Glavni > Trauma

Ibuprofen

Upute za korištenje:

Cijene u mrežnim ljekarnama:

Ibuprofen je nesteroidni sintetski lijek s analgetskim, protuupalnim i antipiretičkim učincima.

farmakološki učinak

Aktivni sastojak lijeka je ibuprofen, derivat fenilpropionske kiseline.

Ibuprofen je najučinkovitiji kod upalnih bolova. Antipiretički učinak prilično je blizu acetilsalicilne kiseline. Suzbija adheziju trombocita, poboljšava mikrocirkulaciju i smanjuje intenzitet upale.

Kada se koristi izvana, Ibuprofen mast ima snažno analgetsko djelovanje, smanjujući ispiranje, jutarnju ukočenost i edeme.

Lijek je uključen u popis esencijalnih lijekova Svjetske zdravstvene organizacije, njegova učinkovitost i sigurnost proučeni su i klinički ispitani.

Obrazac za puštanje

Ibuprofen je dostupan u obliku tableta, suspenzije i masti.

  • Tablete Ibuprofena su okrugle, glatke, bikonveksno bijele. Svaka tableta sadrži 200 mg ili 400 mg aktivnog sastojka. Pomoćne supstance - magnezijev stearat, talk, laktoza, krumpirov škrob, koloidni silicijev dioksid, Povidon 25. 10, 20 i 100 komada u pakiranju;
  • Ibuprofen obložene tablete s produljenim oslobađanjem. Svaka tableta sadrži 800 mg aktivnog sastojka. 7, 14 i 60 komada u pakiranju;
  • Pastile. Svaka tableta sadrži 200 mg aktivnog sastojka;
  • Kapsule s produljenim oslobađanjem. Svaka kapsula sadrži 300 mg aktivnog sastojka;
  • Suspenzija Ibuprofen za oralnu primjenu je homogena, žuta, s mirisom naranče. 5 ml suspenzije sadrži 100 mg aktivnog sastojka. Dostupno u bocama od 100 ml, u kartonskoj kutiji s mjernom žlicom;
  • 5% krema i gel za vanjsku upotrebu.

Indikacije za uporabu Ibuprofena

Ibuprofen je indiciran za:

  • Simptomatsko liječenje gripe i ARVI;
  • Osteoartritis;
  • Psorijatični artritis;
  • Cervikalna spondiloza;
  • Barre-Lieuov sindrom;
  • Cervikalna migrena;
  • Burzitis;
  • Ankilozantni spondilitis;
  • Neuralgična amiotrofija;
  • Mialgija;
  • Nefrotski sindrom;
  • Posturalna hipotenzija (kod uzimanja antihipertenzivnih lijekova);
  • Grozničava stanja različitih etimologija;
  • Traumatična upala mekih tkiva i mišićno-koštanog sustava;
  • Sindrom vertebralne arterije;
  • Neuralgija;
  • Tendinitis;
  • Hematomi.

Ibuprofen je također indiciran u liječenju uganuća ligamentnog aparata, reumatoidnog artritisa, radikulitisa i zglobnog sindroma (uz pogoršanje gihta).

Kao pomoćno sredstvo, Ibuprofen je indiciran za upotrebu u:

  • Upala pluća;
  • Postoperativni, zubobolja i glavobolja;
  • Infektivne i upalne ENT bolesti - faringitis, tonzilitis, rinitis, laringitis, sinusitis;
  • Bronhitis;
  • Panikulitis;
  • Primarna dismenoreja;
  • Algodismenoreja;
  • Upalni procesi u maloj zdjelici;
  • Adneksitis.

Kontraindikacije

Prema uputama, ibuprofen je kontraindiciran kod:

  • Preosjetljivost na lijek;
  • Pogoršanje čira na želucu ili dvanaesniku i ulcerozni kolitis;
  • Bolesti vidnog živca i poremećaji vida u boji;
  • Astma "Aspirin";
  • Arterijska hipertenzija;
  • Scotome;
  • Ambliopija;
  • Teška disfunkcija bubrega ili jetre, kao i ciroza jetre s portalnom hipertenzijom;
  • Zastoj srca;
  • Oteklina;
  • Hemofilija;
  • Hipokoagulacija;
  • Leukopenija;
  • Patologija vestibularnog aparata;
  • Nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • III tromjesečje trudnoće.

Prema uputama, Ibuprofen se propisuje s oprezom kada:

  • Kronično zatajenje srca,
  • Istodobne bolesti jetre i bubrega,
  • Enteritis;
  • Neposredno nakon kirurških operacija;
  • S dispeptičkim simptomima prije početka liječenja;
  • Gastritis;
  • Kolitis;
  • Djeca mlađa od 12 godina.

Kada se koristi Ibuprofen, potrebno je provoditi sustavno praćenje periferne krvne slike, kao i funkcije jetre i bubrega.

Upute za uporabu Ibuprofena

Prema uputama, Ibuprofen se uzima oralno nakon jela.

Dnevna doza lijeka ovisi o bolesti:

  • Za osteoartritis, algodismenoreju, psorijatični artritis i ankilozirajući spondiloartritis, odraslima se propisuju 400-600 mg 3-4 puta dnevno;
  • Za reumatoidni artritis uzima se povećana doza, 800 mg 3 puta dnevno;
  • Za ozljede mekih tkiva i uganuća koriste se tablete Ibuprofena produljenog djelovanja - 1600-2400 mg jednom dnevno, po mogućnosti prije spavanja;
  • Uz sindrom umjerene boli, uzimajte 1200 mg dnevno;
  • S febrilnim sindromom koji je nastao nakon imunizacije, koristi se 50 mg, ako je potrebno, primjena se može ponoviti nakon 6 sati, ali ne više od 100 mg dnevno.

U slučaju febrilnih stanja u djece starije od 12 godina, doza Ibuprofena izračunava se za smanjenje tjelesne temperature:

  • Iznad 39,2 stupnja C - 10 mg na 1 kg tjelesne težine dnevno;
  • Ispod 39,2 stupnja C - 5 mg na 1 kg tjelesne težine dnevno.

Pastile Ibuprofen koriste se za liječenje ENT bolesti otapanjem u ustima ispod jezika. Djeci starijoj od 12 godina i odraslima propisuju se 200-400 mg 2-3 puta dnevno.

Oralna suspenzija obično se propisuje za djecu. Prosječna pojedinačna doza kada se uzima 3 puta dnevno je:

  • 1 do 3 godine - 100 mg;
  • Od 4 do 6 godina - 150 mg;
  • 7-9 godina - 200 mg;
  • 10-12 godina - 300 mg.

Lokalno nanesite Ibuprofen gel ili kremu, nanoseći ga i trljajući dok se potpuno ne upije na zahvaćeno područje 3-4 puta dnevno. Liječenje se može provesti u roku od 2-3 tjedna.

Nuspojave

Prema uputama, Ibuprofen je prilično siguran lijek i obično se dobro podnosi. Kada se primijene, mogu se pojaviti neke nuspojave:

Probavni sustav: češće se javljaju proljev, povraćanje, mučnina, anoreksija, epigastrična nelagoda, erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta; mnogo rjeđe disfunkcija jetre ili krvarenje iz gastrointestinalnog trakta.

Živčani sustav: mogu se javiti glavobolja ili vrtoglavica, poremećaji spavanja ili uznemirenost i poremećaji vida.

Krvožilni sustav: nuspojave se opažaju samo kod dulje primjene lijeka - trombocitopenija, anemija, agranulocitoza.

Mokraćni sustav: bubrežno oštećenje može se pojaviti kod dulje primjene Ibuprofena.

Alergijske reakcije mogu se primijetiti kako kod uzimanja lijeka unutra, tako i kod vanjske primjene u obliku crvenila kože, osipa na koži, Quinckeovog edema, osjećaja žarenja. Bronhospastični sindrom i aseptični meningitis javljaju se mnogo rjeđe..

Ibuprofen je kontraindiciran u trećem tromjesečju trudnoće. Primjena u I i II tromjesečju moguća je strogo prema indikacijama liječnika.

Tijekom laktacije, Ibuprofen se može koristiti u malim dozama protiv bolova i vrućice. Budući da se lijek izlučuje u majčino mlijeko, uporaba u dozama preko 800 mg dnevno je kontraindicirana..

Uvjeti skladištenja

Ibuprofen je lijek na recept. Rok trajanja - 3 godine.

Upute za uporabu Ibuprofena

Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet:

Kontakti za upite:

Oblici doziranja

reg. Broj: LP-000125 od 11. 11. 2011. - Trenutna
Ibuprofen
reg. Broj: LP-000125 od 01.11.11 - Trenutno

Oblik oslobađanja, pakiranje i sastav lijeka Ibuprofen

Pink obložene tablete, bikonveksne; presjek prikazuje dva sloja.

1 kartica.
ibuprofen200 mg

10 komada. - paketi s konturnim ćelijama (2) - kartonski paketi.
10 komada. - paketi s konturnim ćelijama (5) - kartonski paketi.
10 komada. - paketi s konturnim ćelijama (10) - kartonski paketi.
50 kom. - staklenke od tamnog stakla (1) - paketi kartona.

Pink obložene tablete, bikonveksne; presjek prikazuje dva sloja.

1 kartica.
ibuprofen400 mg

10 komada. - paketi s konturnim ćelijama (2) - kartonski paketi.
10 komada. - paketi s konturnim ćelijama (5) - kartonski paketi.
10 komada. - paketi s konturnim ćelijama (10) - kartonski paketi.
50 kom. - polimerne limenke (1) - kartonske ambalaže.

farmakološki učinak

NSAR. Djeluje protuupalno, antipiretički i analgetski. Suzbija protuupalne čimbenike, smanjuje agregaciju trombocita. Inhibira ciklooksigenaze tipa 1 i 2, remeti metabolizam arahidonske kiseline, smanjuje količinu prostaglandina kako u zdravim tkivima, tako i u žarištu upale, suzbija eksudativnu i proliferativnu fazu upale. Smanjuje osjetljivost na bol na mjestu upale. Uzrokuje slabljenje ili nestanak sindroma boli, uklj. kod bolova u zglobovima u mirovanju i tijekom kretanja, smanjenje jutarnje ukočenosti i oticanje zglobova, pomaže u povećanju opsega pokreta.
Antipiretički učinak posljedica je smanjenja ekscitabilnosti termoregulacijskih centara diencefalona

Farmakokinetika

Ibuprofen se brzo i gotovo u potpunosti apsorbira iz gastrointestinalnog trakta, njegov C max u plazmi postiže se za 1-2 sata nakon uzimanja, u sinovijalnoj tekućini - nakon 3 sata veže se za proteine ​​plazme za 99%.

Polako prodire u zglobnu šupljinu, zadržava se u sinovijalnom tkivu, stvarajući veće koncentracije u njemu nego u plazmi.

Metabolizam ibuprofena javlja se uglavnom u jetri. T 1/2 iz plazme je 2-3 sata. Izlučuje se putem bubrega u obliku metabolita (ne više od 1% izlučuje se nepromijenjeno), u manjoj mjeri - žučom. Ibuprofen se potpuno eliminira za 24 sata.

Indikacije za Ibuprofen

  • tenzijske glavobolje i migrene;
  • bolovi u zglobovima, mišićima;
  • bolovi u leđima, donji dio leđa, radikulitis;
  • bol u slučaju oštećenja ligamenata;
  • zubobolja;
  • bolne menstruacije;
  • grozničava stanja s prehladom, gripom;
  • reumatoidni artritis, osteoartritis.

NSAIL su namijenjeni simptomatskoj terapiji, umanjuju bol i upalu u vrijeme primjene, ne utječu na napredovanje bolesti.

Otvorite popis ICD-10 kodova
ICD-10 kodIndikacija
G43Migrena
J06.9Akutna infekcija gornjih dišnih putova, nespecificirana
J10Gripa zbog utvrđenog sezonskog virusa gripe
K08.8Ostale specificirane promjene na zubima i njihovim potpornim aparatima (uključujući zubobolju)
M05Seropozitivni reumatoidni artritis
M15Poliartroza
M25.5Bol u zglobovima
M54.1Radikulopatija
M54.3Išijas
M54.4Lumbago s išijasom
M65Sinovitis i tenosinovitis
M67Ostale lezije sinovijalnih membrana i tetiva
M70Bolesti mekih tkiva povezane sa stresom, preopterećenjem i pritiskom
M79.1Mialgija
N94.4Primarna dismenoreja
N94,5Sekundarna dismenoreja
R50Groznica nepoznatog porijekla
R51Glavobolja
R52,0Oštra bol
R52.2Ostale trajne boli (kronične)

Režim doziranja

Odrasli, stariji i djeca starija od 12 godina: tablete od 200 mg 3-4 puta dnevno; u tabletama od 400 mg 2-3 puta dnevno. Dnevna doza je 1200 mg (ne prekoračite 6 tableta od 200 mg (ili 3 tablete od 400 mg) u roku od 24 sata.

Tablete treba progutati s vodom, po mogućnosti za vrijeme ili nakon jela. Ne uzimajte više od 4 sata kasnije.

Nemojte prekoračiti navedenu dozu!

Tijek liječenja bez savjetovanja s liječnikom ne smije biti duži od 5 dana.

Ako simptomi potraju, obratite se liječniku.

Ne koristiti kod djece mlađe od 12 godina bez liječničkog savjeta.

Djeca od 6 do 12 godina (težina veća od 20 kg): 1 tableta 200 mg ne više od 4 puta dnevno. Razmak između uzimanja tableta je najmanje 6 sati.

Nuspojava

U preporučenim dozama lijek obično ne uzrokuje nuspojave.

Iz probavnog sustava: NSAID-gastropatija (bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, žgaravica, gubitak apetita), proljev, nadimanje, zatvor; ulceracija sluznice gastrointestinalnog trakta, koja je u nekim slučajevima komplicirana perforacijom i krvarenjem; iritacija ili suhoća usne sluznice, bolovi u ustima, ulceracija sluznice desni, aftozni stomatitis, pankreatitis, hepatitis.

Iz dišnog sustava: otežano disanje, bronhospazam.

Od osjetila: oštećenje sluha: gubitak sluha, zvonjava ili zujanje u ušima; oštećenje vida: toksično oštećenje vidnog živca, zamagljen vid, skotom, suhe i nadražene oči, edem veznice i kapaka (alergijska geneza).

Iz središnjeg i perifernog živčanog sustava: glavobolja, vrtoglavica, nesanica, anksioznost, nervoza i razdražljivost, psihomotorna agitacija, pospanost, depresija, zbunjenost, halucinacije, aseptični meningitis (češće u bolesnika s autoimunim bolestima).

Kardiovaskularni sustav: zatajenje srca, tahikardija, povišeni krvni tlak.

Iz mokraćnog sustava: akutno zatajenje bubrega, alergijski nefritis, nefrotski sindrom (edem), poliurija, cistitis.

Alergijske reakcije: kožni osip (obično eritematozni ili urtikarija), pruritus, Quinckeov edem, anafilaktoidne reakcije, anafilaktički šok, bronhospazam ili dispneja, vrućica, eksudativni multiformni eritem (uključujući Stevens-Johnsonov sindrom), toksični epidermalni sindrom (epidermalna toksičnost) Lyell), eozinofilija, alergijski rinitis.

Sa strane krvotvornih organa: anemija (uključujući hemolitičku, aplastičnu), trombocitopenija i trombocitopenična purpura, agranulocitoza, leukopenija.

Ostali: pojačano znojenje.

Iz laboratorijskih parametara: vrijeme krvarenja (može se povećati), koncentracija glukoze u serumu (može se smanjiti), klirens kreatinina (može se smanjiti), hematokrit ili hemoglobin (može se smanjiti), koncentracija kreatinina u serumu (može se povećati), aktivnost jetrenih transaminaza (može se povećati) ).

Kontraindikacije za uporabu

  • erozivne i ulcerativne promjene na sluznici želuca ili dvanaesnika, aktivno gastrointestinalno krvarenje;
  • upalne bolesti crijeva u akutnoj fazi, uklj. ulcerozni kolitis;
  • anamnestički podaci o napadu bronhijalne opstrukcije, rinitisa, urtikarije nakon uzimanja acetilsalicilne kiseline ili drugog nesteroidnog protuupalnog lijeka (cjeloviti ili nepotpuni sindrom netolerancije acetilsalicilne kiseline - rinosinusitis, urtikarija, polipi nosne sluznice, bronhijalna astma);
  • zatajenje jetre ili aktivna bolest jetre;
  • zatajenje bubrega (CC manje od 30 ml / min), progresivna bolest bubrega;
  • potvrđena hiperkalemija;
  • hemofilija i drugi poremećaji zgrušavanja krvi (uključujući hipokoagulaciju), hemoragična dijateza;
  • u razdoblju nakon premosnice koronarne arterije;
  • trudnoća (III tromjesečje);
  • dob djece: do 6 godina i od 6 do 12 godina (težine manje od 20 kg) - za tablete od 200 mg; do 12 godina - za tablete 400 mg;
  • preosjetljivost na bilo koji sastojak koji čini lijek.

S oprezom: starost, kongestivno zatajenje srca, cerebrovaskularne bolesti, arterijska hipertenzija, ishemijska bolest srca, dislipidemija / hiperlipidemija, dijabetes melitus, bolest perifernih arterija, nefrotski sindrom, CC manja od 30-60 ml / min, hiperbilirubinemija, čir na želucu i dvanaesniku crijeva (anamneza), prisutnost infekcija Helicobacter pylori, gastritis, enteritis, kolitis, produljena primjena NSAID-a, krvne bolesti nepoznate etiologije (leukopenija i anemija), trudnoća (I-II) tromjesečje, dojenje, pušenje, česta konzumacija alkohola (alkoholizam), teška zdravstvena stanja, istodobna terapija sljedećim lijekovima: antikoagulansi (npr. varfarin), antitrombocitna sredstva (npr. acetilsalicilna kiselina; klopidogrel), oralni glukokortikosteroidi (npr. prednizolon), selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (npr. citalopintrain, paroksetrolin ).

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Zahtjev za kršenje funkcije jetre

Kontraindicirano kod zatajenja bubrega (CC manje od 30 ml / min), progresivne bolesti bubrega.

S oprezom kod nefrotskog sindroma, oštećena bubrežna funkcija (CC manja od 30-60 ml / min).

Ibuprofen

  • Farmakološka svojstva
  • Indikacije za uporabu
  • Način primjene
  • Kontraindikacije
  • Primjena tijekom trudnoće
  • Interakcija s drugim lijekovima
  • Nuspojave
  • Predozirati
  • Uvjeti skladištenja
  • Obrazac za puštanje
  • Sastav
  • Dodatno

Lijek Ibuprofen je nesteroidni protuupalni lijek koji djeluje protuupalno, antipiretički, analgetski.

Farmakološka svojstva

Ibuprofen ne blokira selektivno ciklooksigenazu-1 i ciklooksigenazu-2. Mehanizam djelovanja ibuprofena posljedica je inhibicije sinteze prostaglandina - posrednika boli, upale i hipertermičke reakcije. Ublažava sindrom boli, uklj. bolovi u zglobovima u mirovanju i tijekom kretanja; smanjuje jutarnju ukočenost i oticanje zglobova, povećava opseg pokreta.
Farmakokinetika
Apsorpcija - visoka, apsorpcija se lagano smanjuje prilikom uzimanja lijeka nakon jela. Cmax u krvnoj plazmi kada se uzima na prazan želudac postiže se nakon 45 minuta, kada se uzima nakon jela - nakon 1,5-2,5 sata, a u sinovijalnoj tekućini - 2-3 sata, gdje stvara veće koncentracije nego u krvnoj plazmi. Komunikacija s proteinima plazme 90%. Polako prodire u zglobnu šupljinu, zadržava se u sinovijalnom tkivu.
Biološka aktivnost povezana je sa S-enantiomerom. Nakon apsorpcije, oko 60% farmakološki neaktivnog R-oblika polako se transformira u aktivni S-oblik. Izoenzim CYP2C9 sudjeluje u metabolizmu lijeka. Podvrgava se presustavnom i post-sistemskom metabolizmu u jetri. Ima dvofaznu kinetiku eliminacije s T1 / 2 2- 2,5 h.
Izlučuje se putem bubrega (ne više od 1% nepromijenjeno) i, u manjoj mjeri, žuči. U starijih se osoba farmakokinetički parametri ibuprofena ne mijenjaju.

Indikacije za uporabu

Način primjene

Kontraindikacije

Kontraindikacije za uporabu Ibuprofena su: potpuna ili nepotpuna kombinacija bronhijalne astme, ponavljajuća polipoza nosa i paranazalnih sinusa i netolerancija na ASK ili druge NSAID (uključujući povijest); erozivne i ulcerativne bolesti gastrointestinalnog trakta u fazi pogoršanja (uključujući peptični čir na želucu i dvanaesniku u fazi pogoršanja, ulcerozni kolitis, peptični čir, Crohnova bolest, NUC), upalne bolesti crijeva, gastrointestinalna krvarenja; poremećaji krvarenja (uključujući hemofiliju, hipokoagulaciju, produljenje vremena krvarenja, sklonost krvarenju, hemoragična dijateza); razdoblje nakon premosnice koronarne arterije; intrakranijalno krvarenje; ozbiljno zatajenje jetre ili aktivna bolest jetre; progresivna bubrežna bolest, ozbiljno zatajenje bubrega s klirensom kreatinina manjim od 30 ml / min, potvrđena hiperkalemija; trudnoća (III tromjesečje); djeca mlađa od 6 godina (za šumeće tablete 200 mg), djeca do 12 godina (za filmom obložene tablete 400 mg); preosjetljivost na bilo koju komponentu lijeka; preosjetljivost na acetilsalicilnu kiselinu (ASA) ili druge NSAR.
Pažljivo
Starija dob, kronično zatajenje srca, arterijska hipertenzija, ishemijska bolest srca, cerebrovaskularna bolest, dislipidemija / hiperlipidemija, dijabetes melitus, bolest perifernih arterija, pušenje, česta konzumacija alkohola, ciroza jetre s portalskom hipertenzijom, zatajenje jetre i / ili bubrega s manjim klirensom kreatinina 60 ml / min, nefrotski sindrom, hiperbilirubinemija, čir na želucu i dvanaesniku (u povijesti), infekcija Helicobactor pylori, gastritis, enteritis, kolitis, krvne bolesti nepoznate etiologije (leukopenija i anemija), produljena primjena NSAID-a, teške somatske bolesti, istodobna primjena oralnih kortikosteroida (uključujući.

Primjena tijekom trudnoće

Kontraindicirano je uzimati Ibuprofen tijekom trudnoće.

Interakcija s drugim lijekovima

Ne preporučuje se istodobna primjena Ibuprofena s acetilsalicilnom kiselinom (ASA) i drugim NSAIL..
Istodobnim imenovanjem ibuprofena smanjuje se protuupalni i antitrombocitni učinak ASA (moguće je povećati učestalost akutne koronarne insuficijencije u bolesnika koji primaju male doze ASA kao antitrombocitni agens nakon početka primjene ibuprofena).
Kada se propisuje antikoagulantima i trombolitičkim lijekovima (alteplaza, streptokinaza, urokinaza), rizik od krvarenja istovremeno se povećava.
Istodobna primjena s inhibitorima ponovnog preuzimanja serotonina (citatopram, fluoksetin, paroksetin, sertratin) povećava rizik od ozbiljnih gastrointestinalnih krvarenja.
Cefamandol, cefaperazon, cefotetan, valproična kiselina, plicamicin povećavaju učestalost hipoprothrombinemije.
Pripravci ciklosporina i zlata povećavaju učinak ibuprofena na sintezu prostaglandina u bubrezima, što se očituje porastom nefrotoksičnosti. Ibuprofen povećava koncentraciju ciklosporina u plazmi i vjerojatnost razvoja njegovih hepatotoksičnih učinaka. Lijekovi koji blokiraju tubularnu sekreciju smanjuju izlučivanje i povećavaju koncentraciju ibuprofena u plazmi.
Induktori mikrosomske oksidacije (fenitoin, etanol, barbiturati, rifampicin, fenilbutazon, triciklični antidepresivi) povećavaju proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metabolita, povećavajući rizik od razvoja teške hepatotoksične intoksikacije.
Inhibitori mikrosomske oksidacije smanjuju rizik od hepatotoksičnih učinaka.
Smanjuje hipotenzivnu aktivnost vazodilatatora (uključujući sporo blokatore kalcijevog užeta), ACE inhibitora), natriuretika i diuretika - furosemida i hidroklorotiazida.
Smanjuje učinkovitost urikozuričnih lijekova, pojačava učinak neizravnih antikoagulansa, antiagregacijskih sredstava, fibrinolitika (povećava rizik od hemoragičnih komplikacija), pojačava ulcerogeni učinak krvarenjem mineralokortikosteroida i glukokortikosteroida, kolhicina, estrogena, etanola.
Pojačava učinak oralnih hipoglikemijskih lijekova (uključujući derivate sulfoniluree) i inzulina.
Antacidi i kolestiramin smanjuju apsorpciju ibuprofena.
Povećava koncentraciju pripravaka ditoksina, litija i metotreksata u krvi.
Kofein pojačava analgetički učinak.
Mijelotoksični lijekovi povećavaju manifestacije hematotoksičnosti lijeka.

IBUPROFEN

  • Farmakološka svojstva
  • Indikacije za uporabu
  • Način primjene
  • Nuspojave
  • Kontraindikacije
  • Primjena tijekom trudnoće i dojenja
  • Interakcija s drugim lijekovima
  • Predozirati
  • Uvjeti skladištenja
  • Obrazac za puštanje
  • Sastav
  • Sinonimi
  • Dodatno

Ibuprofen ima analgetičko, protuupalno i blago antipiretičko djelovanje uslijed inhibicije biosinteze prostaglandina inhibiranjem enzima ciklooksigenaze.

Ibuprofen

Sastav

Sastav tableta: ibuprofen (200/400/500 mg), krumpirov škrob, magnezijev stearat, aerosil, vanilin, pčelinji vosak, jestiva želatina, azorubinsko bojilo, magnezijev hidroksikarbonat, pšenično brašno, povidon male molekulske mase, saharoza, titanov dioksid.

U masti i gelu aktivna tvar sadržana je u koncentraciji od 50 mg / g, u suspenziji - u koncentraciji od 20 mg / ml.

Pomoćne komponente gela: ibuprofen (50 mg / g), etanol, propilen glikol, dimeksid, karbomer 940, trietanolamin, neroli i ulje lavande, metil parahidroksibenzoat, pročišćena voda.

Pomoćne komponente masti: dimetil sulfoksid, makrogol 400 i 1500.

Supozitorij Ibuprofen sadrži 60 mg aktivnog sastojka i čvrste masti.

Obrazac za puštanje

  • Ibuprofen mast 5% (25 g);
  • Ibuprofen tablete p / o 200 i 400 mg;
  • Ibuprofen gel 5% (20 i 50 g);
  • čepići Ibuprofen 60 mg;
  • Dječja oralna suspenzija ibuprofena (20 mg / ml 100 ml).

ATX kod za suspenziju, rektalne čepiće, tablete - M01AE01, za vanjsku terapiju (mast i gel) - M02AA13.

farmakološki učinak

Protuupalno, antipiretik, analgetik.

Farmakodinamika i farmakokinetika

Učinci lijeka posljedica su suzbijanja biosinteze Pg inhibicijom enzima COX.

Suzbija agregaciju trombocita. Ne utječe na proteine ​​koji sudjeluju u zgrušavanju krvi. Neznatno povećava vrijeme krvarenja.

Kada se primjenjuje izvana, pacijent ima smanjenje bolova u zglobovima u mirovanju i pokretu; smanjujući jutarnju ukočenost, oticanje i oticanje zglobova, povećavajući fleksibilnost i opseg pokreta zglobova.

Kada se uzima oralno, dobro se apsorbira (za 80%) u probavnom traktu. Istovremeni unos s hranom usporava apsorpciju, ali ne utječe na njezin volumen. TSmax - 2-4 sata.

Hipotermički učinak razvija se 1 sat nakon uzimanja. T1 / 2 - od 2 do 4 sata. Komunikacija s proteinima plazme - 90-99%.

Polako prodire u zglobnu šupljinu, zadržava se u sinovijalnom tkivu, u kojem se nakuplja u većoj koncentraciji nego u plazmi.

Da bi se postigao protuupalni učinak, potrebno je od nekoliko dana do 2 tjedna sustavne primjene lijeka.

Biološka aktivnost povezana sa S-enantiomerom.

Nakon apsorpcije, farmakološki neaktivni R-oblik (oko 60%) polako se pretvara u S-oblik. Metabolički se proizvodi izlučuju uglavnom putem bubrega, a dijelom i žuči. U čistom obliku ne izlučuje se više od 1% ibuprofena.

Tvar nije određena u majčinom mlijeku. Potpuno uklanjanje provodi se u roku od 24 sata.

Indikacije za uporabu

Ibuprofen - što je to?

Ibuprofen je narkotični analgetik koji pripada skupini NSAID. Posjeduje izraženo protuupalno djelovanje.

Ova svojstva omogućuju upotrebu lijeka u slučaju vrućine i boli (blagi i umjereni intenzitet), polimijalgije reumatike, upalno-degenerativnih bolesti ODA.

Ibuprofen je SZO uključen u popis osnovnih lijekova.

Čemu služe tablete ibuprofena?

Tablete su propisane za:

  • upalne bolesti kralježnice i zglobova (ankilozirajući spondiloartritis, giht i reumatoidni artritis, osteoartritis, itd.);
  • umjerena bol različite etiologije (lijek pomaže kod bolova tijekom menstruacije, kod zubobolje, kod glavobolje, napada migrene, mialgije, neuralgije, posttraumatskih i postoperativnih bolova itd.);
  • vrućica zbog zaraznih ili prehlada.

Ibuprofen - zašto ove tablete?

Treba imati na umu da su tablete (poput ostalih oblika doziranja) namijenjene simptomatskoj terapiji, smanjujući intenzitet boli i ublažavajući upalu, lijek nema učinka na napredovanje patologije.

Indikacije za uporabu gela i masti

Ibuprofen gel i mast djelotvorni su kod upalno-degenerativnih bolesti mišićno-koštanog sustava:

  • psorijatični, gihtni i reumatoidni artritis;
  • humeroskapularni periartritis;
  • osteoartritis;
  • radikularni sindrom s osteokondrozo;
  • ankilozantni spondilitis;
  • burzitis;
  • išijas;
  • lumbago;
  • radikulitis;
  • mialgija;
  • tendovaginitis;
  • tendinitis;
  • otežani giht;
  • ozljede kod kojih nije narušen integritet mekih tkiva (puknuće / uganuće ligamenata, iščašenje, nagnječenje, posttraumatski edem itd.).

Indikacije za uporabu čepića i sirupa

Ibuprofen sirup i čepići su oblici doziranja koji su razvijeni posebno za uporabu u dječjoj praksi. Propisani su djeci za:

  • snižavanje temperature ARVI-a, dječjih infekcija, gripe i drugih zaraznih i upalnih bolesti praćenih hipertermijom;
  • snižavanje temperature tijekom reakcija nakon cijepljenja;
  • smanjenje intenziteta blage / umjerene boli (lijek se može koristiti kod zubobolje i glavobolje, bolova u uhu ili grlu, oštećenja ligamenata, kod neuralgije itd.).

Čepići su namijenjeni djeci od 3 do 24 mjeseca, sirup Ibuprofen koristi se za liječenje djece od 3 mjeseca do 12 godina.

Za što se koristi Ibuprofen u obliku otopine za injekciju??

Injekcije se koriste za liječenje CHD u nedonoščadi.

Kontraindikacije

  • potpuna ili djelomična kombinacija simptoma trijade Fernand-Vidal (uključujući povijest);
  • prisutnost erozija i čira u probavnom kanalu;
  • poremećaji hemostaze;
  • aktivno želučano / crijevno krvarenje;
  • ozbiljno zatajenje jetre;
  • progresivna bolest bubrega;
  • zatajenje bubrega u kojem Clcr ne prelazi 30 ml / min;
  • stanja nakon CABG-a (premosnica koronarne arterije);
  • kronični upalni procesi u crijevima;
  • potvrđena hiperkalemija;
  • 3. tromjesečje trudnoće;
  • preosjetljivost.

U pedijatriji se suspenzija i čepići koriste od 3 mjeseca, tablete - od 6 godina.

Treba biti oprezan pri propisivanju Ibuprofena za:

  • ciroza jetre, koja je komplicirana portalnom hipertenzijom;
  • gastritis;
  • kolitis;
  • enteritis;
  • anamneza čira na želucu / dvanaesniku;
  • nefrotski sindrom;
  • insuficijencija rada srca, bubrega ili jetre;
  • Ishemijska bolest srca;
  • arterijska hipertenzija;
  • cerebrovaskularne bolesti;
  • dis- ili hiperlipidemija;
  • bolest perifernih arterija;
  • prisutnost infekcije Helicobacter pylori;
  • teške somatske patologije;
  • bolesti krvi nepoznate etiologije.

Također, s oprezom, lijek se propisuje osobama koje pate od alkoholizma, dugotrajnom primjenom NSAIL-a, uzimanjem oralnih kortikosteroida, SSRI-a, antiagregacijskih sredstava i antikoagulansa, u prvih 26-27 tjedana trudnoće, dojiljama.

Djeci mlađoj od godinu dana lijek treba davati samo na preporuku pedijatra..

Nuspojave

Bilješke za oblike doziranja za oralnu primjenu i rektalne čepiće navode sljedeće nuspojave:

  • NSAID-gastropatija, suhoća, iritacija i / ili ulceracija usne sluznice, bolovi u ustima, pankreatitis, aftozni stomatitis;
  • hepatitis;
  • bronhospazam, otežano disanje;
  • buka / zvonjava u ušima, gubitak sluha;
  • dvostruki vid ili smanjena jasnoća vizualnih slika, iritacija i suhoća očiju, toksično oštećenje vidnog živca, skotom, edem kapka, edem konjunktive;
  • nervoza, glavobolja, tjeskoba, zbunjenost, nesanica / pospanost, vrtoglavica, mentalna i motorička uznemirenost, halucinacije, depresija, aseptični meningitis (rijetko i uglavnom u bolesnika s autoimunim bolestima);
  • smanjena kontraktilnost srčanog mišića, povišen krvni tlak, tahikardija;
    ARF, poliurija, nefrotski sindrom, alergijski nefritis, cistitis;
  • reakcije preosjetljivosti;
  • anemija, trombocito- i leukopenija, Werlhofova bolest, agranulocitoza;
  • pojačano znojenje.

Vjerojatnost oštećenja vida, razvoja želučanog / crijevnog krvarenja i ulceracije zidova probavnog kanala povećava se duljom uporabom visokih doza Ibuprofena.

Lijek utječe na laboratorijske parametre, i to:

  • povećava vrijeme krvarenja;
  • smanjuje koncentraciju glukoze u serumu, Clcr, hematokrit i razinu hemoglobina;
  • povećava aktivnost jetrenih transaminaza;
  • povećava koncentraciju kreatinina u serumu.

Nuspojave kada se lokalno primjenjuju u obliku gela / masti:

  • trnci / peckanje;
  • hiperemija kože.

Dugotrajnom primjenom vanjske terapije mogu se razviti sistemski učinci svojstveni svim nesteroidnim protuupalnim lijekovima.

Upute za uporabu Ibuprofena (način i doziranje)

Ibuprofen tablete, upute za uporabu

Optimalna doza za djecu stariju od 12 godina i odrasle je 3-4 tablete od 200 mg. Da bi se postigao željeni učinak, doza se može povećati na 1,2 g / dan. (treba ga podijeliti u 3 koraka).

Kada se postigne željeni terapijski učinak, dnevnu dozu treba smanjiti na 3-4 tablete 200 mg dnevno..

Prva doza uzima se ujutro prije jela s dovoljnom količinom tekućine (to će omogućiti brži upijanje lijeka u probavnom traktu). U budućnosti, tijekom dana, tablete se uzimaju nakon jela..

Najviša pojedinačna doza je 400 mg (2 tablete 200 mg), dnevna doza je 1,2 g (ne više od 6 tableta 200 mg u roku od 24 sata). Ponovljena doza se ne preporučuje uzimati ranije od nakon 4 sata Bez liječničkog savjeta lijek se uzima najviše 5 dana zaredom. Također je potreban savjet stručnjaka u slučajevima kada se tablete koriste za liječenje djeteta mlađeg od 12 godina..

Dijete od 6-12 godina može se davati do 4 puta na dan po 1 tabletu. Preduvjet je težina preko 20 kg. Između uzimanja tableta treba održavati interval od najmanje 6 sati. Najveća doza za ovu skupinu bolesnika je 30 mg / kg / dan.

Nema razlike u načinu uzimanja lijekova različitih proizvođača (na primjer, Ibuprofen-Belmed, Ibuprofen-Hemofarm ili Ibuprofen-Darnitsa).

Priručnik za svijeće

Supozitoriji se koriste rektalno.

Kod bolova i vrućice treba dozirati lijek, usredotočujući se na dob i težinu djeteta. Jedna doza kreće se od 5 do 10 mg / kg. Učestalost primjena je 3-4 rubalja / dan. Najviša doza je 30 mg / kg / dan.

Upute za uporabu za djecu pokazuju da pacijentima težine od 5,5 do 8 kg (3-9 mjeseci) treba davati 60 mg (1 čepić) svakih 6-8 sati, ali ne više od 3 čepića po dan. Najviša doza za pacijente koji teže od 8 do 12,5 kg (9-24 mjeseca) iznosi 240 mg / dan. (4 čepića, po 60 mg).

Za ublažavanje vrućice, koja je posljedica imunizacije, djeca mlađa od 12 mjeseci. Treba primijeniti 1 čepić od 60 mg, a ako je potrebno, još jedan nakon 6 sati.

Kao antipiretik, Ibuprofen čepići za djecu mogu se koristiti ne više od 3 dana. u nizu i kao analgetik - ne više od 5 dana. ugovor.

Ako groznica potraje i nakon ovog vremena, obratite se liječniku.

Ibuprofen gel, upute za uporabu

Odrasli i djeca starija od 12 godina trebaju istisnuti traku gela duljine 4-10 cm i laganim pokretima utrljavati lijek dok se potpuno ne upije u područje projekcije boli.

Postupak se može ponoviti najranije 4 sata kasnije, a tijekom dana Ibuprofen se koristi najviše 4 puta. Doza ovisi o opsegu bolnog područja i varira od 50 do 125 mg.

Za djecu od 6-12 godina, jedna doza jednaka je volumenu trake gela duljine od 2 do 4 cm. Lijek se može koristiti ne više od 3 rubalja / dan.

Liječenje se nastavlja 2 do 3 tjedna.

Ibuprofen mast, upute za uporabu

Mast se nanosi izvana na isti način kao i gel. Lijek se nanosi na bolno područje 3 ili 4 ruble / dan. u roku od 2-3 tjedna. Jedna doza jednaka je volumenu trake gela duljine 5 do 10 cm.

Kako uzimati Baby Ibuprofen (suspenzija)?

Suspenzija se daje djeci 3 r. / Dan. u dozi od 5-10 mg / kg.

Djeci mlađoj od jedne godine lijek se može davati samo prema uputi pedijatra. Najviša doza za dojenčad je 10 ml / dan. (2,5 ml 4 rubalja dnevno).

Sirup za djecu od jedne do 12 godina daje se 3 ruble dnevno. u dozi od 5 do 15 ml.

Ako su bol i vrućica kod djeteta od 3-6 mjeseci rezultat cijepljenja, treba dati 2 str / dan za 5-7,6 kg tjelesne težine. 2,5 ml suspenzije. Nakon prve doze, lijek treba uzimati najranije 6 sati kasnije..

Upute za otopinu Ibuprofena za djecu

Injekcije ibuprofena propisane su isključivo za nedonoščad s srčanim patologijama (posebno s otvorenim botalnim kanalom).

Liječenje se provodi na odjelu intenzivne njege i pod nadzorom neonatologa. Ibuprofen IV se injektira 3 puta u razmacima od 24 sata. Doziranje se odabire ovisno o težini djeteta.

Prva doza je 10, druga i treća 5 mg / kg.

Lijek se ubrizgava polako (unutar 15 minuta), po mogućnosti nerazrijeđen. Ako je potrebno, injektirani volumen se podešava s 0,9% otopinom NaCl (ili glukozom 5%). Preostala neiskorištena otopina se baca.

Pri određivanju volumena ubrizgane otopine uzima se u obzir ukupni dnevni volumen dodijeljene tekućine.

Ako se nakon što dijete primi 1 ili 2 doze razvije jaka oligurija ili anurija, sljedeća se doza primijeni tek nakon uspostavljanja normalne količine urina.

Ako je botalov kanal otvoren i 24 sata nakon primjene posljednje doze ili se ponovno otvori, može se propisati ponovljeni tečaj koji se također sastoji od 3 doze lijeka. Ako u ovom slučaju nije moguće postići zatvaranje kanala, dijete može zahtijevati kirurško liječenje..

Predozirati

  • bolovi u trbuhu;
  • letargija;
  • mučnina / povraćanje;
  • zujanje u ušima;
  • pospanost;
  • glavobolja;
  • depresija;
  • metabolička acidoza;
  • koma;
  • Odvodnik prenapona;
  • bradikardija;
  • hipotenzija;
  • fibrilacija atrija;
  • zaustavljanje disanja.

Liječenje: ispiranje želuca (poželjno je unutar 1 sata nakon uzimanja lijeka), imenovanje enterosorbenta, prisilna diureza, obilno alkalno piće, simptomatska terapija, čija je svrha ispravljanje želučanih i crijevnih krvarenja, krvnog tlaka, ravnoteže kiselina itd..

Interakcija

Lijekovi koji induciraju mikrosomsku oksidaciju povećavaju proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metaboličkih produkata i, tako, povećavaju rizik od razvoja ozbiljnih hepatotoksičnih reakcija. Lijekovi koji inhibiraju mikrosomsku oksidaciju, naprotiv, smanjuju je.

Ibuprofen smanjuje natrijevo i diuretsko djelovanje hidroklorotiazida i furosemida, učinkovitost antihipertenzivnih i urikozuričnih lijekova (uključujući ACE inhibitore i BMCC), antitrombocitne i protuupalne učinke ASA.

Pojačava djelovanje antiagregacijskih sredstava, neizravnih antikoagulansa, fibrinolitika, inzulina i oralnih oblika hipoglikemijskih lijekova, ulcerogeni učinak kod krvarenja GCS i ISS.

Apsorpcija lijeka smanjuje se u kombinaciji s kolestiraminom i antacidima. Kofein pojačava analgetički učinak. U kombinaciji s tromboliticima i antikoagulansima povećava rizik od krvarenja.

Cefotetan, Cefoperazon, Cefamandol, Plikamicin i valproična kiselina povećavaju učestalost nedostatka protrombina (faktora zgrušavanja) u krvi.

Mijelotoksični lijekovi povećavaju hematotoksičnost Ibuprofena. Pripravci Au i Ciklosporin povećavaju učinak pripravka na sintezu Pg u bubrezima, uslijed čega se povećava njegova nefrotoksičnost. Zauzvrat, Ibuprofen povećava koncentraciju ciklosporina u plazmi i njegovu hepatotoksičnost.

Lijekovi koji blokiraju tubularnu sekreciju povećavaju koncentraciju ibuprofena u krvnoj plazmi i smanjuju njegovo izlučivanje.

Uvjeti prodaje

Recept na latinskom za tablete:

Rp.: Tab. Ibuprofeni 0,2 br. 30.
D.S. 1 kartica. 3 r / d.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na temperaturi do 25 Celzijevih stupnjeva.

Rok trajanja

Tablete i suspenzije prikladni su za upotrebu u roku od 3 godine nakon datuma puštanja, gel, mast i čepići - u roku od 2 godine.

posebne upute

U ozbiljnim patologijama mišićno-koštanog sustava, preporučljivo je kombinirati vanjsku terapiju s oralnim NSAID-ima.

Tijekom razdoblja primjene Ibuprofena potrebno je pratiti promjene u radu bubrega / jetre i uzorcima periferne krvi.

Kad se pojave znakovi gastropatije NSAID, pacijentu je potreban krvni test za određivanje hematokritskog broja i Hb, analiza izmeta na okultnu krv, ezofagogastroduodenoskopija. Da bi se spriječio razvoj gastropatije, Ibuprofen treba kombinirati s PgE.

Ako je potrebno odrediti 17-KS, lijek se otkazuje 48 sati prije studije.

Pacijenti koji uzimaju Ibuprofen trebaju se suzdržati od bilo koje aktivnosti koja zahtijeva visoku koncentraciju pozornosti i brzinu mentalnih / motoričkih reakcija.

Treba imati na umu da bi se ovaj lijek za smanjenje vjerojatnosti razvoja neželjenih reakcija probavnog sustava trebao koristiti u najmanjoj učinkovitoj dozi i u najkraćem mogućem tijeku..

Ibuprofen (Ibuprofen)

Djelatna tvar:

Sadržaj

  • 3D slike
  • Sastav i oblik izdanja
  • farmakološki učinak
  • Indikacije za Ibuprofen
  • Kontraindikacije
  • Primjena tijekom trudnoće i dojenja
  • Nuspojave
  • Način primjene i doziranje
  • Uvjeti skladištenja lijeka Ibuprofen
  • Rok trajanja lijeka Ibuprofen
  • Upute za medicinsku uporabu
  • Cijene u ljekarnama
  • Recenzije

Farmakološka skupina

  • NSAIL - Derivati ​​propionske kiseline

Nosološka klasifikacija (ICD-10)

  • G54.1 Poremećaji lumbosakralnog pleksusa
  • M00-M25 Artropatije
  • M05 Seropozitivni reumatoidni artritis
  • M10 giht
  • M15-M19 Artroza
  • M45 Ankilozirajući spondilitis
  • M71 Ostale bursopatije
  • M79.0 Reumatizam, nespecificiran
  • M79.1 Mijalgija
  • M79.2 Neuralgija i neuritis, nespecificirano
  • N70 Salpingitis i ooforitis
  • R50 Groznica nepoznatog porijekla
  • R52.2 Ostala trajna bol
  • R68.8 Ostali navedeni opći simptomi i znakovi
  • T08-T14 Ozljeda neodređenog dijela trupa, udova ili tijela

3D slike

Sastav i oblik izdanja

Filmirane tablete1 kartica.
ibuprofen0,2 g

u staklenkama od tamnog stakla, 100 kom..

farmakološki učinak

Indikacije za Ibuprofen

Reumatoidni artritis, deformanti osteoartritisa, ankilozirajući spondilitis, giht, bolovi u leđima, neuralgija, mialgija, bursitis, išijas, traumatična upala mekih tkiva i mišićno-koštanog sustava, adneksitis, proktitis; zarazne i upalne bolesti (pomoćno sredstvo).

Kontraindikacije

Preosjetljivost, čir na želucu i dvanaesniku, ulcerozni kolitis, "aspirinska" astma, hematopoetski poremećaji, ambliopija, poremećaji vida u boji, ozbiljne bubrežne i jetrene smetnje, dob djece (do 6 godina).

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Nuspojave

Mučnina, anoreksija, nadimanje, zatvor, žgaravica, proljev, vrtoglavica, glavobolja, uznemirenost, nesanica, alergijske kožne reakcije, oštećenje vida. Rijetko - erozivne i ulcerozne lezije gastrointestinalnog trakta.

Način primjene i doziranje

Unutra, nakon jela. S reumatoidnim artritisom - 0,8 g 3 puta dnevno; s osteoartritisom i ankilozirajućim spondilitisom - 0,4-0,6 g 3-4 puta dnevno, s juvenilnim reumatoidnim artritisom - 30-40 mg / kg dnevno u nekoliko doza.

Za ozljede mekih tkiva, uganuća - 1,6-2,4 g dnevno u nekoliko doza.

S sindromom umjerene boli - 1,2 g dnevno.

Uvjeti skladištenja lijeka Ibuprofen

Čuvati izvan dohvata djece.

Rok trajanja lijeka Ibuprofen

Ne upotrebljavati nakon isteka roka valjanosti otisnutog na pakiranju.

Ibuprofen: upute za uporabu

Oblik doziranja

Filmirane tablete, 200 mg

Sastav

Jedna tableta sadrži

aktivna tvar - ibuprofen - 200 mg

pomoćne tvari - magnezijev stearat, povidon K-25, krumpirov škrob, akvarij ™ Preferirana ružičasta

Preferirano Aquarium ™ Pink - hidroksipropil metilceluloza (HPMC) 6cP, kopovidon, polidekstroza, polietilen glikol 3350, kaprilni / kaprinski trigliceridi (trigliceridi srednjeg lanca), titanov dioksid (E-171), Karmoizinsko jezero (E-122) (15-17)

Opis

Filmirane tablete, ružičaste, s bikonveksnom površinom. Na površini tableta dopuštene su neravnine.

Farmakoterapijska skupina

Protuupalni i protureumatski lijekovi. Nesteroidni protuupalni lijekovi. Derivati ​​propionske kiseline. Ibuprofen

ATX kod M01AE01

Farmakološka svojstva

Brzo i dobro se apsorbira u gastrointestinalnom traktu (GIT) (oko 80% oralne doze). Apsorpcija se lagano smanjuje prilikom uzimanja lijeka nakon jela. Maksimalna koncentracija u krvnoj plazmi kada se uzima na prazan želudac postiže se nakon 45 minuta, kada se uzima nakon jela - nakon 1,5-2,5 sata; u sinovijalnoj tekućini - nakon 2-3 sata. Veza na proteine ​​plazme do 90%. Polako prodire u zglobnu šupljinu, ali ostaje u sinovijalnom tkivu, stvarajući veće koncentracije u njemu nego u plazmi. Podvrgava se presustavnom i post-sistemskom metabolizmu u jetri stvaranjem tri glavna metabolita. Nakon apsorpcije, oko 60% farmakološki neaktivnog R-oblika ibuprofena polako se transformira u aktivni S-oblik. Izoenzim CYP2C9 sudjeluje u metabolizmu lijeka. Ima dvofaznu kinetiku eliminacije s poluvijekom od 2-2,5 sata. Proizvodi metaboličkog raspada izlučuju se iz tijela brzo i potpuno s urinom. Izlučuje se putem bubrega (ne više od 1% nepromijenjeno) i u manjoj mjeri - žučom.

Ima analgetički, protuupalni, antipiretički učinak. Inhibira ciklooksigenazu I i II, blokirajući sintezu prostaglandina. Analgetički učinak posljedica je smanjenja intenziteta upale, smanjenja proizvodnje i slabljenja algogenosti bradikinina, najizraženiji je kod boli upalne prirode; protuupalno - ometanjem različitih veza u patogenezi upale (povećana vaskularna propusnost se normalizira, poboljšava mikrocirkulacija, smanjuje se oslobađanje histamina, bradikinina i drugih medijatora upale, inhibira se stvaranje ATP, što dovodi do smanjenja opskrbe energijom upalnog procesa); antipiretički učinak povezan je sa smanjenjem ekscitabilnosti centara za regulaciju topline diencefalona. Ozbiljnost antipiretskog učinka ovisi o početnoj tjelesnoj temperaturi i dozi. Reverzibilno inhibira agregaciju trombocita. Kod reumatoidnog artritisa utječe uglavnom na eksudativne, a dijelom i na proliferativne komponente upalnog odgovora, ima brz i izražen analgetski učinak, smanjuje oticanje, jutarnju ukočenost i ograničenu pokretljivost u zglobovima. U primarnoj dismenoreji smanjuje intrauterini tlak i učestalost kontrakcija maternice. S jednom dozom učinak traje do 8 sati.

Indikacije za uporabu

- simptomatsko liječenje sindroma blage i umjerene boli: glavobolja, zubobolja, bolna menstruacija, neuralgija, mišićna, reumatska i druge vrste boli

- gripa i prehlada

Način primjene i doziranje

U. Tablete treba progutati s vodom, za vrijeme ili nakon jela..

1-2 tablete 3-4 puta dnevno; ako je potrebno, 1 tableta svaka 4 sata. Ne uzimajte više od 4 sata kasnije. Maksimalna dnevna doza za odrasle ne smije prelaziti 1200 mg (ne više od 6 tableta u 24 sata).

Trajanje primjene određuje liječnik koji dolazi.

Kako bi se umanjio rizik od razvoja nuspojava, ibuprofen treba uzimati u najnižoj učinkovitoj dozi i u najkraćem razdoblju potrebnom za postizanje kliničkog učinka..

Nuspojave

- bronhospazam, otežano disanje, glavobolja, vrtoglavica, nesanica, uznemirenost, razdražljivost ili umor

- gastrointestinalni čir, žgaravica, bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, nadimanje, proljev, bolovi u trbuhu, gastrointestinalna i druga krvarenja

- gubitak sluha, zvonjava ili zujanje u ušima

- oštećenje vida, diplopija, suhe i nadražene oči, edem veznice i kapaka (alergijska geneza)

- osip na koži, svrbež, osip i napadi astme (ponekad uz pad krvnog tlaka), pojačano znojenje

- edem, posebno u bolesnika s arterijskom hipertenzijom ili zatajenjem bubrega, nefrotskim sindromom, intersticijskim nefritisom

- promjene u krvnoj slici (anemija, trombocitopenična purpura, leukopenija, trombocitopenija, pancitopenija, agranulocitoza)

- pospanost, depresija, zbunjenost, halucinacije

- zatajenje srca, hipertenzija, tahikardija

- disfunkcija jetre

- pogoršanje ulceroznog kolitisa i Crohnove bolesti

- aseptični meningitis (često u bolesnika s autoimunim bolestima)

- ezofagitis, pankreatitis, hepatitis

- akutno zatajenje bubrega, papilonekroza, posebno kod duljeg uzimanja, u kombinaciji s povećanjem razine uree u krvi i pojavom edema

- bulozne kožne reakcije, anafilaktoidne reakcije, anafilaktički šok, vrućica poput Stevens-Johnsonovog sindroma i toksična epidermalna nekroza (Lyellov sindrom), alopecija, alergijski rinitis

- erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta (u nekim slučajevima komplicirane perforacijom i krvarenjem), iritacija, suhoća oralne sluznice ili bol u ustima, ulceracija gingivalne sluznice, aftozni stomatitis, anoreksija.

Rezultati kliničkih ispitivanja sugeriraju moguću vezu između ibuprofena, posebno kada se uzima u velikim dozama (≥ 2.400 mg dnevno), i malo povećanog rizika od arterijskih trombotičnih događaja (npr. Infarkta miokarda i moždanog udara).

Kontraindikacije

- povećana osjetljivost na ibuprofen ili jednu od ostalih komponenti lijeka

- bronhospazam, astma, rinitis ili urtikarija nakon uzimanja acetilsalicilne kiseline ili drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova u prošlosti ("aspirinska" astma)

- seciranje aneurizme aorte;

- nedostatak vitamina K;

- bolesti vidnog živca, skotom, ambliopija, poremećaji vida u boji;

- patologija vestibularnog aparata, gubitak sluha;

- povijest peptičnog čira ili perforacije želuca u vezi s prethodnom terapijom NSAID-om, hemoragičnom dijatezom, hipoprotrombinemijom, hemofilijom;

- cerebrovaskularna ili druga krvarenja

- teški tijek arterijske hipertenzije

- ozbiljno zatajenje jetre ili aktivna bolest jetre

- stanje nakon presađivanja koronarne arterije

- ozbiljno zatajenje srca

- upalne bolesti crijeva

- ozbiljna disfunkcija jetre ili bubrega, sa smanjenjem brzine glomerularne filtracije manjom od 30 ml / min

- ozbiljno zatajenje srca (NYHA IV)

- trudnoća i dojenje

- djeca mlađa od 18 godina

- citopenija (leukopenija i anemija)

Interakcije s lijekovima

Acetilsalicilna kiselina. Ne preporučuje se istodobna primjena ibuprofena i acetilsalicilne kiseline zbog mogućeg povećanja razvoja neželjenih pojava.

Na temelju rezultata laboratorijskih ispitivanja, pretpostavlja se da ibuprofen, kada se koristi istovremeno s malim dozama acetilsalicilne kiseline, može konkurentno inhibirati agregaciju trombocita. Iako je prihvatljivost ekstrapolacije ovih podataka u kliničku praksu i dalje neizvjesna, ne može se isključiti mogući učinak redovite dugotrajne primjene ibuprofena na smanjenje kardioprotektivnog učinka niskih doza acetilsalicilne kiseline. Učinak povremene primjene ibuprofena na kardioprotektivna svojstva acetilsalicilne kiseline čini se malo vjerojatnim.

Induktori mikrosomskih oksidacija (etanol, barbiturati, reefam-picin, triciklični antidepresivi) povećavaju proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metabolita, povećavajući rizik od razvoja teških toksičnih oštećenja jetre.

Inhibitori mikrosomske oksidacije smanjuju rizik od hepatotoksičnih učinaka. Lijek smanjuje hipotenzivnu aktivnost vazodilatatora, natriuretik i diuretik aktivnost furosemida i hipotiazida. Smanjuje učinkovitost urikozuričnih lijekova, pojačava učinak antiagregacijskih sredstava, fibrinolitika (povećani rizik od hemoragičnih komplikacija).

U interakciji s mineralokortikosteroidima, glukokortikosteroidima, kolhicinom, estrogenom, etanolom, može uzrokovati ulcerogeni učinak kod krvarenja.

Pojačava učinak oralnih hipoglikemijskih sredstava i inzulina.

Antacidi i kolestiramin smanjuju apsorpciju ibuprofena. Povećava koncentraciju u krvi digoksina, fenitoina, metotreksata, litija u krvnoj plazmi.

Kofein pojačava analgetički učinak ibuprofena. Kada se koristi istodobno s acetilsalicilnom kiselinom, smanjuje ukupni protuupalni učinak.

Kada se koristi s trombolitičkim agensima (alteplaza, streptokinaza, urokinaza), rizik od krvarenja istovremeno se povećava.

Cefamandol, cefoperazon, cefotetan, valproična kiselina, povećavaju učestalost hipoprothrombinemije. Pripravci ciklosporina i zlata povećavaju učinak ibuprofena na sintezu prostaglandina u bubrezima, što se očituje povećanjem nefrotoksičnosti.

Ibuprofen povećava koncentraciju ciklosporina u plazmi i vjerojatnost razvoja njegovih hepatotoksičnih učinaka.

Lijekovi koji blokiraju tubularnu sekreciju smanjuju izlučivanje i povećavaju koncentraciju ibuprofena u plazmi.

Uz istodobnu uporabu ibuprofena s diureticima koji štede kalij - rizik od razvoja hiperkalemije; s drugim nesteroidnim protuupalnim lijekovima - povećava se rizik od nuspojava iz gastrointestinalnog trakta.

posebne upute

Tijekom liječenja ne preporučuje se unos etanola.

Sok od trešnje i ribiza, šećerni sirup povećavaju brzinu apsorpcije ibuprofena.

Da bi se smanjio rizik od nastanka neželjenih događaja iz gastrointestinalnog trakta, minimalnu učinkovitu dozu treba koristiti u najkraćem mogućem kratkom tečaju.

Osobe s patologijom gastrointestinalnog trakta. Tijekom primjene ibuprofena potreban je pažljiv liječnički nadzor za pacijente koji imaju pritužbe iz gastrointestinalnog trakta, ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta u anamnezi, kao i ulcerozni kolitis ili Crohnovu bolest. Uz uporabu ibuprofena, ova skupina bolesnika može doživjeti (prvi put ili više puta) gastrointestinalno krvarenje ili ulceraciju / perforaciju gastrointestinalnog trakta, što možda neće biti popraćeno simptomima preteče. U svim takvim slučajevima lijek treba otkazati..

Osobe s patologijom krvnog sustava. Ibuprofen privremeno inhibira agregaciju trombocita, stoga je u bolesnika s oštećenom hemostazom potrebno pažljivo praćenje odgovarajućih laboratorijskih parametara. Duljom primjenom ibuprofena prikazano je sustavno praćenje periferne krvi.

Osobe s bolestima jetre. Tijekom primjene ibuprofena moguće je prolazno povećanje aktivnosti enzima jetre. Uz produženu terapiju ibuprofenom, kao mjera opreza indicirano je laboratorijsko praćenje funkcije jetre. Ako poremećaji u funkcionalnim parametrima potraju ili se pogoršaju, kao i ako se pojave kliničke manifestacije drugih oštećenja jetre, ibuprofen treba otkazati. Treba imati na umu da se hepatitis s ibuprofenom može pojaviti bez prodromalnih manifestacija.

Osobe s patologijom kardiovaskularnog sustava. Budući da prostaglandini igraju važnu ulogu u održavanju normalnog bubrežnog krvotoka, potreban je poseban oprez kod primjene ibuprofena kod bolesnika s oštećenom bubrežnom funkcijom i kroničnim kongestivnim zatajenjem srca, kod onih koji primaju diuretike, kao i kod pacijenata sa značajnim smanjenjem volumena cirkulirajuće plazme (na primjer, u razdoblje prije i nakon masovnih kirurških intervencija). U svim se tim slučajevima preporučuje se nadzor bubrežne funkcije kao mjera predostrožnosti. Prestanak uzimanja lijeka obično rezultira oporavkom funkcije bubrega do početne vrijednosti.

Rezultati kliničkih ispitivanja sugeriraju moguću vezu između uzimanja ibuprofena, posebno u visokim dozama (≥ 2.400 mg dnevno), s neznatnim povećanim rizikom od arterijskih trombotičnih događaja (npr. Infarkt miokarda i moždani udar). Epidemiološke studije ne sugeriraju povezanost niskih doza ibuprofena (≤ 1200 mg / dan) i povećanog rizika od arterijskih trombotičkih događaja.

Pacijentima s nekontroliranom arterijskom hipertenzijom, kongestivnim zatajenjem srca II-III klase NYHA, utvrđenom bolesti koronarnih arterija, bolestima perifernih arterija i / ili cerebrovaskularnom bolešću ibuprofen treba prepisivati ​​samo nakon pažljive procjene omjera koristi i rizika, a izbjegavati upotrebu visokih doza ibuprofena (≥ 2400 mg / dan).

Prije početka dugotrajne terapije ibuprofenom, posebno visokim dozama (≥ 2.400 mg dnevno), u bolesnika s čimbenicima rizika za kardiovaskularne komplikacije (npr. Hipertenzija, hiperlipidemija, dijabetes melitus, pušenje), potrebna je pažljiva procjena omjera koristi i rizika.

Utjecaj na laboratorijske parametre. Ako je potrebno odrediti 17-ketosteroide u mokraći, ibuprofen treba prekinuti 48 sati prije analize.

Trudnoća i dojenje

Primjena ibuprofena tijekom trudnoće moguća je samo u slučajevima kada očekivana korist za majku premašuje potencijalni rizik za fetus. Lijek treba propisati u minimalnoj djelotvornoj dozi. Primjena ibuprofena u trećem tromjesečju trudnoće ne preporučuje se zbog mogućeg suzbijanja kontraktilnosti maternice i preranog zatvaranja ductus arteriosus u fetusu.

Suzbijanje sinteze prostaglandina može negativno utjecati na trudnoću i intrauterini razvoj fetusa. Podaci epidemioloških studija pokazuju povećan rizik od pobačaja i malformacija srca i gastrointestinalnog trakta nakon primjene inhibitora sinteze prostaglandina u ranoj trudnoći. Na životinjama je pokazano da primjena inhibitora sinteze prostaglandina dovodi do povećanja smrtnosti embrija i fetusa prije i nakon implantacije. Uz to, kod životinja koje su tijekom organogeneze primale inhibitore sinteze prostaglandina, povećava se učestalost različitih malformacija, uključujući kardiovaskularni sustav..

Tijekom prvog i drugog tromjesečja trudnoće treba izbjegavati ibuprofen, osim ako nije prijeko potrebno. Tijekom trećeg tromjesečja trudnoće, primjena bilo kojih inhibitora sinteze prostaglandina može dovesti do kardiopulmonalne toksičnosti (s prijevremenim zatvaranjem arteriosus ductusa i plućnom hipertenzijom); oštećena bubrežna funkcija, koja može preći u zatajenje bubrega s oligohidramnijom.

Na kraju trudnoće, inhibitori sinteze prostaglandina mogu ugroziti majku i novorođenče zbog mogućnosti produljenog vremena krvarenja; suzbijanje kontrakcija maternice, što može dovesti do odgođenog ili dugotrajnog porođaja.

Slijedom toga, ibuprofen je kontraindiciran tijekom trećeg tromjesečja trudnoće..

Ibuprofen prelazi u majčino mlijeko, stoga, kada se koristi tijekom laktacije, potrebno je osigurati prekid dojenja za cijelo razdoblje liječenja.

Značajke učinka lijeka na sposobnost upravljanja vozilima ili drugim potencijalno opasnim mehanizmima

Tijekom razdoblja upotrebe ibuprofena, potrebno je suzdržati se od svih vrsta aktivnosti koje zahtijevaju povećanu pažnju, brze mentalne i motoričke reakcije.

Predozirati

Simptomi: bol u trbuhu, mučnina, povraćanje, letargija, pospanost, depresija, glavobolja, šum u ušima, metabolička acidoza, koma, akutno zatajenje bubrega, smanjeni krvni tlak, bradikardija, tahikardija, fibrilacija atrija, zastoj disanja.

Liječenje: simptomatska terapija, ispiranje želuca (samo unutar sata nakon uzimanja), upotreba aktivnog ugljena. Ne postoji specifični protuotrov.

Oblik izdavanja i pakiranje

Filmirane tablete, 200 mg.

10 tableta u blister traci od polivinilkloridnog filma i aluminijske folije.

5 pakiranja blister traka, zajedno s uputama za upotrebu na državnom i ruskom jeziku, smješteno je u kartonsku kutiju.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na mjestu zaštićenom od vlage i svjetlosti na temperaturi koja ne prelazi 25 ° C..

Čuvati izvan dohvata djece!

Razdoblje skladištenja

Ne upotrebljavati nakon isteka roka valjanosti.