Glavni > Hematoma

Kako davati paracetamol tablete djeci: točna doza

Među popularnim lijekovima za borbu protiv vrućice i boli u djece su tablete, gdje paracetamol djeluje kao aktivna tvar. Smatra se najučinkovitijim i najsigurnijim za dječje tijelo..

Lijekovi na bazi paracetamola imaju tri glavna svojstva: ublažavaju vrućicu, upalu i bol.

  • Bori se protiv visoke tjelesne temperature tijekom prehlade, SARS-a ili gripe. Može se davati djeci u dobi od 2 mjeseca, nakon što su prethodno smanjili dopuštenu dozu..
  • Smanjenje temperature započinje brzo i ima dugoročni učinak - ne primjećuje se daljnji porast temperature.
  • U neke djece vrućica može biti popraćena napadima. Paracetamol je dopušten za takve neugodne simptome.
  • Smanjuje ili uklanja bol. Na primjer, zubna ili glava.
  • Paralelno se mogu davati i drugi lijekovi. Nurofen sadrži ibuprofen kao aktivni sastojak, stoga je njihova izmjena dopuštena.

Treba imati na umu da paracetamol uklanja samo simptome bolesti, ali nije namijenjen njenom liječenju. Treba utvrditi glavni uzrok boli ili vrućice i liječiti ga drugim lijekovima.

Doziranje lijeka

Paracetamol dolazi u tri glavna oblika: čepići, tablete i sirupi. Lijek možete kupiti u ljekarni u kojoj je ovaj aktivni sastojak u čistom obliku - Panadol na primjer. Panadol tablete, osim aktivnog sastojka, imaju i natrijev bikarbonat koji stvara alkalno okruženje u tijelu. Zahvaljujući tome, Panadol djeluje brže..

Svijeće

Umetaju se rektalno u djetetov anus. Prije postupka, prvo morate oprati ruke. Stavite dijete, okrenite se na bok, savijte noge i pritisnite ih na trbuh. Stavite čepić polako i pažljivo. Djelatnu tvar apsorbiraju crijevne stijenke i brzo djeluje na visokim temperaturama. Za djecu mlađu od tri mjeseca, doziranje odabire samo liječnik..

U ljekarni možete pronaći sljedeću dozu lijeka:

  • od 3 mjeseca do godine, propisane su svijeće od 0,08 grama;
  • od 1 do 3 godine - 0,17 grama;
  • od 3 godine do 6 - 0,33 grama;
  • počevši od 6 godina i više, propisane su dvije supozitorije od 0,33 grama.

Ne koristite više od 4 čepića dnevno..

Tablete

Dopuštene su djeci od dvije godine. Dijete dobiva lijek koji je prethodno zdrobljen i razrijeđen u vodi. Dječje tablete paracetamola dostupne su u dozi od 200 mg:

  • od 2 godine do 6 imenovati 1/2 tablete odjednom;
  • od 7 do 12 godina, dopuštena je jedna puna tableta;
  • djeca starija od 12 godina smiju istodobno davati dvije tablete.

U nekim slučajevima ovaj oblik mogu uzeti i djeca mlađa od jedne godine. Pogotovo kada je riječ o vrlo visokoj temperaturi s pojavom napadaja. U takvim slučajevima dopušteno je koristiti lijek u sljedećim dozama:

  • od rođenja do 3 mjeseca, doza je 10 mg po kilogramu;
  • od 3 mjeseca do godine, maksimalna dnevna doza je 120 mg;
  • od jedne do 2 godine, maksimalna dnevna doza je 150 mg.

Sirup

Ovaj oblik doziranja ima tekuću konzistenciju i ugodan okus, tako da ga djeca mogu lako progutati. Sirup se može davati od dva mjeseca. Ponekad liječnici, uzimajući u obzir djetetovo stanje u vrijeme bolesti, mogu propisivati ​​sirup u prvim tjednima života..

Komplet uključuje prikladni dozator za špricu ili mjernu žlicu pomoću koje se mjeri točna količina suspenzije. Lijek se ne smije razrijediti vodom, bolje je dati djetetu piće nakon uzimanja.

Podjelom na štrcaljki upisuje se točna doza:

  • od rođenja do 6 mjeseci, doziranje izračunava ljekar koji prisustvuje;
  • od 6 mjeseci do jedne godine, najveća doza je 5 mg, minimalna je 2,5 mg;
  • do 3 godine, doziranje je 5 - 7,5 mg;
  • od 3 do 6 godina - maksimalna doza je 10 mg;
  • 7 do 12 godina - oko 15 mg.

Lijek stupa na snagu u roku od 30 minuta nakon uzimanja. Na visokim temperaturama, sirup se daje najviše tri dana. Kao sredstvo za ublažavanje boli, lijek je dopušten do pet dana.

Analog lijeka Paracetamol je Panadol. Dopušteno je djeci od 3 mjeseca starosti. Panadol Baby može se koristiti za ublažavanje vrućice, upala i bolova. Može se koristiti i nakon cijepljenja.

Značajke primjene

Prije davanja lijeka djetetu, trebate se posavjetovati s pedijatrom. On će propisati točnu dozu i reći vam o pravilima uzimanja.

  • Doziranje lijeka ovisi o dobi i težini djeteta..
  • Tablete paracetamol treba davati u intervalima od 6 sati kako bi se ublažila vrućica. Ne više od četiri puta dnevno.
  • U djece mlađe od godinu dana temperaturu treba smanjiti ako poraste iznad 38 stupnjeva.
  • Ne biste trebali davati paracetamol dojenčadi dulje od tri dana. Njihovi unutarnji organi još nisu u potpunosti formirani, pa se stvara dodatno opterećenje jetre..
  • Ovaj se antipiretik ne smije davati za profilaksu..
  • Malo dijete prvo mora otopiti tabletu u vodi.
  • Nemojte koristiti tabletu namijenjenu odraslima - nemoguće je točno odrediti doziranje.
  • Nurofen više iritira želudac od Panadola. Stoga je bolje zaustaviti se na posljednjem lijeku..

Savjeti za uzimanje lijekova koji sadrže paracetamol

  • Postoje različiti oblici oslobađanja ovog aktivnog sastojka. Može biti u svijećama, sirupima ili u suspenziji. Najprikladniji su za djecu mlađu od godinu dana..
  • Da bi se smanjili štetni učinci na jetru, lijekove treba davati nakon jela..
  • Opasno za dječje tijelo je doza od 150 mg po kilogramu težine.
  • Predoziranje se može prepoznati po sljedećim simptomima: koža postaje blijeda, pojavljuju se mučnina i povraćanje. U tom slučaju morate se hitno obratiti liječniku..

Ponekad, kada je temperatura visoka i jako se smanjuje, djeci se istodobno propisuju dva lijeka: Nurofen i Paracetamol. Ti se lijekovi daju, zadržavajući interval. Nurofen djeluje brzo, a učinak je duži.

Nurofen možete istovremeno kombinirati s paracetamolom. U ovom slučaju uzima se pola doze iz svakog lijeka..

Kontraindikacije

  • Predoziranje lijekom i česta primjena, koja negativno utječe na rad jetre, nisu dopušteni. Pojavljuje se mučnina, povraćanje.
  • Pojedinačna netolerancija na komponente lijeka. Mogu se javiti alergijske reakcije.
  • Djeci mlađoj od dvije godine paracetamol dajte oprezno - lijek može uzrokovati astmu.
  • Nemojte istodobno davati dva lijeka paracetamola. To će dovesti do trovanja tijela. Može se davati s drugim antipireticima, poput Nurofena.
  • Do predoziranja može doći ako se ne poštuje razmak između doza lijeka. Bolje je kombinirati lijekove s narodnim lijekovima.
  • Lijek je kontraindiciran za bolesti poput anemije, hiperbilirubinemije, za kršenja bubrega i jetre.

Ako se pojavi barem jedan simptom, ovaj lijek treba zamijeniti drugim. Nurofen rjeđe uzrokuje alergije i manje oštećuje unutarnje organe. Baš kao i paracetamol, Nurofen je dostupan u obliku čepića, tableta i sirupa.

U ljekarnama postoji mnogo lijekova koji sadrže paracetamol. Panadol je dostupan u tabletama, čepićima i sirupima. Za najmanje je posebno proizvedena Panadol Baby

Ne zaboravite da se svi lijekovi moraju držati podalje od djece. Bolje je lijekove za odrasle čuvati odvojeno od lijekova za djecu, kako tijekom razdoblja bolesti djeteta ne bi brkali lijekove zbog povećane tjeskobe.

Trebali biste se posavjetovati sa svojim liječnikom prije nego što djetetu date paracetamol. On je taj koji će vam reći koji je oblik doziranja bolje odabrati, vrijedi li ga kombinirati s drugim antipiretičkim lijekovima. Izračunava točno dopušteno doziranje. Samo slijedeći pravila i preporuke možete smanjiti nuspojave i predoziranje.

Paracetamol (Paracetamol)

Djelatna tvar:

Sadržaj

  • 3D slike
  • Sastav i oblik izdanja
  • farmakološki učinak
  • Indikacije lijeka Paracetamol
  • Kontraindikacije
  • Nuspojave
  • Interakcija
  • Način primjene i doziranje
  • Predozirati
  • Uvjeti skladištenja lijeka Paracetamol
  • Rok trajanja lijeka Paracetamol
  • Upute za medicinsku uporabu
  • Cijene u ljekarnama
  • Recenzije

Farmakološka skupina

  • Anilidi

Nosološka klasifikacija (ICD-10)

  • G43 Migrena
  • M25.5 Bolovi u zglobovima
  • M79.1 Mijalgija
  • N94.6 Dismenoreja, nespecificirana
  • R50 Groznica nepoznatog porijekla
  • R51 Glavobolja
  • R52 Bol, nesvrstana na drugo mjesto
  • R52.2 Ostala trajna bol

3D slike

Sastav i oblik izdanja

1 tableta sadrži paracetamol 500 mg; u paketu 10 kom.

farmakološki učinak

Blokira sintezu PG u središnjem živčanom sustavu. Prekida provođenje impulsa boli u aferentnim putovima, smanjuje pirogeni učinak PG na termoregulacijski centar u hipotalamusu, pojačava prijenos topline.

Indikacije lijeka Paracetamol

Sindrom boli različitog podrijetla (glava i zubari, migrena, mijalgija, menalgija, artralgija); groznica kod zaraznih i upalnih bolesti; slaba podnošljivost derivata salicilne kiseline.

Kontraindikacije

Preosjetljivost, teška disfunkcija jetre i / ili bubrega, anemija, alkoholizam, trudnoća (I tromjesečje).

Nuspojave

Alergijske reakcije; s produljenom primjenom - methemoglobinemija, oštećena funkcija bubrega i jetre, hipokromna anemija.

Interakcija

Pojačava učinak neizravnih antikoagulansa (derivati ​​kumarina i indandiona). Antipiretičko i analgetsko djelovanje povećava kofein, smanjuje ga rifampicin, fenobarbital i alkohol (oni ubrzavaju biotransformaciju induciranjem mikrosomskih jetrenih enzima).

Način primjene i doziranje

U. Odrasli i adolescenti stariji od 12 godina: 1-2 tablice. do 4 puta dnevno (ne više od 4 g dnevno).

Djeca: u dobi od 6-12 godina - 0,5-1 tab. 4 puta dnevno, do 6 godina (od 3 mjeseca) - 10 mg / kg.

Predozirati

Kada se uzima u otrovnim dozama (10-15 g u odraslih), može se razviti nekroza jetre.

Uvjeti skladištenja lijeka Paracetamol

Čuvati izvan dohvata djece.

Rok trajanja lijeka Paracetamol

Ne upotrebljavati nakon isteka roka valjanosti otisnutog na pakiranju.

Paracetamol (500 mg)

Upute

  • ruski
  • қazaқsha

Trgovački naziv

Međunarodno vlasničko ime

Oblik doziranja

Tablete od 500 mg

Sastav

Jedna tableta sadrži

pomoćne tvari: želatina, krumpirov škrob, talk, glicerin, kalcijev stearat i granulirani šećer.

Opis

Okrugle tablete, ravne cilindrične površine i skosnice, bijele ili bijele s kremastom ili ružičastom bojom, s razdjelkom na jednoj strani.

Farmakoterapijska skupina

Analgetici. Ostali analgetici-antipiretici. Anilidi. Paracetamol.

ATX kod N02BE01

Farmakološka svojstva

Farmakokinetika

Kada se uzima oralno, paracetamol se brzo i gotovo u potpunosti apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Maksimalna razina koncentracije u krvi postiže se za 0,5-2 sata. Paracetamol se brzo i ravnomjerno raspoređuje po tkivima tijela. Proteini plazme vežu 10-15% uzete doze. Količina distribucije i bioraspoloživost u djece i odraslih ne razlikuju se značajno. Lijek prelazi placentnu barijeru. Manje od 1% doze prelazi u majčino mlijeko dojilja. Paracetamol se metabolizira mikrosomalnim enzimima jetre, oko 80% tvori konjugate s glukuronskom kiselinom i sulfatima, do 17% prolazi kroz hidroksilaciju s stvaranjem aktivnih metabolita koji su konjugirani s glutationom.

S predoziranjem ili nedostatkom glutationa, ovi metaboliti mogu uzrokovati nekrozu hepatocita. Poluvrijeme paracetamola je 1,5-2,5 sata. Može se povećati kod bolesnika s teškom disfunkcijom jetre i kod starijih bolesnika. 24 sata nakon uzimanja, 85-90% paracetamola izlučuje se urinom u obliku glukuronida i sulfata, a 3% nepromijenjeno. U djece mlađe od 10-12 godina stvaranje konjugata sa sulfatima glavni je put za metabolizam i izlučivanje paracetamola. Vjerojatnost hepatotoksičnog učinka u djece manja je nego u odraslih.

Ostali farmakokinetički parametri odraslih i djece ne razlikuju se.

Farmakodinamika

Nenovitni analgetik. Djeluje antipiretički i analgetski. Lijek blokira ciklooksigenazu u središnjem živčanom sustavu, utječući na središta boli i termoregulacije. Gubitak tjelesne topline tijekom febrilnih stanja povećava se kao rezultat vazodilatacije i povećanja perifernog krvotoka. U upaljenim tkivima stanične peroksidaze neutraliziraju učinak paracetamola na ciklooksigenazu, što objašnjava gotovo potpuno odsustvo protuupalnog učinka lijeka.

Indikacije za uporabu

zarazne i upalne bolesti praćene povišenjem tjelesne temperature (akutne respiratorne infekcije, gripa, dječje infekcije, reakcije nakon cijepljenja)

sindrom boli slabog i umjerenog intenziteta različitog podrijetla, uključujući glavobolju, zubobolju, neuralgiju, algomenoreju, bolove u traumi, opekline, mialgiju.

Način primjene i doziranje

Za odrasle i djecu stariju od 15 godina pojedinačna oralna doza je 500 mg; maksimalna pojedinačna doza je 1000 mg. Maksimalna dnevna doza je 4000 mg.

Djeca od 6 do 9 godina (težina 22-30 kg: pojedinačna doza ovisi o tjelesnoj težini djeteta i iznosi 250 mg, maksimalna dnevna doza je 1000-1500 mg; u dobi od 9-12 godina (težina do 40 kg) jedna doza 500 mg, maksimalna dnevna doza 2000 mg; starija od 12 godina (težina veća od 40 kg) pojedinačna doza 500 mg, maksimalna dnevna doza 2000-4000 mg.

Preporučeni interval između doza lijeka je 6-8 sati (najmanje 4 sata).

Trajanje liječenja nije više od 3 dana kao antipiretik i ne više od 5 dana kao anestetika.

O potrebi nastavka liječenja lijekom odlučuje liječnik.

Nuspojave

iz probavnog sustava: mučnina, povraćanje, bolovi u trbuhu,

rijetko kod duže upotrebe - oštećena funkcija jetre

alergijske reakcije: osip na koži, urtikarija, angioedem, Quinckeov edem, Lyellov sindrom

iz mokraćnog sustava: rijetko kod duže upotrebe, oštećena bubrežna funkcija

iz hematopoetskog sustava: rijetko kod duže upotrebe - anemija, agranulocitoza, trombocitopenija.

Ako se pojave nuspojave, prestanite uzimati lijek i obratite se liječniku..

Kontraindikacije

preosjetljivost na paracetamol i druge sastojke lijeka

teška disfunkcija jetre i bubrega

bolesti krvi, uključujući anemiju

nedostatak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaza

trudnoća i dojenje

djeca mlađa od 6 godina.

Interakcije s lijekovima

Ako pacijent istodobno uzima i druge lijekove, obratite se liječniku. Kofein može pojačati analgetički učinak paracetamola. Paracetamol može pojačati učinak neizravnih antikoagulansa, derivata kumarina, indola. Kada se primjenjuje u visokim terapijskim dozama i istodobnom primjenom antihistaminika, glukokortikoida, rifampicina, fenobarbitala, etakrinske kiseline, alkohola, hepatotoksični učinak se pojačava. Kada se holestiramin koristi manje od 1 sata nakon uzimanja paracetamola, njegova se apsorpcija može smanjiti, a kada se koristi metoklopramid, moguće je povećanje adsorpcije. Barbiturati smanjuju antipiretičko djelovanje. Ne koristiti s drugim pripravcima koji sadrže paracetamol. Kada se uzima istodobno sa salicilatima, rizik od nefrotoksičnih učinaka značajno se povećava. Paracetamol pojačava djelovanje spazmolitika.

posebne upute

S oprezom se propisuje pacijentima s oštećenom funkcijom jetre i bubrega, s Gilbertovim sindromom, s dobroćudnom hiperbilirubinemijom, kao i starijim bolesnicima. Rizik od razvoja oštećene jetre povećava se u bolesnika s alkoholnom hepatozom.

Iskrivljuje laboratorijske testove u kvantitativnom određivanju glukoze i mokraćne kiseline u plazmi.

Dugotrajnom primjenom lijeka potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre..

Paracetamol je sredstvo koje stvara methemoglobin.

Ako se pojave nuspojave, trebali biste prestati uzimati lijek.

Trudnoća i dojenje

Ako je potrebno, upotreba lijeka tijekom laktacije treba zaustaviti dojenje.

Značajke utjecaja na sposobnost upravljanja vozilima i mehanizmima.

Pitanje mogućnosti bavljenja potencijalno opasnim aktivnostima koje zahtijevaju povećanu pažnju i brzinu psihomotornih reakcija treba riješiti tek nakon procjene individualnog odgovora pacijenta na lijek.

Predozirati

Simptomi: bljedilo kože, znojenje, vrtoglavica, nedostatak apetita, mučnina, povraćanje, bolovi u trbuhu, povećana aktivnost jetrenih enzima, povećanje protrombinskog vremena, kasnije se pojavljuju bolovi u jetri. U težim slučajevima razvijaju se zatajenje jetre, koma i encefalopatija, zujanje u ušima, oligurija, kolaps, konvulzije.

Liječenje: ispiranje želuca, slani laksativi, unos enterosorbenta, oralna primjena metionina 8-9 sati nakon predoziranja i N-acetilcisteina nakon 12 sati. Potreba za dodatnim terapijskim mjerama (daljnja primjena metionina, intravenska primjena acetilcisteina) određuje se ovisno o koncentracija paracetomola u krvi, kao i vrijeme proteklo nakon uzimanja.

Oblik izdavanja i pakiranje

10 tableta se stavi u blister traku izrađenu od PVC filma ili slične uvozne i tiskane aluminijske folije lakirane ili slične uvozne.

Primarni paketi, zajedno s odgovarajućim brojem uputa za medicinsku uporabu na državnom i ruskom jeziku, smješteni su u kutiju od valovitog kartona ili slično uvezenih.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na suhom i tamnom mjestu na temperaturi koja ne prelazi 25 ºS.

Čuvati izvan dohvata djece!

Razdoblje skladištenja

Ne upotrebljavati nakon isteka roka valjanosti.

Uvjeti izdavanja iz ljekarni

Proizvođač

LLP "Pavlodar farmaceutski pogon"

Kazahstan, Pavlodar, 140011, sv. Kamzina, 33

Paker

LLP "Pavlodar farmaceutski pogon".

Kazahstan, Pavlodar, 140011, sv. Kamzina, 33.

Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet

Tvrtka Pavlodar Pharmaceutical Plant LLP, Kazahstan

Adresa organizacije koja prihvaća zahtjeve potrošača za kvalitetu proizvoda (robe) na teritoriju Republike Kazahstan

Paracetamol za djecu

Paracetamol se propisuje djeci na povišenim temperaturama kao antipiretičko sredstvo. Ovaj se lijek koristi i kod glavobolje i zubobolje kod djece različite dobi. Podložno pravilima prijema i dobnoj dozi, paracetamol se smatra prilično sigurnim lijekom za djecu..

No, majke trebaju biti oprezne prilikom doziranja ovog lijeka i obratiti pažnju na dozu koja je naznačena na pakiranju. Ponekad dva pakiranja paracetamola iste vrste mogu imati različite količine aktivnog sastojka u sastavu. Ovaj članak predstavlja tablice doziranja paracetamola prema težini, dobi i određenim lijekovima.


Koji paracetamol odabrati za djecu mlađu od godinu dana

Dob djeteta igra važnu ulogu u ovom pitanju. Ovisno o dobi, liječnik propisuje paracetamol u različitim oblicima (sirup, čepići ili tablete).

Paracetamol za djecu od 1 do 3 mjeseca

U tako malenoj dobi djeci se prepisuje paracetamol u svijećama, budući da se ovaj oblik smatra najsigurnijim. Doziranje čepića je 50 mg. Maksimalni broj svijeća dnevno koje se mogu isporučiti je 3 komada. Vrijeme nakon kojeg možete staviti svijeće je 4-6 sati. Čepići s paracetamolom Cefekon D.

VAŽNO! Ukupna količina paracetamola koje dijete uzima dnevno ne smije prelaziti 60 mg na 1 kilogram djetetove težine.

Paracetamol za djecu od 3 mjeseca do 1 godine

Za ovu dob koriste se čepići s paracetamolom u dozi od 100 mg ili sirupom u dozi od 60-120 mg (2,5-5 ml u mjernoj žlici). Lijekovi se daju u razmaku od najmanje četiri sata 3-4 puta dnevno.

Paracetamol u ovom obliku i doziranje mogu se naći pod različitim trgovačkim nazivima (cefekon, panadol, eferalgan).

VAŽNO! Uvijek obratite pažnju na doziranje naznačeno na pakiranju! Ovisi o tome koliko ml sirupa treba dati bebi..

Paracetamol za djecu ovog proizvođača sadrži 120 mg po 5 ml lijeka. Prema tome, 2,5 ml = 60 mg, a 5 ml = 120 mg.

Obratite pažnju na količinu paracetamola od 30 mg po 1 ml lijeka u eferalganu. To znači da će u 5 ml već biti 150 mg aktivne tvari. A ovo je doziranje za djecu stariju od godinu dana. Djetetu od 3 do 6 mjeseci propisuju se 3 ml, a od 6 mjeseci do godine 4 ml.


Paracetamol za djecu u sirupu 120 mg / 5 ml ili Panadol od 3 mjeseca do 12 godina tablica

Paracetamol za djecu u sirupu "Efferalgan" 30 mg / ml od 3 mjeseca do 12 godina tablica

Paracetamol za djecu u svijećama Tsefekon D od 1 mjeseca do 12 godina stol

Supozitoriji s paracetamolom - "Panadol" dostupni su u dvije doze od 125 mg od 6 mjeseci i 250 mg od 3 godine. Efferalgan u svijećama 80 mg za djecu od 3 do 5 mjeseci, 125 mg od 6 mjeseci do 3 godine i 250 mg od 5 do 10 godina.

U kojoj dobi djeca mogu uzimati tablete paracetamola?

Paracetamol za djecu može se davati u tabletama od 200 mg, u dobi od tri godine. Međutim, za dijete je bolje odabrati oblik bebe u obliku sirupa, suspenzije ili čepića..

Nekim je bebama čak i nakon tri godine problematično progutati i zgnječenu pilulu. Budući da se mrvice lijeka lijepe na usnoj sluznici, mogu uzrokovati refleks zatvaranja. I naravno da je tablet užasnog okusa. Ali ponekad se dogodi da mama pri ruci ima samo tablete, a nema šanse da otrči u ljekarnu.

Prije davanja tablete paracetamola malom djetetu, mora se zdrobiti i razrijediti u vodi.

Paracetamol za djecu doziranje u tabletama od 3 do 12 godina

VAŽNO! Bebe iste dobi mogu različito težiti! Stoga je najbolje izračunati težinu doze. Da biste to učinili, pomnožite djetetovu težinu u kilogramima s 10 i dobijte broj miligrama lijeka koji se može dati u 1 dozi..

PRIMJER: Ako dijete ima 20 kg, tada jednokratna doza (20 * 10 = 200) iznosi 200 mg.

Dnevna količina paracetamola ne smije biti veća od 60 mg lijeka na 1 kg djetetove težine. Ako dijete ima 15 kilograma, tada maksimalno dnevno možete dati (60 * 15 = 900 mg) 4 tablete. Maksimalni broj sastanaka dnevno ne smije biti veći od četiri.

Lijek se uzima jedan ili dva sata nakon obroka. Paracetamol stupa na snagu 30-60 minuta nakon uzimanja.

VAŽNO! Ako nakon uzimanja paracetamola dulje od tri dana porast temperature ne prestane, ponovno nazovite liječnika!

Kada je paracetamol kontraindiciran u djece

  • Pojedinačna netolerancija
  • Problemi s jetrom ili bubrezima
  • Nedostatak sukraze / izomaltaze, netolerancija na fruktozu, malapsorpcija glukoze i galaktoze.

Moguće nuspojave

  • Alergijska reakcija
  • Proljev, bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje.
  • Duljom uporabom može imati toksične učinke na jetru i bubrege

Trovanje paracetamolom

Ako se dogodi da je vaše dijete uzelo količinu paracetamola veću od dobne norme, odmah se obratite liječniku. Čak i ako nema simptoma trovanja, postoji mogućnost razvoja zatajenja jetre..

VAŽNO! Kod trovanja paracetamolom postoji latentno razdoblje kada nema simptoma.

Simptomi akutnog trovanja paracetamolom

Prvi simptomi trovanja mogu se pojaviti za 2-24 sata..

  1. Mučnina, povraćanje i bolovi u trbuhu
  2. Slabost, pospanost, nedostatak apetita
  3. Vrtoglavica i gubitak svijesti

Paracetamol se može davati djeci. No, potrebno je uzeti u obzir težinu i visinu djeteta i obavezno se posavjetovati s pedijatrom.

Doziranje paracetamola u tabletama od 200 i 500 mg za djecu na temperaturi: upute za uporabu lijeka

Mnoge bolesti praćene su visokom temperaturom i bolovima. Najprovjereniji lijek za takve slučajeve je Paracetamol. Ima nekoliko oblika oslobađanja, pa je važno uzeti u obzir količinu lijeka prilikom liječenja djece. Morate znati u kojoj dobi je lijek dopušten, iz čega je, koje su kontraindikacije i nuspojave moguće, kao i analozi lijekova koji imaju pristupačnu cijenu i širok spektar djelovanja.

Oblik i sastav lijeka

Lijek ima pet glavnih oblika oslobađanja: tablete, kapsule, rektalne supozitorije, sirup i suspenzija. U novije vrijeme postoje šumeće tablete i topivi prašci koji su učinkoviti koliko i provjerene formulacije. U srcu svake vrste je djelatna tvar paracetamol, ovisno o obliku oslobađanja, nalaze se pomoćne tvari. Tablica prikazuje glavni sastav svake vrste lijeka..

OblikDjelatna tvarPotporne komponente
Tablete200, 325 i 500 mgželatina, mliječni šećer, krumpirov škrob i stearinska kiselina
Kapsule325 mg
Sirup120 ili 125 mg po 5 mlriboflavin, limunska kiselina, natrijev benzonat, etilni alkohol, aroma
Suspenzija120 x 5 ml za odrasle i 24 mg za 1 ml za djecuceluloza, sorbitol hrane, aroma, glicerin, saharoza, pročišćena voda, ksantan guma, propilen glikol
Svijeće50, 100, 250 i 500 mg za odrasle i 50, 100, 125 i 250 mg za djecupolusintetski gliceridi, kruta masnoća
Šumeće tablete0,5 glimunska kiselina, natrijev bikarbonat, sorbitol, natrijev saharinat, povidon
Prašak za otapanje650 mgvitamin C

Djelovanje paracetamola

Lijek se brzo otapa u tankom crijevu. Kad se 0,5 g lijeka uzima u krvnu plazmu tijekom 10-60 minuta, ima do 6 μg / ml aktivne tvari. Nadalje, unutar 6 sati ta brojka doseže 11 μg / ml. Lijek se brzo distribuira u tijelu, osim u masnom sloju i likvoru. Prerada sastojaka paracetamola odvija se u jetri i mokraćnim kanalima. Zbog toga je potrebno pratiti doziranje lijeka: nakupljanje tvari može prouzročiti oštećenje jetrenog tkiva.

Posebnost lijeka je da je glavna komponenta usmjerena na blokiranje ciklooksigeneze u središnjem živčanom sustavu. To pozitivno utječe na ublažavanje bolnog napada i smanjenje temperature, a nema opterećenja na sluznici želuca. Lijek nema upalni učinak, što vam omogućuje da ga koristite prije posjeta liječniku.

Paracetamol je najmoćniji lijek u usporedbi s drugima. Ima širok spektar djelovanja, uz obaranje temperature: pomaže u ublažavanju sindroma umjerene boli s gripom, neuralgijom, menstruacijom i bolovima u glavi ili zubima..

Indikacije za uporabu lijeka

Sve vrste paracetamola imaju potpuno iste indikacije za upotrebu. Svi znaju da lijek pomaže kod vrućice, ali pomoći će i kod blage boli..

Alat je dozvoljeno uzeti kada:

  • reumatski bolovi;
  • nelagoda u mišićima kod prehlade;
  • glavobolja, zubobolja;
  • periodična ženska bol;
  • neuralgija.

Snažan učinak primjetan je kod gripe ili ARVI-a, kada se zajedno s temperaturom pojave i bolovi u zglobovima i mišićima. Važno je imati na umu da je lijek usmjeren samo na ublažavanje boli i smanjenje temperature, ali ne i na liječenje. Za sprečavanje komplikacija treba koristiti složenu terapiju.

Upute za uporabu i doziranje paracetamola

Pri liječenju bilo koje bolesti moraju se uzeti u obzir sve nijanse. To se posebno odnosi na uporabu paracetamola za malu djecu. Predoziranje lijekom može izazvati opasne komplikacije. Da biste izbjegli posljedice, važno je znati koliko se tvari može dati dnevno, ovisno o obliku oslobađanja..

Od koje dobi možete uzimati i kako izračunati dozu za dijete?

Od koje dobi djeca mogu koristiti paracetamol? Dopušteno je koristiti lijek u obliku tableta za pacijente starije od 24 mjeseca. Jednogodišnjem djetetu preporučuje se upotreba rektalnih čepića, a u dobi od 2 godine - sirup koji ima ugodan okus. Ako nije moguće kupiti samo sirup ili svijeće, možete svojoj bebi dati tabletu. Prvo se mora slomiti u prah i pomiješati s vodom..

Ovisno o uzroku lošeg zdravlja, djeci je potrebno dati određenu dozu paracetamola. Za male pacijente izračunava se na sljedeći način: za 1 kg težine potrebno je 10 mg lijeka. U dobi od 5-6 godina dijete se daje oko 200 mg dnevno, nakon 12 godina možete povećati dozu na 0,5 g dnevno.

Primjena sirupa

Za djecu u dobi od 2 godine za terapiju je bolje koristiti čepiće i sirup. Ovi su oblici izdavanja učinkoviti i pristupačni. Osim toga, jednostavan je za uporabu za male pacijente.

Prije upotrebe promućkajte bocu s lijekom. Bebi treba ponuditi sirup prije jela, dajući mu puno čiste vode za piće. Tekućinu ne biste trebali razrijediti kompotom ili sokom, jer je lijek dobrog okusa. Za bebe je dopušteno miješati proizvod s mlijekom ili kašom.

Doziranje se odabire pojedinačno, ovisno o dobi, težini i dijagnozi djeteta. Djeca mlađa od 2 mjeseca trebaju liječničke konzultacije. U starijoj dobi (12 mjeseci) dopušteno je unositi 20 ml lijeka dnevno, u 1 godini - 28 ml, a nakon dvije godine - 36 ml. Za predškolsku djecu prikladan je volumen od 40 ml, a nakon 7 godina - 56 ml. U dobi od 9-12 godina dopušteno je 80 ml proizvoda.

Ne možete davati sirup više od četiri puta dnevno, dok vremenski razmak između doza treba biti 4-5 sati. Tijek terapije je otprilike tri dana, dulja primjena je nepoželjna.

Korištenje svijeća

Svijeće se mogu koristiti za najmanju djecu. Prije upotrebe morate oprati ruke, izvaditi čepić iz pakiranja i pažljivo ubaciti dijete u anus. Postupak se preporučuje provesti nakon stolice ili klistiranja. Za niže doziranje dopušteno je svijeću podijeliti na nekoliko dijelova, zaglađujući rubove reza.

Čepiće treba koristiti 2-4 puta dnevno s razmakom od 3 sata. Dopuštena doza također se mora izračunati pomoću jednostavne formule: pomnožite težinu s 10 mg. Ne upotrebljavajte više od 60 mg / kg lijekova dnevno. Proizvod je dostupan u različitim dozama. U dobi od 3 godine ne smije se koristiti više od 100 mg, nakon 3 - do 200 mg. Od 5 do 10 godina, preporuča se odabrati dozu od 250 mg odjednom. Trajanje liječenja - ne više od 3-5 dana.

Doziranje tableta

Doziranje tableta izračunava se na sljedeći način: na 1 kg težine dolazi do 15 mg lijeka. Trajanje liječenja je do 3-5 dana. U nedostatku simptoma, količinu lijekova treba postupno smanjivati. Tablete nije potrebno davati često: maksimalna dnevna doza podijeljena je u nekoliko doza i primjenjivana u intervalima od 4 sata. Koja je doza sigurna? Dopušteno je koristiti do 60 mg na 1 kg djetetovog tijela dnevno.

Kontraindikacije

Lijek ima relativno mali popis kontraindikacija. Uključuju individualnu netoleranciju i alergijsku reakciju na komponente proizvoda. Tablete se ne smiju koristiti na pacijentima mlađim od 2 godine. Peptični čir ili erozija na sluznici, sklonost unutarnjim krvarenjima i druge bolesti gastrointestinalnog trakta također su prepreka za uporabu paracetamola za dijete. Ako je razina kalija u krvi visoka, takav se tretman ne preporučuje..

Nuspojave

Glavna posljedica negativnog učinka tvari na tijelo je alergijska reakcija koja se očituje u svrbežu, crvenilu ili osipu na koži. Vrlo rijetko uzimanje lijeka može uzrokovati krvarenje ili gastrointestinalne tegobe. Ako se nakon uzimanja lijekova na djetetovom tijelu pojavi alergija ili se ono počne osjećati sve gore, tada je potrebno prekinuti liječenje i odmah pokazati bebu liječniku.

Simptomi predoziranja i roditeljske radnje

Važno je točno izračunati dnevnu stopu ili se pridržavati propisane sheme. Predoziranje lijekom može uzrokovati ozbiljna oštećenja jetre ili smrt. Kod blagog trovanja primjećuju se mučnina ili povraćanje, kao i crijevna tegoba. Umjereni i ozbiljni stupnjevi karakteriziraju jaki bolovi udesno, povećana jetra i pospanost. Moguć je razvoj žutice, smanjenje krvnog tlaka ili poremećaji u radu unutarnjih organa.

Ekvivalentna sredstva

Izravna zamjena za paracetamol sa sličnim aktivnim sastojkom:

  • Efferalgan;
  • Panadol;
  • Calpol;
  • Ibuklin Junior (paracetamol + ibuprofen).

Među sredstvima sličnog učinka su nesteroidni protuupalni lijekovi (Ibuprofen, Diklofenak, Nimesulid itd.). Ovi su lijekovi ponekad skupi, ali imaju slične indikacije. Nisu svi lijekovi proizvedeni posebno za djecu, pa ćete dozu morati sami izračunati. Bolje je dati prednost dokazanom paracetamolu zbog njegove pristupačne cijene i malog popisa kontraindikacija.

Paracetamol

Pažnja! Ovaj lijek može imati posebno nepoželjnu interakciju s alkoholom! Više detalja.

Indikacije za uporabu

Feverish sindrom povezan s zaraznim bolestima; sindrom boli (blagi i umjereni): artralgija, mijalgija, neuralgija, migrena, zubobolja i glavobolja, algodismenoreja.

Mogući analozi (zamjene)

Aktivni sastojak, skupina

Oblik doziranja

Kapsule, šumeći prašak za otopinu za oralnu primjenu [za djecu], otopina za infuziju, otopina za oralnu primjenu [za djecu], sirup, rektalne supozitorije, rektalne supozitorije [za djecu], suspenzija za oralnu primjenu, suspenzija

Kontraindikacije

Preosjetljivost na lijek, novorođenče (do 1 mjeseca).

S pažnjom. Zatajenje bubrega i jetre, benigna hiperbilirubinemija (uključujući Gilbertov sindrom), virusni hepatitis, alkoholna oštećenja jetre, alkoholizam, trudnoća, dojenje, poodmakla dob, rano dojenačko doba (do 3 mjeseca), nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze; dijabetes melitus (za sirup).

Kako koristiti: doziranje i tijek liječenja

Iznutra, s velikom količinom tekućine, 1-2 sata nakon jela (uzimanje neposredno nakon jela dovodi do kašnjenja početka djelovanja).

Odrasli i adolescenti stariji od 12 godina (tjelesna težina preko 40 kg) pojedinačna doza - 500 mg; maksimalna pojedinačna doza - 1 g. Mnoštvo termina - do 4 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza je 4 g; maksimalno trajanje liječenja je 5-7 dana. U bolesnika s oštećenom funkcijom jetre ili bubrega, s Gilbertovim sindromom, u starijih bolesnika dnevnu dozu treba smanjiti i povećati interval između doza.

Djeca: maksimalna dnevna doza za djecu mlađu od 6 mjeseci (do 7 kg) - 350 mg, do 1 godine (do 10 kg) - 500 mg, do 3 godine (do 15 kg) - 750 mg, do 6 godina (do 22 kg ) - 1 g, do 9 godina (do 30 kg) - 1,5 g, do 12 godina (do 40 kg) - 2 g. U obliku suspenzije: djeca od 6-12 godina - po 10-20 ml (5 ml - 120 mg), stari 1-6 godina - 5-10 ml, 3-12 mjeseci - 2,5-5 ml. Doza za djecu u dobi od 1 do 3 mjeseca određuje se pojedinačno. Mnoštvo termina - 4 puta dnevno; razmak između svake doze je najmanje 4 sata.

Maksimalno trajanje liječenja bez savjetovanja s liječnikom je 3 dana (kada se uzima kao antipiretik) i 5 dana (kao analgetik).

Rektalno. Odrasli - 500 mg 1-4 puta dnevno; maksimalna pojedinačna doza je 1 g; maksimalna dnevna doza - 4 g.

Djeca od 12-15 godina - 250-300 mg 3-4 puta dnevno; 8-12 godina - 250-300 mg 3 puta dnevno; 6-8 godina - 250-300 mg 2-3 puta dnevno; 4-6 godina - 150 mg 3-4 puta dnevno; 2-4 godine - 150 mg 2-3 puta dnevno; 1-2 godine - 80 mg 3-4 puta dnevno; od 6 mjeseci do 1 godine - 80 mg 2-3 puta dnevno; od 3 mjeseca do 6 mjeseci - 80 mg 2 puta dnevno.

farmakološki učinak

Nenovitni analgetik blokira COX1 i COX2 uglavnom u središnjem živčanom sustavu, utječući na središta boli i termoregulacije. U upaljenim tkivima stanične peroksidaze neutraliziraju učinak paracetamola na COX, što objašnjava gotovo potpuno odsustvo protuupalnog učinka. Odsutnost blokirajućeg učinka na sintezu Pg u perifernim tkivima uzrokuje odsutnost negativnog učinka na metabolizam vode i soli (zadržavanje Na + i vode) i gastrointestinalnu sluznicu..

Nuspojave

Na dijelu kože: svrbež kože, osip na koži i sluznici (obično eritematozni, urtikarija), angioedem, multiformni eritem eksudativni (uključujući Stevens-Johnsonov sindrom), toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom).

Sa strane središnjeg živčanog sustava (obično se razvija kod uzimanja visokih doza): vrtoglavica, psihomotorna agitacija i dezorijentacija.

Iz probavnog sustava: mučnina, epigastrična bol, povećana aktivnost enzima "jetre", obično bez razvoja žutice, hepatonekroza (učinak ovisan o dozi).

Od endokrinog sustava: hipoglikemija, pa sve do hipoglikemijske kome.

Sa strane hematopoeze: anemija, sulfhemoglobinemija i methemoglobinemija (cijanoza, otežano disanje, bolovi u srcu), hemolitička anemija (posebno za bolesnike s nedostatkom glukoza-6-fosfat dehidrogenaze). Uz dugotrajnu primjenu u velikim dozama - aplastična anemija, pancitopenija, agranulocitoza, neutropenija, leukopenija, trombocitopenija.

Iz mokraćnog sustava: (kod uzimanja velikih doza) - nefrotoksičnost (bubrežna kolika, intersticijski nefritis, papilarna nekroza).

Simptomi (akutno predoziranje razvija se 6-14 sati nakon uzimanja paracetamola, kronično - 2-4 dana nakon prekoračenja doze) akutno predoziranje: poremećena gastrointestinalna funkcija (proljev, smanjeni apetit, mučnina i povraćanje, nelagoda u trbuhu i / ili bol u želudac), pojačano znojenje.

Simptomi kroničnog predoziranja: razvija se hepatotoksični učinak koji karakteriziraju opći simptomi (bol, slabost, slabost, pojačano znojenje) i specifični, koji karakteriziraju oštećenje jetre. Kao rezultat, može se razviti hepatonekroza. Hepatotoksični učinak paracetamola može se zakomplicirati razvojem hepatične encefalopatije (poremećaji razmišljanja, depresija CNS-a, stupor), konvulzijama, respiratornom depresijom, komom, cerebralnim edemom, hipokoagulacijom, razvojem DIC sindroma, hipoglikemijom, metaboličkom acidozom, aritmijom, kolapsom. Rijetko, disfunkcija jetre brzo se razvija i može se zakomplicirati zatajenjem bubrega (bubrežna tubularna nekroza).

Liječenje: uvođenje davatelja SH-skupina i prethodnika sinteze glutationa - metionina 8-9 sati nakon predoziranja i N-acetilcisteina - nakon 12 sati. Potreba za dodatnim terapijskim mjerama (daljnja primjena metionina, intravenska primjena N-acetilcisteina) utvrđena je u ovisno o koncentraciji paracetamola u krvi, kao i o vremenu koje je proteklo nakon uzimanja.

posebne upute

Uz nastavak febrilnog sindroma u pozadini primjene paracetamola dulje od 3 dana i sindroma boli dulje od 5 dana, potrebna je konzultacija liječnika.

Rizik od razvoja oštećenja jetre povećava se u bolesnika s alkoholnom hepatozom.

Iskrivljuje laboratorijske testove u kvantitativnom određivanju glukoze i mokraćne kiseline u plazmi.

Tijekom dugotrajnog liječenja potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre..

Sirup sadrži 0,06 XE saharoze u 5 ml, što treba uzeti u obzir kod liječenja bolesnika sa dijabetes melitusom.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Paracetamol prelazi placentnu barijeru. Do danas nisu zabilježeni negativni učinci paracetamola na fetus kod ljudi.

Paracetamol se izlučuje u majčino mlijeko: sadržaj mlijeka je 0,04-0,23% doze koju je uzela majka.

Ako je paracetamol potrebno koristiti tijekom trudnoće i dojenja (dojenja), treba pažljivo izvagati očekivane koristi od terapije za majku i potencijalni rizik za fetus ili dijete.

U eksperimentalnim ispitivanjima embriotoksični, teratogeni i mutageni učinci paracetamola nisu utvrđeni.

Interakcija

Primjena paracetamola smanjuje učinkovitost urikozuričnih lijekova.

Istodobna primjena paracetamola u velikim dozama povećava učinak antikoagulantnih lijekova (smanjenje sinteze prokoagulantnih čimbenika u jetri).

Induktori mikrosomske oksidacije u jetri (fenitoin, etanol, barbiturati, rifampicin, fenilbutazon, triciklični antidepresivi), etanol i hepatotoksični lijekovi povećavaju proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metabolita, što omogućuje razvoj ozbiljne opijenosti čak i uz malu predoziranje.

Dugotrajna primjena barbiturata smanjuje učinkovitost paracetamola.

Etanol pridonosi razvoju akutnog pankreatitisa.

Inhibitori mikrosomske oksidacije (uključujući cimetidin) smanjuju rizik od hepatotoksičnih učinaka.

Dugotrajna zajednička primjena paracetamola i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova povećava rizik od razvoja "analgetičke" nefropatije i bubrežne papilarne nekroze, početka završne faze zatajenja bubrega.

Istodobna dugotrajna primjena paracetamola i salicilata u velikim dozama povećava rizik od raka bubrega ili mjehura.

Diflunisal povećava koncentraciju paracetamola u plazmi za 50% - rizik od razvoja hepatotoksičnosti paracetamola.

Mijelotoksični lijekovi povećavaju manifestacije hematotoksičnosti.

Uvjeti skladištenja

Na tamnom mjestu, na temperaturi koja ne prelazi 25 stupnjeva.

Paracetamol

Cijene u mrežnim ljekarnama:

Paracetamol je narkotični analgetik koji blokira ciklooksigenazu (COX-1 i COX-2) uglavnom u središnjem živčanom sustavu, utječući na centre termoregulacije i boli.

Oblik i sastav izdanja

Proizvode se sljedeći oblici doziranja paracetamola:

  • Tablete: bijele s kremastom nijansom ili bijele, ravno-cilindrične, s crtom i skosom (10 kom. U blisteru ili bez ćelijskog pakiranja; 2 ili 3 pakiranja u kartonskoj kutiji);
  • Rektalne supozitorije za djecu: torpedaste, od bijele s žućkastom ili kremastom nijansom do bijele (5 kom. U blister konturnim pakiranjima; 2 pakiranja u kartonskoj kutiji);
  • Sirup (100 ml u bočicama; 1 bočica u kartonskoj kutiji);
  • Suspenzija za oralnu primjenu (100 ml u bočicama od tamnog stakla s priloženom žličicom za doziranje; 1 set u kartonskoj kutiji).

1 tableta sadrži:

  • Aktivni sastojak: paracetamol - 200 ili 500 mg;
  • Pomoćne komponente: laktoza (mliječni šećer), stearinska kiselina, krumpirov škrob, želatina.

1 čepić sadrži:

  • Aktivni sastojak: paracetamol - 100 mg;
  • Pomoćne komponente: čvrsta masna baza.

5 ml sirupa sadrži:

  • Aktivni sastojak: paracetamol - 24 mg;
  • Pomoćne komponente: voda, natrijev benzoat, aromatični aditivi, riboflavin, etilni alkohol, propilenglikol, natrijev citrat trisupstituirani, limunska kiselina, sorbitol, šećer.

5 ml suspenzije sadrži:

  • Aktivni sastojak: paracetamol - 120 mg;
  • Pomoćne komponente: pročišćena voda, okus naranče ili jagode, jestivi sorbitol (sorbitol), glicerol (glicerin), saharoza (šećer), propilen glikol, metilparahidroksibenzoat (nipagin), ksantan guma (ksantan guma), mikrokristalna aviceluloza (celuloza) RC-591 natrij).

Indikacije za uporabu

  • Neuralgija;
  • Zubobolja;
  • Bol u mišićima;
  • Reumatska bol;
  • Bol od ozljeda i opeklina;
  • Glavobolja (uključujući migrenu);
  • Povišena tjelesna temperatura s prehladom i gripom;
  • Algodismenoreja (tablete);
  • Hipertermija nakon cijepljenja (suspenzija);
  • Groznica kod zaraznih i upalnih bolesti (sirup, suspenzija).

Kontraindikacije

  • Teška kršenja funkcije jetre ili bubrega (tablete, sirup);
  • Kronični alkoholizam (sirup);
  • Neonatalno razdoblje (čepići, suspenzija);
  • Djeca mlađa od 3 godine (tablete, sirup);
  • Preosjetljivost na komponente lijeka.

Dodatno za suspenziju:

  • Bolesti krvnog sustava;
  • Genetsko odsustvo glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • Malapsorpcija glukoze-galaktoze, intolerancija na fruktozu, nedostatak saharaze / izomaltaze.

Relativno za supozitorije i sirup (mora se koristiti izuzetno oprezno, jer postoji mogućnost komplikacija):

  • Virusni hepatitis;
  • Benigna hiperbilirubinemija (uključujući Gilbertov sindrom).

Dodatno za čepiće:

  • Oštećenje bubrega i jetre;
  • Bolesti krvi (trombocitopenija, leukopenija);
  • Dob do 3 mjeseca.

Dodatno za sirup:

  • Alkoholizam;
  • Alkoholna oštećenja jetre;
  • Nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • Istodobna terapija s drugim lijekovima koji sadrže paracetamol;
  • Trudnoća;
  • Razdoblje dojenja;
  • Starije dobi.

Način primjene i doziranje

Tablete

Tablete se uzimaju oralno, nakon 1-2 sata nakon obroka s velikom količinom tekućine.

  • Djeca starija od 12 godina, odrasli (uključujući starije pacijente): 500-1000 mg dnevno; maksimalna dnevna doza je 4000 mg (ne više od 8 tableta od 500 mg);
  • Djeca mlađa od 12 godina (težine do 40 kg): 2000 mg dnevno, podijeljeno u 4 doze;
  • Djeca mlađa od 9 godina (težine do 30 kg): 1500 mg dnevno, podijeljeno u 4 doze;
  • Djeca od 3 do 6 godina (težina 15-22 kg): 1000 mg dnevno, podijeljeno u 4 doze.

Treba uzeti u obzir interval od najmanje 4 sata između uzimanja tableta. Ne preporučuje se prekoračenje naznačenih doza.

Treba smanjiti dnevnu dozu za kršenje funkcije jetre i bubrega, Gilbertov sindrom, kao i kod starijih bolesnika te povećati interval između doza lijeka.

Ako simptomi potraju, obratite se liječniku.

Čepići

Supozitoriji se koriste rektalno: 2-4 puta dnevno s razmakom od 4 sata (najmanje).

Doziranje paracetamola određuje se pojedinačno, ovisno o dobi i tjelesnoj težini djeteta. U prosjeku je pojedinačna doza 10-12 mg na 1 kg tjelesne težine; maksimalna dnevna doza - 60 mg na 1 kg tjelesne težine.

Režim doziranja (pojedinačne doze):

  • 6-12 mjeseci: po 0,5-1 čepić;
  • 1-3 godine: 1-1,5 čepića;
  • 3-5 godina: 1,5-2 čepića;
  • 5-10 godina: po 2,5-3,5 čepića;
  • 10-12 godina: po 3,5-5 čepića.

Lijek je dopušteno koristiti djeci mlađoj od tri mjeseca u slučajevima povećane tjelesne temperature uzrokovane cijepljenjem.

Sirup

Sirup se uzima oralno: učestalost primjene je 3-4 puta dnevno.

  • Djeca 3-12 mjeseci: po 2,5-5 ml;
  • Djeca od 1-5 godina: 5-10 ml;
  • Djeca 5-12 godina: 10-20 ml;
  • Odrasli i djeca teži od 60 kg: po 20-40 ml.

Suspenzija

Suspenzija se uzima oralno nerazrijeđena prije jela, s puno tekućine. Neposredno prije upotrebe, bočica sa suspenzijom temeljito se promućka..

Preporučeni režim doziranja: 4 puta dnevno s razmakom od 4 sata (najmanje).

Doziranje lijeka za djecu određuje se ovisno o dobi i tjelesnoj težini. Jednokratna doza je 10-15 mg na 1 kg tjelesne težine; dnevno - 60 mg (ne više) na 1 kg tjelesne težine.

Režim doziranja (pojedinačne doze):

  • Djeca 1-3 mjeseca: simptomatska terapija reakcija na cijepljenje - po 2,5 ml, uz moguću ponovnu primjenu doze nakon 4 sata (najmanje). Ako se tjelesna temperatura ne smanji nakon uzimanja druge doze, trebate se posavjetovati s liječnikom (primjena Paracetamola za djecu ove dobne skupine moguća je samo pod liječničkim nadzorom);
  • Djeca od 3 mjeseca do 1 godine: po 2,5-5 ml;
  • Djeca od 1-6 godina: 5-10 ml;
  • Djeca od 6-14 godina: 10-20 ml.

Jedna doza suspenzije za djecu (ovisno o tjelesnoj težini) i odrasle:

  • 4-8 kg: 2,5 ml;
  • 8-16 kg: 5 ml;
  • 16-32 kg: 10 ml;
  • 32 kg: 15-20 ml;
  • Odrasli: 20 ml 4 puta dnevno (ne više).

Ne preporučuje se uzimanje svih oblika doziranja paracetamola bez liječničkog recepta dulje od 5 dana kao anestetik i više od 3 dana kao antipiretik.

Nuspojave

Tijekom liječenja paracetamolom (bilo koji oblik oslobađanja) mogu se pojaviti alergijske reakcije.

Tablete, sirup

Kada se lijek koristi u preporučenim dozama, u skladu sa svim zahtjevima liječnika, nuspojave od uzimanja su rijetke:

  • Endokrini sustav: hipoglikemija;
  • Probavni sustav: mučnina, epigastrična bol, povećana aktivnost jetrenih enzima, hepatonekroza.

Ponekad i: alergijski odgovori (urtikarija, svrbež, osip na koži, Quinckeov edem) epigastrična bol, mučnina, vrtoglavica, Lyellov sindrom (toksična epidermalna nekroliza), multiformni eksudativni eritem (uključujući Stevens-Johnsonov sindrom); nesanica; agranulocitoza, trombocitopenija, anemija.

Dugotrajna primjena u visokim dozama vjerojatno će povećati rizik od kršenja hematopoetskog sustava, funkcije jetre i bubrega.

Čepići

Rijetko: hematopoetski poremećaji (methemoglobinemija, trombocitopenija, anemija).

Suspenzija

Trombocitopenija, agranulocitoza, leukopenija, bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje; s produljenom primjenom u velikim dozama - pancitopenija, methemoglobinemija, aplastična i hemolitička anemija; hepatotoksični i neurotoksični učinci.

posebne upute

Uvjeti / bolesti kod kojih se trebate posavjetovati s liječnikom prije uzimanja paracetamola:

  • Teška bolest bubrega ili jetre;
  • Istodobna primjena lijekova za mučninu i povraćanje, lijekova koji snižavaju razinu kolesterola u krvi;
  • Istodobna antikoagulantna terapija i potreba za svakodnevnim lijekovima protiv bolova tijekom duljeg razdoblja.

Uz produženu terapiju lijekom preporučuje se redovito praćenje funkcionalnog stanja jetre i slike periferne krvi.

Paracetamol se ne smije uzimati istovremeno s alkoholnim pićima, kao ni pacijentima sklonim kroničnom uzimanju alkohola, jer je moguće toksično oštećenje jetre.

S obzirom na moguće predoziranje, ne preporučuje se uzimanje lijeka u kombinaciji s drugim lijekovima koji sadrže paracetamol.

Paracetamol iskrivljuje rezultate laboratorijskih ispitivanja sadržaja mokraćne kiseline i glukoze u krvnoj plazmi.

Pacijenti sa dijabetesom melitusom trebaju uzeti u obzir da suspenzija sadrži saharozu i sorbitol: u 5 ml - 0,25 XE (jedinice kruha).

Interakcije s lijekovima

Učinak paracetamola na lijekove / tvari uz istodobnu uporabu:

  • Neizravni antikoagulansi: duljom primjenom pojačava njihov učinak, što povećava rizik od krvarenja;
  • Urikozurični lijekovi: mogu smanjiti njihovu aktivnost.

Pripravci / tvari koje utječu na paracetamol kada se istodobno koriste:

  • Induktori mikrosomskih oksidacijskih enzima u jetri (triciklički antidepresivi, fenilbutazon, flumecinol, etanol, fenitoin, zidovudin, rifampicin, karbamazepin, difenin, barbiturati): povećavaju rizik od njegovog hepatotoksičnog učinka u slučaju predoziranja;
  • Barbiturati: produljenom uporabom smanjite njegovu učinkovitost;
  • Inhibitori mikrosomske oksidacije (cimetidin): smanjuju rizik od njegovog hepatotoksičnog djelovanja;
  • Ostali nesteroidni protuupalni lijekovi: povećavaju njegov nefrotoksični učinak;
  • Diflunisal: povećava koncentraciju u plazmi za 50% (rizik od razvoja hepatotoksičnosti);
  • Mijelotoksični lijekovi: povećavaju manifestacije njegove hematotoksičnosti;
  • Metoklopramid i domperidon: povećavaju brzinu njegove apsorpcije;
  • Kolestiramin: smanjuje brzinu njegove apsorpcije.

Istodobnom primjenom paracetamola u velikim dozama sa salicilatima povećava se rizik od razvoja raka mokraćnog mjehura i bubrega; s etanolom - rizik od razvoja akutnog pankreatitisa.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na suhom mjestu, izvan dohvata djece i zaštićeno od svjetlosti; tablete, sirup - na temperaturi do 25 ° C, čepići - do 15 ° C..

  • Tablete, sirup - 3 godine;
  • Čepići - 2 godine.

Pronašli ste pogrešku u tekstu? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.