Glavni > Skleroza

Je li lijek "Citramon" učinkovit za menstruaciju?

Neke se žene boje kritičnih dana. Nelagoda, konstantno, jesti podnošljive bolove u donjem dijelu trbuha, viseće raspoloženje, vrtoglavica... Ono što jednostavno ne morate trpjeti tijekom menstruacije. Citramon je poznati lijek koji uključuje nekoliko komponenata. Najčešće se koristi kod glavobolje i smanjenja tlaka. Što citramon može pomoći kod menstruacije? Koliko tableta popiti i kako ne naštetiti svom tijelu?

Pročitajte u ovom članku

farmakološki učinak

Citramon je anestetički lijek. Njegov je sastav odabran na takav način da komponente pojačavaju međusobno djelovanje. Citramon spada u skupinu ne-opojnih analgetika, stoga se ovisnost o njemu ne razvija. Aktivne komponente lijeka:

  • kofein - 0,03 g,
  • paracetamol - 0,18 g,
  • aspirin - 0,24 g.

Ovo je najčešća, klasična kombinacija. Postoji i nekoliko drugih oblika, kada se poveća doza jedne od komponenata, povećavajući time određeni učinak.

Kofein je psihostimulans. Ima uzbudljiv učinak na centre mozga, povećava učinkovitost i izdržljivost te pomaže koncentraciji. Kofein povećava fizički i mentalni potencijal, mobilizira snagu. Također djeluje na vaskularni zid, potičući njegovo opuštanje. To poboljšava protok krvi u tkivima..

Aspirin spada u skupinu nesteroidnih protuupalnih lijekova, jedan od njegovih prvih predstavnika. Ima antipiretički učinak, a također smanjuje ozbiljnost upale u fokusu. Utječe na reološka svojstva krvi, smanjujući njezinu viskoznost.

Opcije oslobađanja lijeka

Suvremena farmaceutska industrija nudi nekoliko mogućnosti za tablete. Sastav je svugdje jednak, samo su doze aktivnih tvari različite. To uključuje:

  • Citramon-forte sadrži 0,04 kofeina, 0,24 paracetamola i 0,32 aspirina i 0,007 limunske kiseline. Zbog povećane doze svake od komponenata, jedna tableta daje značajniji i trajniji rezultat. Možete koristiti najviše dva odjednom i do 6 komada dnevno.
  • Citramon Darnitsa je po sastavu sličan klasičnoj verziji, ali dodatno sadrži 0,006 g limunske kiseline. Time se postiže još veći protuupalni i imunostimulirajući odgovor..
  • Citramon Lect također je sličnog sastava, ali u obliku praha. Da biste je konzumirali, mora se otopiti u čaši tople vode..
  • Citramon Extra razlikuje se po tome što ne sadrži aspirin.

Indikacije za citramon

Citramon se koristi kao analgetski, protuupalni, antipiretički, psihostimulirajući lijek. Pokazano je da se koristi za bolove blagog i umjerenog intenziteta. Da biste ublažili ozbiljne napade, bolje je odmah odabrati lijek druge skupine. Najučinkovitija primjena citramona za glavobolje (čak i migrene) i bolove u mišićima, uz nelagodu u zglobovima uzrokovanu upalom. Također je učinkovito koristiti lijek za blagu do umjerenu algodismenoreju..

Primjena u kritičnim danima

Pomaže li citramon kod menstruacije? Doista, lijek je prilično učinkovit u borbi protiv različitih manifestacija predmenstrualnog sindroma, a također pomaže u zaustavljanju boli tijekom menstruacije..

S vegetativno-vaskularnom distonijom

Mnoge djevojke pate od različitih manifestacija VSD-a. Često dolazi do pogoršanja simptoma uoči i tijekom kritičnih dana. To je prije svega zbog promjena u hormonalnoj razini..

Ako se VSD kod djevojčica odvija prema asteničnom, hipotoničnom ili kardialgičnom tipu, tada citramon može postati pouzdan pomoćnik u tim situacijama. Zbog kofeina raste krvni tlak, pojavljuje se motivacija za akciju, depresivno raspoloženje odlazi. Zbog učinka komponenata lijeka na krvožilne zidove, nelagoda iza prsne kosti smanjuje se, prolazi glavobolja.

S ozbiljnim predmenstrualnim sindromom

Često, 7 do 10 dana prije menstruacije, djevojke pokazuju znakove predmenstrualnog sindroma. Klinička slika može biti različita: od manjih glavobolja i natečenosti mliječnih žlijezda do jakih psiho-emocionalnih ispada. Citramon u takvim situacijama nije lijek za liječenje, ali može ublažiti nelagodu u prsima, kao i smanjiti glavobolju. To se postiže uglavnom djelovanjem kofeina koji ima blagi diuretički učinak - tekućina nema vremena da se nakuplja u tijelu, a posebno u prsima, u njima nema nelagode.

Uz glavobolju

Pomaže u rješavanju citramona od glavobolje tijekom menstruacije. U pravilu je uzrokovano povećanjem tjelesne tekućine koja se taloži u venama, uključujući i mozak. Također, analgetski učinak uzrokovan je djelovanjem aspirina i paracetamola..

Sa slabošću

Zbog psihostimulacijskog učinka, citramon pomaže kod pojave slabosti, letargije, povećanog umora uoči i tijekom menstruacije. Naravno, ako je razlog funkcionalan, a ne organski poremećaji. Kada se koristi tijekom menstruacije, možete postići koncentraciju pažnje, povećati učinkovitost i izdržljivost, što ponekad nedostaje tijekom kritičnih dana..

Kod bolova u donjem dijelu trbuha

Blaga do umjerena algodismenoreja izravna je indikacija za uzimanje citramona. Bolove najčešće uzrokuje prekomjerna proizvodnja prostaglandina tijekom menstruacije. Oni povećavaju stupanj kontrakcija maternice, a također povećavaju osjetljivost stanica. Citramon inhibira sintezu prostaglandina, a ima i protuupalni učinak. Time zaustavlja napade boli tijekom menstruacije..

Kontraindikacije

Unatoč svojoj rasprostranjenosti, citramon nije bezopasan lijek. S njegovom primjenom treba postupati oprezno..

Citramon se ne preporučuje za vrijeme dojenja. To je zbog činjenice da lijek lako prodire u majčino mlijeko i, prema tome, u dijete. Kao rezultat toga, beba može razviti krvnu reakciju na citramon, što može dovesti do ozbiljnog stanja..

Lijek je kontraindiciran u slučaju preosjetljivosti na bilo koju komponentu lijeka.

Nije preporučljivo koristiti s tendencijom povišenog krvnog tlaka. Činjenica je da kofein, koji je dio sastava, može pridonijeti razvoju čak i hipertenzivne krize..

Budući da se citramon izlučuje putem bubrega i metabolizira u jetri, ako je funkcija ovih organa oštećena, lijek trebate tretirati i s oprezom.

Zbog sadržaja aspirina u svom sastavu, lijek u određenim dozama i uz prisutnost predispozicije može dovesti do gastrointestinalnog krvarenja. Stoga je tijekom razdoblja pogoršanja ovih problema strogo zabranjeno, a tijekom razdoblja remisije - s velikim oprezom..

Ponekad žene zanima je li citramon moguć s obilnim menstruacijama. Budući da lijek utječe na zgrušavanje krvi, smanjujući ga, bolje je da ga u tim zamijenite sigurnijim..

Kako koristiti

Tablete (ili prah) preporuča se uzimati po 1 komad do 2-3 puta dnevno. Maksimalna sigurna dnevna doza je 6. U nekim situacijama, na primjer, s bolovima tijekom menstruacije ili napadom migrene, ponekad je dovoljna i jedna doza.

Nuspojava

Najčešće je neugodan učinak citramona posljedica svojstava aspirina. Takva kršenja uključuju:

  • pogoršanje ulcerativnih bolesti gastrointestinalnog trakta;
  • pospješuje razvoj krvarenja, jer utječe na zgrušavanje krvi.

Također, često postoje razne alergijske reakcije na lijek..

Preporučujemo čitanje članka o tabletama protiv bolova za menstruaciju. Iz nje ćete naučiti o uzrocima boli tijekom menstruacije, upotrebi lijekova za smanjenje boli, učinkovitosti spazmolitika, analgetika i drugih lijekova.

Interakcija s drugim lijekovima

Kada koristite citramon za menstrualne bolove ili druga stanja, treba imati na umu da lijek aktivno komunicira s drugim lijekovima. To je osobito istinito kada ne zaustavi napad i moraju se upotrijebiti dodatna sredstva. Najčešći su:

  • Istodobna primjena citramona i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova povećava rizik od nuspojava. Stoga treba strogo poštivati ​​dozu.
  • Citramon pojačava učinak lijekova koji smanjuju koagulabilnost krvi.
  • Utječe na lijekove za smanjenje šećera u krvi.
  • Strogo je zabranjeno uzimati ga zajedno s alkoholom i nekim drugim lijekovima, jer to stvara spojeve koji utječu na jetru, poput toksina.

Citramon je jedan od dobro poznatih lijekova; gotovo svaka žena ima lijek. Lijek će pomoći u suočavanju s mnogim neugodnim stanjima koja se ponekad javljaju tijekom kritičnih dana. Je li moguće imati citramon tijekom menstruacije u određenoj situaciji i uz popratnu patologiju, bolje je pitati svog liječnika. Samo on može procijeniti sve rizike i dati preporuke za siguran prijem..

Da li je moguće piti citramon za vrijeme menstruacije

farmakološki učinak

Citramon je anestetički lijek. Njegov je sastav odabran na takav način da komponente pojačavaju međusobno djelovanje. Citramon spada u skupinu ne-opojnih analgetika, stoga se ovisnost o njemu ne razvija. Aktivne komponente lijeka:

  • kofein - 0,03 g,
  • paracetamol - 0,18 g,
  • aspirin - 0,24 g.

Ovo je najčešća, klasična kombinacija. Postoji i nekoliko drugih oblika, kada se poveća doza jedne od komponenata, povećavajući time određeni učinak.

Kofein je psihostimulans. Ima uzbudljiv učinak na centre mozga, povećava učinkovitost i izdržljivost te pomaže koncentraciji. Kofein povećava fizički i mentalni potencijal, mobilizira snagu. Također djeluje na vaskularni zid, potičući njegovo opuštanje. To poboljšava protok krvi u tkivima..

Aspirin spada u skupinu nesteroidnih protuupalnih lijekova, jedan od njegovih prvih predstavnika. Ima antipiretički učinak, a također smanjuje ozbiljnost upale u fokusu. Utječe na reološka svojstva krvi, smanjujući njezinu viskoznost.

Suvremena farmaceutska industrija nudi nekoliko mogućnosti za tablete. Sastav je svugdje jednak, samo su doze aktivnih tvari različite. To uključuje:

  • Citramon-forte sadrži 0,04 kofeina, 0,24 paracetamola i 0,32 aspirina i 0,007 limunske kiseline. Zbog povećane doze svake od komponenata, jedna tableta daje značajniji i trajniji rezultat. Možete koristiti najviše dva odjednom i do 6 komada dnevno.
  • Citramon Darnitsa je po sastavu sličan klasičnoj verziji, ali dodatno sadrži 0,006 g limunske kiseline. Time se postiže još veći protuupalni i imunostimulirajući odgovor..
  • Citramon Lect također je sličnog sastava, ali u obliku praha. Da biste je konzumirali, mora se otopiti u čaši tople vode..
  • Citramon Extra razlikuje se po tome što ne sadrži aspirin.

Citramon se koristi kao analgetski, protuupalni, antipiretički, psihostimulirajući lijek. Pokazano je da se koristi za bolove blagog i umjerenog intenziteta. Da biste ublažili ozbiljne napade, bolje je odmah odabrati lijek druge skupine. Najučinkovitija primjena citramona za glavobolje (čak i migrene) i bolove u mišićima, uz nelagodu u zglobovima uzrokovanu upalom. Također je učinkovito koristiti lijek za blagu do umjerenu algodismenoreju..

Najčešće je neugodan učinak citramona posljedica svojstava aspirina. Takva kršenja uključuju:

  • pogoršanje ulcerativnih bolesti gastrointestinalnog trakta;
  • pospješuje razvoj krvarenja, jer utječe na zgrušavanje krvi.

Također, često postoje razne alergijske reakcije na lijek..

Kada koristite citramon za menstrualne bolove ili druga stanja, treba imati na umu da lijek aktivno komunicira s drugim lijekovima. To je osobito istinito kada ne zaustavi napad i moraju se upotrijebiti dodatna sredstva. Najčešći su:

  • Istodobna primjena citramona i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova povećava rizik od nuspojava. Stoga treba strogo poštivati ​​dozu.
  • Citramon pojačava učinak lijekova koji smanjuju koagulabilnost krvi.
  • Utječe na lijekove za smanjenje šećera u krvi.
  • Strogo je zabranjeno uzimati ga zajedno s alkoholom i nekim drugim lijekovima, jer to stvara spojeve koji utječu na jetru, poput toksina.

Citramon je jedan od dobro poznatih lijekova; gotovo svaka žena ima lijek. Lijek će pomoći u suočavanju s mnogim neugodnim stanjima koja se ponekad javljaju tijekom kritičnih dana. Je li moguće imati citramon tijekom menstruacije u određenoj situaciji i uz popratnu patologiju, bolje je pitati svog liječnika. Samo on može procijeniti sve rizike i dati preporuke za siguran prijem..

Svaka je žena upoznata s povlačenjem boli u donjem dijelu trbuha. Ovo je sigurno vjesnik menstruacije. Uz bol, često se javljaju mučnina, nelagoda u donjem dijelu leđa, vrtoglavica i slabost. Koje su tablete protiv bolova najučinkovitije za bolove u donjem dijelu trbuha? A postoji li lijek koji se može boriti protiv predmenstrualnog sindroma?

U svakom priboru za prvu pomoć nalazi se univerzalni lijek koji ublažava umor, liječi glavobolju ili zubobolju, djeluje protuupalno i antipiretički - tablete Citramon P. Kako lijek ne bi naštetio tijelu, liječnici savjetuju da se strogo pridržavaju doza navedenih u uputama, tijeku primjene i pročitaju sa nuspojavama.

Kombinirani je nehormonski analgetik širokog spektra djelovanja. Lijek ima analgetsko, antipiretičko i protuupalno djelovanje. Tablete propisuju liječnici za uklanjanje različitih sindroma boli, kada se pojave prvi simptomi gripe ili kod prehlade. Kombinirani lijek povećava krvni tlak kod hipotenzivnih bolesnika, učinkovito uklanja zubobolju, pomaže kod povišene tjelesne temperature.

Djelovanje lijeka usmjereno je na ublažavanje boli, vrućice i upale.

Nuspojave Citramon-a:

  • gastralgija, anoreksija, mučnina, stvaranje erozija i ulcerativnih elemenata na sluznici probavnog kanala, želučanog i crijevnog krvarenja;
  • zatajenje jetre;
  • reakcije preosjetljivosti (uključujući razvoj simptoma trijade Fernand-Vidal);
  • intersticijski nefritis, nefrotski sindrom, nekrotizirajući papillitis, s produljenom uporabom - zatajenje bubrega;
  • anemija, trombocitopenija, leukopenija;
  • akutna masna hepatoza, toksični hepatitis, akutna jetrena encefalopatija (Reyeov sindrom);
  • pogoršanje zatajenja srca, očitovanje njegovih latentnih tekućih oblika (s produljenom uporabom);
  • vrtoglavica, nesanica, uznemirenost, tjeskoba, glavobolja, zujanje u ušima, oštećenje sluha i vida, aseptični meningitis;
  • povećani krvni tlak, aritmija, tahikardija;
  • razvoj tolerancije i slabe psihološke ovisnosti (s produljenom primjenom visokih doza lijeka);
  • glavobolja od lijeka nakon prekida uzimanja Citramon-a (ako se lijek koristi dulje vrijeme).

U pokusima na životinjama također je dokazan teratogeni učinak lijeka na fetus..

U kombinaciji s Citramonom, strogo je zabranjeno propisivati ​​sa:

  • MAO inhibitori (kada se koriste istovremeno s kofeinom, ti lijekovi mogu dovesti do opasnog povećanja krvnog tlaka);
  • metotreksat u dozi većoj od 15 mg / tjedno. (ova kombinacija povećava hematološku toksičnost metotreksata).

Citramon također pojačava toksičnost barbiturata i valproične kiseline, učinke opioidnih analgetika, oralnih hipoglikemijskih i sulfatnih lijekova, digoksina i trijodotironina.

Fenitoin, etanol, COC, rifampicin, triciklični antidepresivi, barbiturati, fenilbutazon povećavaju toksičnost paracetamola za jetru.

Makrolidi (eritromicin, klaritromicin), pripravci interferona, antimikotici (flukonazol, ketokonazol) usporavaju metabolizam aktivnih tvari tableta Citramon i dovode do povećanja njihove koncentracije u plazmi.

Primjena lijeka u kombinaciji s inhibitorima agregacije trombocita, neizravnim antikoagulansima i trombolitičkim agensima povećava rizik od krvarenja.

Inhibiranjem sinteze Pg u bubrezima slabi učinak diuretika koji štede kalij i petlje, kao i antihipertenzive iz skupine ACE inhibitora.

GCS povećavaju toksičnost komponenata tableta na želučanoj sluznici, povećavaju klirens ASA i smanjuju njegovu koncentraciju u plazmi.

U kombinaciji s beta-adrenergičkim agonistima (Fenoterol, Salbutamol, salmeterol) u velikim dozama povećava se rizik od hipokalemije, s metilksantinima - povećava se razina teofilina u krvnoj plazmi i povećava rizik od njegovog toksičnog učinka, s Li solima - povećava se koncentracija Li iona u plazmi.

Zbog kompetitivnog izlučivanja mokraćne kiseline u tubule nefrona, slabi učinak urikozuričnih lijekova.

Stanje mamurluka karakterizira:

  • Jaka glavobolja;
  • Slabost, vrtoglavica;
  • Loše raspoloženje;
  • Pospanost;
  • Boli vas tijelo, poput prehlade.

Citramonova tableta pomoći će nakratko da se riješi glavobolje i zubobolje te razveseliti. Opskrba mozga krvlju se poboljšava, raspoloženje raste. Tableta može pomoći, ali nakon 3-4 sata stanje osobe se opet pogoršava.

Nedostatak je što je učinak lijeka kratkotrajan zbog preniskog sadržaja aktivnih sastojaka. Koliko tableta možete popiti? Ne možete uzimati velike doze Citramona, jer:

  • Aspirin djeluje na želudac. Uzimanje u velikim količinama može dovesti do unutarnjeg želučanog krvarenja, pa se uzima samo uz obroke ili nakon njih;
  • Kofein utječe na živčani sustav, što može povećati nesanicu i anksioznost mamurluka. Kofein može uzrokovati kod osobe mučninu i povraćanje, tahikardiju;
  • Phenacetin uništava jetru, smanjuje hemoglobin u krvi, čime ometa dovod kisika u tjelesna tkiva;
  • Paracetamol je izvrstan lijek protiv prehlade. Može se poduzeti za snižavanje temperature. Pouzdan je lijek za zubobolju i glavobolju. Često se žene spašavaju ovim lijekom tijekom menstruacije. Ali lijekovi koji sadrže paracetamol pogoršavaju mamurluk. Paracetamol komunicira s alkoholnim toksinima koji ulaze u tijelo. Zbog toga je opterećenje jetre kod primjene takvih lijekova znatno povećano.Pojačavaju se simptomi trovanja alkoholom..

Citramon - Polismed

Prikupili smo često postavljana pitanja i pripremili odgovore na njih

Liječnici su djetetu dijagnosticirali vegetativno-vaskularnu distoniju prema hipotoničnom tipu. Njezin gornji tlak oscilira oko 90 mm Hg, povremeno zabrinut zbog slabosti i vrtoglavice. Može li uzimati Citramon za povišenje krvnog tlaka, ako može, u kojoj se dobi može uzimati? Kćeri stare 14 godina.

Citramon nije dopušten djeci, jer sadrži acetilsalicilnu kiselinu, koja kod djece može izazvati komplikacije opasne po život. Vegetovaskularna distonija nije bolest koju treba liječiti Citramonom. U 14. godini fluktuacije krvnog tlaka kod djevojčica mogu biti uzrokovane hormonalnim promjenama povezanim s pubertetom. Preporučujemo da se obratite stručnjaku koji će vam pomoći razumjeti uzroke kolebanja krvnog tlaka - terapeutu, endokrinologu, kardiologu i ginekologu.

Indikacije za uporabu Citramon-a

Sigurno je da mnogi ljudi imaju Citramon u svojoj kućnoj ambulanti. Ovaj lijek je razvoj sovjetskih farmakologa. Ako osoba, koja je u inozemstvu, zatraži Citramon, jednostavno je neće razumjeti. Napokon, ovaj je lijek registriran samo u post-sovjetskim zemljama. U čemu pomažu tablete Citramon i kako ih pravilno uzimati?

Sadržaj: Sastav citramona Indikacije za upotrebu Nuspojave Kontraindikacije

Sastav citramona

Paracetamol ima antipiretičko, analgetsko i, u manjoj mjeri, protuupalno djelovanje. Paracetamol je u svijetu prepoznat kao jedan od najsigurnijih i najučinkovitijih antipiretičkih lijekova.

Acetilsalicilna kiselina djeluje i analgetski, antipiretički (antipiretički) i protuupalno. Uz to, lijek smanjuje agregaciju (adheziju) trombocita, čime sprječava stvaranje tromba..

Kofein poboljšava cirkulaciju krvi u tkivima, smanjuje pospanost i značajno povećava učinkovitost. Doziranje kofeina u Citramonu prilično je malo, pa stoga nema stimulativni učinak na središnji živčani sustav. Ali tvar normalizira tonus žila mozga, a također ubrzava protok krvi. Sve tri komponente skladno pojačavaju međusobno djelovanje.

Razne farmaceutske tvrtke također proizvode sve vrste varijacija Citramona. U pravilu se ove varijacije razlikuju u koncentraciji aktivnih tvari:

  • Citramon Extra sadrži paracetamol 500 mg i kofein 50 mg;
  • Citramon Forte sadrži paracetamol u koncentraciji od 240 mg, kofein 40 mg, acetilsalicilna kiselina 320 mg;
  • Citramon plus (Citrapac) sadrži paracetamol u koncentraciji od 180 mg, kofein 30 mg, acetilsalicilna kiselina 240 mg i askorbinska kiselina 40 mg.

Bilješka! Na policama ljekarni možete pronaći i Citramon-P, ovo je najobičniji Citramon.

Citramon dolazi u tabletama. Glavna indikacija za uporabu je blaga do umjerena bol bilo kojeg podrijetla. Dakle, Citramon pomaže kod glavobolje, zubobolje, migrene, neuralgije, artralgije, menstrualnih bolova. Također, kao antipiretičko (antipiretičko) sredstvo, Citramon se uzima za bolesti popraćene visokom temperaturom, na primjer, s ARVI.

Lijek je propisan za odrasle, jedna tableta dva do tri puta dnevno nakon jela. Najviše jedan dan dopuštena je uporaba šest tableta (u tri doze), u većim količinama dogodit će se predoziranje. Lijek se mora uzimati s dovoljnom količinom vode. Prema uputama, Citramon se može uzimati kao antipiretički lijek ne duže od tri dana, a kao anestetik - najviše pet dana.

Nuspojave

Općenito, pacijenti dobro podnose Citramon. Međutim, vrijedi razmotriti moguće nuspojave lijeka. Sastav Citramon sadrži acetilsalicilnu kiselinu, što može dovesti do stvaranja čira na sluznici želuca i crijeva, ulcerativnog krvarenja.

Zbog antitrombocitnog učinka acetilsalicilne kiseline, rizik od unutarnjih, nazalnih i gingivalnih krvarenja može se povećati. S obzirom na to, ne preporučuje se uporaba lijekova koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu uoči kirurških intervencija, stomatoloških zahvata.

Uz to, poznato je da upotreba acetilsalicilne kiseline u djece kao antipiretičkog lijeka u akutnim virusnim infekcijama može dovesti do razvoja Reyeova sindroma. Ovo je patološko stanje koje se očituje brzim oštećenjem mozga i jetre. Reyeov sindrom karakterizira visoka smrtnost. Stoga Citramon ne mogu uzimati djeca..

Također je moguće da se pojave nuspojave poput anksioznosti, razdražljivosti, glavobolje, vrtoglavice, zujanja u ušima (zujanje u ušima), mučnine, proljeva, bolova u trbuhu, lupanja srca i alergijskih reakcija. Mnoge ljude zanima može li Citramon povisiti krvni tlak, jer sadrži kofein.

Kontraindikacije

Važno! Ne možete istodobno piti alkohol i Citramon. Etanol povećava toksični učinak paracetamola na stanice jetre. Također, kada liječite Citramon, bolje je ograničiti upotrebu pića s kofeinom. Pretjerana konzumacija pića s kofeinom može dovesti do stimulacije živčanog sustava, što se očituje tjeskobom, razdražljivošću, bolnošću u prsima.

Grigorova Valeria, medicinska kolumnistica

S obzirom na činjenicu da je tijekom proizvodnje lijek pakiran u blistere ili papirnate ambalaže, koji se prodaju pojedinačno, za to ne postoje upute. Ali uvijek možete saznati od svog liječnika o preporučenim metodama i dozama Citramona. Ne vjerujte obmanjujućem dojmu da je ovo jednostavan i prihvatljiv lijek za sve..

Zapravo ima dovoljan broj kontraindikacija i zahtijeva oprez kad se uzima. Preporuča se uzimanje 1-2 tableta odjednom, a ako je neučinkovit, prijem možete ponoviti tek nakon 8 sati nakon prethodnog. Ali čak i s jakim glavoboljama, maksimalan broj tableta koje se dnevno piju za odraslu osobu je 6 komada, a vi ne biste smjeli premašiti ovu dozu.

Preporučljivo je uzimati Citramon istovremeno s obrokom ili neposredno nakon obroka, glavna stvar nije na prazan želudac. Često je dovoljna jedna doza za ublažavanje boli, ali ako ne prestane, vrijedi pribjeći uslugama zdravstvenih radnika. Lijek je dopušteno uzimati ne više od 3 dana, ali 3 dana mogu biti odlučujuće razdoblje ako glavobolja koja se dogodi u ovom trenutku maskira neku ozbiljniju bolest. Stoga je bolje ne riskirati svoje zdravlje, već odmah potražite pomoć liječnika..

  1. Jaka glavobolja, zubobolja, bolovi u mišićima i migrena. No, unatoč visokoj učinkovitosti lijeka za jake glavobolje, vrijedi uzeti u obzir da je Citramon nekompatibilan s alkoholom i, sukladno tome, ne bori se protiv mamurluka.
  2. Kod prehlade, upalnih i virusnih bolesti citramon može djelovati kao pomoćni lijek glavnom tijeku liječenja.
  3. Niski pritisak. Prije uzimanja tablete, morate znati svoj krvni tlak i kako Citramon utječe na njega: snižava ili povećava krvni tlak. Stoga zapamtite: kod jakih glavobolja pomoći će kod smanjenog pritiska. Pri visokoj stopi ne možete piti lijek, jer će njegov sastojak kofein samo pogoršati situaciju..

Na pitanje u čemu pomaže Citramon P, proizvođač u napomeni lijeka odgovara da je upotreba tableta poželjna za ublažavanje boli blage i umjerene težine, kao i za ublažavanje stanja pacijenta s febrilnim sindromom koji prati ARVI i gripa.

Učinkovit citramon iz glave (uključujući napadaje migrene), kod bolova u zglobovima i mišićima, algodismenoreje.

Indikacije za uporabu Citramon-LekT iste su kao i za druge lijekove na bazi ASK, paracetamola i kofeina, i to: sindrom boli u algodismenoreji, neuralgiji, mijalgiji, artralgiji, glavobolji i zubobolji, migreni.

Lijek se također može koristiti kao lijek za povišenu temperaturu u prisutnosti ARVI i gripe.

Zubobolja je jedna od indikacija za uporabu lijeka. Učinkovitost Citramon-a rezultat je svojstava njegovih sastavnih NSAID-a, ne-narkotičnog analgetika i psihostimulansa.

Jačajući međusobno djelovanje, ove komponente imaju složen učinak na tijelo, ublažavajući svaku (uključujući zubobolju) bol, posebno ako je povezana s upalom. Uz pogoršanje kroničnog pulpitisa, na čijoj se pozadini temperatura često povećava, Citramon pomaže ne samo u ublažavanju boli i smanjenju težine upale, već ima i antipiretički učinak.

Pripravci različitih proizvođača imaju izvrstan sastav, a budući da se aktivne tvari u njima često nalaze u različitim koncentracijama, vrlo pažljivo pročitajte upute kako ne biste pogreškom prekoračili dopuštenu dnevnu dozu.

Zajedničko svim lijekovima je da se mogu koristiti najviše pet dana kao sredstvo za ublažavanje boli, a tri dana kao antipiretik..

Citramon P i Citramon-LekT mogu se uzimati od petnaeste godine. Tablete se piju jedna po jedna, 2-4 rubalja dnevno (za vrijeme ili nakon jela). Pauza između doza trebala bi biti najmanje četiri sata. Prosječna doza - 3-4 tablete dnevno.

Citramon za glavobolje visokog intenziteta (kao i u drugim slučajevima kada je potrebno ublažiti jake bolove) može se uzimati po 2 komada odjednom. Dopuštena gornja granica dnevne doze je 8 tableta.

  1. Jake glavobolje, bolovi u mišićima i zubima te migrene. Unatoč činjenici da se ovaj lijek može piti s jakim glavoboljama, morate imati na umu da citramon i alkohol ne možete uzimati zajedno, pa stoga neće djelovati kao sredstvo za olakšavanje mamurluka.!
  2. Prehlade, upalne, virusne bolesti. U ovom slučaju, citramon se može propisati kao istodobni lijek..
  3. Niski pritisak. Svatko bi trebao znati kako citramon djeluje: snižava ili povećava krvni tlak, jer u nekim slučajevima njegovo uzimanje može dovesti do ozbiljnih posljedica. Stoga neka vam bude pravilo mjeriti krvni tlak s jakim glavoboljama, jer ovaj lijek pomaže u njegovom povišenju.

Interakcija

U uputama su navedene sljedeće kontraindikacije za Citramon:

  • potpuna ili djelomična kombinacija rekurentne polipoze nosa / paranazalnih sinusa, bronhijalne astme i netolerancije na nesteroidne protuupalne lijekove ili ASK (uključujući povijest bolesti);
  • preosjetljivost na komponente tableta;
  • erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta u akutnoj fazi;
  • želučano ili crijevno krvarenje;
  • portalna hipertenzija;
  • hemofilija;
  • hipoprotrombinemija;
  • hemoragijska dijateza;
  • avitaminoza K;
  • IHD teškog tečaja;
  • teška arterijska hipertenzija;
  • zatajenje bubrega;
  • nedostatak citosolnog enzima G6PD;
  • trudnoća (posebno prvo i posljednje tromjesečje);
  • dojenje;
  • povećana ekscitabilnost;
  • glaukom;
  • seciranje aneurizme aorte;
  • poremećaji spavanja;
  • operacija krvarenja;
  • dječja dob (u djece mlađe od petnaest godina s hipertermijom u pozadini virusne infekcije, vjerojatnost Reyeova sindroma je velika);
  • istodobna primjena antikoagulansa.

Giht i postojeće patologije jetre relativna su kontraindikacija..

Uz tradicionalni Citramon za glavobolju i zubobolju, u ljekarnama možete pronaći: Citramon P, Aquacitramon, Citramon Forte.

Po čemu se razlikuju od tradicionalnih lijekova?

Uobičajeni lijek za sve su ružičaste tablete koje uključuju:

  • Acetilsalicilna kiselina (Aspirin);
  • Kofein;
  • Fenacetin;
  • Kakao u prahu;
  • Limunska kiselina;
  • Šećer.

Komponente citramona dizajnirane su za uklanjanje zubobolje i glavobolje različite prirode.

Nakon uzimanja alkohola, žile se obično šire, što dovodi do osjećaja kao da se glava cijepa, kao i do refleksne pojave zubobolje. Djelovanje tvari koje čine Citramon je sljedeće:

  • Kofein sužava krvne žile. Pomaže u uklanjanju bolova u glavi. Uzimanje lijekova koji sadrže kofein treba biti oprezan ako osoba ima hipertenziju. Nakon uzimanja lijekova koji sadrže kofein, tlak raste. Naprotiv, u slučaju hipotenzije, ovaj je lijek vrlo učinkovit, povećavajući protok krvi;
  • Acetilsalicilna kiselina uzima se kao razrjeđivač krvi, smanjuje koagulabilnost, sprječava lijepljenje crvenih krvnih stanica. Pomaže u uklanjanju bolova uzrokovanih stagnacijom krvi u tkivima mozga, poremećajima cirkulacije koji se uočavaju u mamurluku;
  • Phenacetin pomaže kod migrene, odnosno kod bolova u određenim predjelima glave, koji se pojave tek nakon mamurluka, ako je osoba puno popila, a nije bilo dovoljno hrane. Fenacetin više nije dodan pripravcima najnovijeg izdanja jer su dokazali da je ta tvar štetna. Kad uđe u tijelo, pridonosi uništavanju stanica jetre.
  • Kakao u prahu sadrži serotonin koji povećava proizvodnju "hormona zadovoljstva" u mozgu (kao iz dobre hrane ili alkohola). Uz mamurluk, nedostatak ovih hormona nastaje zbog poremećaja u proizvodnji endorfina u mozgu. Kakao nadoknađuje taj deficit. Istodobno se raspoloženje osobe poboljšava;
  • Limunska kiselina sudjeluje u razgradnji i uklanjanju acetaldehida iz tijela - najotrovnijeg derivata etilnog alkohola.

Citramonovi pripravci objavljeni posljednjih godina sadrže samo acetilsalicilnu kiselinu, kofein i paracetamol.

Unatoč svojoj rasprostranjenosti, citramon nije bezopasan lijek. S njegovom primjenom treba postupati oprezno..

Citramon se ne preporučuje za vrijeme dojenja. To je zbog činjenice da lijek lako prodire u majčino mlijeko i, prema tome, u dijete. Kao rezultat toga, beba može razviti krvnu reakciju na citramon, što može dovesti do ozbiljnog stanja..

Lijek je kontraindiciran u slučaju preosjetljivosti na bilo koju komponentu lijeka.

Nije preporučljivo koristiti s tendencijom povišenog krvnog tlaka. Činjenica je da kofein, koji je dio sastava, može pridonijeti razvoju čak i hipertenzivne krize..

Budući da se citramon izlučuje putem bubrega i metabolizira u jetri, ako je funkcija ovih organa oštećena, lijek trebate tretirati i s oprezom.

Zbog sadržaja aspirina u svom sastavu, lijek u određenim dozama i uz prisutnost predispozicije može dovesti do gastrointestinalnog krvarenja. Stoga je tijekom razdoblja pogoršanja ovih problema strogo zabranjeno, a tijekom razdoblja remisije - s velikim oprezom..

Ponekad žene zanima je li citramon moguć s obilnim menstruacijama. Budući da lijek utječe na zgrušavanje krvi, smanjujući ga, bolje je da ga u tim zamijenite sigurnijim..

Kako koristiti

Primjena lijekova koji sadrže ASA za liječenje ARVI u djece (sa ili bez hipertermije) kontraindicirana je bez prethodnog savjetovanja s liječnikom.

Kod nekih virusnih infekcija (posebno infekcija uzrokovanih virusom vodenih kozica ili virusima gripe A ili B), postoji mogućnost razvoja akutne jetrene encefalopatije (Reyeov sindrom), što zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Jedan od znakova Reyevog sindroma je dugotrajno povraćanje..

S obzirom na gore navedene razloge, kontraindicirana je primjena tableta kod pacijenata mlađih od šesnaest godina..

Budući da lijek ima velik broj nuspojava, djeci s glavoboljom ili zuboboljom bolje je odabrati sigurnije lijekove..

Tablete (ili prah) preporuča se uzimati po 1 komad do 2-3 puta dnevno. Maksimalna sigurna dnevna doza je 6. U nekim situacijama, na primjer, s bolovima tijekom menstruacije ili napadom migrene, ponekad je dovoljna i jedna doza.

Što je algodismenoreja?

Drugi česti uzrok jakih bolova tijekom menstruacije su bolesti ženskog reproduktivnog sustava. Vrijedno je biti pregledan: napraviti ultrazvuk jajnika i maternice, proći opće i biokemijske krvne pretrage. Nakon dijagnoze, propisat će se liječenje. To neće biti samo tablete protiv menstrualnih bolova, već hormonalni lijekovi.

Kako se izražava predmenstrualni sindrom?

Uz bolove u donjem dijelu trbuha i donjem dijelu leđa, nekoliko dana prije početka menstruacije mogu se pojaviti i sljedeći simptomi:

  • povećana razdražljivost;
  • porast tjelesne temperature za nekoliko stupnjeva;
  • povećana natečenost (nije uzalud da mnoge žene uoče porast težine za dva do tri kilograma prije menstruacije);
  • nemotivirana agresija.

Za ove neugodne manifestacije možete odabrati i lijek. Vrijedno je posavjetovati se s ginekologom ili neurologom - oni će napisati recept za potrebne lijekove.

Tablete protiv menstrualnih bolova "Tamipul"

Sastav citramona

Najradikalniji način da se riješite menstrualnih bolova. Pomažu brzo, u roku od 10-15 minuta, budući da aktivna tvar lijeka gotovo izravno ulazi u krvotok, zaobilazeći gastrointestinalni trakt. Da bi se pravilno izvršilo intramuskularno ili intravensko ubrizgavanje lijeka, potreban je medicinski stručnjak. Neželjeno je da si sami dajete injekcije. pa kako možeš ući u živac.

Koje tablete protiv bolova tijekom menstruacije je bolje odabrati ako ne postoji način davanja injekcija? Popis najmoćnijih lijekova i popis najblažih lijekova nalazi se odmah ispod.

U slučaju jake spazmolitičke boli, neki su lijekovi slabi. Koje su tablete najučinkovitije protiv menstrualnih bolova? Evo popisa najmoćnijih lijekova za pilule:

  • Kompleksni analgetik "Spazmalgon" sastoji se od nekoliko aktivnih elemenata: nesteroidnog protuupalnog lijeka, antispazmodika i tvari koja pojačava njihov učinak. Inhibicijom prostaglandina i smanjenjem oslobađanja kalcija u stanice glatkih mišića postiže se učinkovito i brzo smanjenje grčeva i dolazi do ublažavanja boli. Učinak se javlja otprilike 15-20 minuta nakon uzimanja tablete. Da bi bol prošla što je brže moguće, ne preporučuje se uzimanje tableta protiv menstrualnih bolova "Spazmalgon" odmah nakon obroka..
  • Tramal je lijek na recept. Ima snažno anestetičko djelovanje. Djeluje na opioidne receptore. Sposoban blokirati područja mozga koja su odgovorna za osjećaj boli. Uzrokuje ovisnost o drogama. Ovaj je lijek moguće koristiti samo u slučajevima kada nijedan drugi lijek ne pomaže..
  • Promedol je još jedan snažan lijek protiv bolova. Prodaje se na recept jer je moćan opioid. Stalnom uporabom izaziva visoku ovisnost. Načelo djelovanja ovog lijeka slično je "Tramalu".
  • "Ketanov" - tablete protiv menstrualnih bolova, pripadaju klasi NPNV. Najmoćniji je analgetik među nesteroidnim protuupalnim lijekovima. Ovaj se lijek koristi ne samo za bolove u donjem dijelu trbuha zbog menstruacije, već i nakon operativnih zahvata, migrene, bolova od raka i drugih nesnosnih bolova.

Pripravak tablete "Tamipul" složeni je lijek s analgetičkim i protuupalnim djelovanjem. Najčešće se propisuje upravo za ublažavanje menstrualnih bolova. Praktično bez nuspojava i blago toksičnog djelovanja na unutarnje organe.

Lijek se može koristiti i kod djece od dvanaest godina. Dakle, kod primarne algodismenoreje ovaj je lijek savršen.

Tablete protiv menstrualnih bolova "Tamipul"

Često si žene dopuštaju piti alkohol tijekom menstruacije. Ponekad, ako popijete malo konjaka, bolovi u donjem dijelu trbuha i donjem dijelu leđa postaju slabiji. Ali ako žena zaboravi, pije više od svoje norme, tada alkoholni mamurluk, naprotiv, dodaje muku koju neke žene dobivaju iz menstruacije.

Ako Citramon može pomoći ženi da se riješi ovog problema u stanju trijeznosti, tada mamurlukom, bez obzira koliko ga popili, učinak možda neće biti. Alkohol u velikoj dozi ubrzava protok krvi, povećavajući time krvarenje. Kontrakcije maternice uzrokuju više boli. Istodobno, Citramon ne štedi, ispostavlja se da je preslab lijek, nema željeni učinak.

Svima poznate tablete. Mnogi lijekovi sadrže paracetamol kao glavni aktivni sastojak. Postoje i tablete "Paracetamol" u čistom obliku, bez dodatnih komponenata. Ovaj lijek učinkovito snižava temperaturu, okrepljuje, normalizira znojenje, ima primjetan anestetički učinak..

Činjenica je da je aktivna tvar paracetamol vrlo toksična za unutarnje organe. Prvenstveno za jetru. Jeste li znali da je u Velikoj Britaniji Rusima poznat "Paracetamol" zabranjen u slobodnoj prodaji? Ova je mjera uvedena jer su mnogi ljudi namjerno otrovani ovom drogom. Tako da "Paracetamol" možete povremeno koristiti kao tabletu za menstrualne bolove - ne više od jednom u četvrtinu, ne više od jedne tablete odjednom. Kada se doza poveća, svaka osoba riskira da dobije ozbiljan toksični učinak, prije svega na jetru, a zatim na bubrege..

Još jedan uobičajeni i relativno siguran analgetik s najmanje nuspojava. Riječ je o tabletama za menstruaciju protiv bolova u trbuhu, koje će također ublažiti temperaturu i ublažiti glavobolju. Pacijenti često traže sličan lijek: da pomognu u rješavanju svih problema odjednom.

Kontraindikacije za uporabu Tempalgina:

  • kronično zatajenje bubrega;
  • kronični pijelonefritis u akutnoj fazi;
  • cirotična stanja;
  • masna degeneracija jetre;
  • hepatitis i hepatoza u bilo kojoj fazi razvoja.

Tempalgin učinkovito ublažava bol. Kod menstruacije učinak je primjetan već dvadeset do trideset minuta nakon uzimanja prve tablete. Lijek je također učinkovit za liječenje zubobolje i glavobolje, s reumatoidnim artritisom, za ublažavanje bolova nakon operacije, kod angine i opeklina..

Ovaj lijek je poznat mnogima. Malo ljudi ozbiljno shvaća njegovo analgetičko djelovanje. U međuvremenu je jedna od najučinkovitijih i najjeftinijih tableta protiv menstrualnih bolova. Uz to, olakšava stanje:

  • u razdoblju nakon operacije;
  • s mamurlukom i simptomima odvikavanja;
  • s migrenom;
  • s zuboboljom (čak i ako je izvor pulpitis);
  • pomaže kod opeklina i kožnih bolesti - smanjuje bol.

Koje su tablete protiv menstrualnih bolova jeftine i učinkovite? Isprobajte Citramon. Ne pomaže svim ženama, ali ako su vaši receptori osjetljivi na njega, smatrajte se sretnima. Učinkovit je lijek protiv bolova s ​​najmanje nuspojava i kontraindikacija. Zabranjeno je uzimati samo u slučaju individualne netolerancije na komponente.

  • Papaverin je komercijalno dostupan u obliku tableta i za injekcije. Učinkovito ublažava bol, izazvanu grčevima. Od kontraindikacija, posebno treba istaknuti zatajenje jetre; u slučaju predoziranja ili stalnog uzimanja, toksični učinci na jetru i bubrege ne mogu se izbjeći. U usporedbi s paracetamolom, papaverin je prilično bezopasan lijek u smislu kontraindikacija i nuspojava.
  • "Buscopan" opušta unutarnje organe, ublažava kolike i grčeve uzrokovane nedavno započetom menstruacijom.
  • "Drotaverin" je jeftini analog "No-shpa" domaće proizvodnje. Odobreno za prijem u trudnice radi ublažavanja bolova od porođajnih bolova. Smanjuje tonus maternice. Pomaže kod menstrualnih bolova, ali nemojte očekivati ​​da bol odmah nestane. Za razliku od analgetika, antispazmodicima treba puno vremena da postignu potrebnu koncentraciju u krvi i počnu djelovati tek nakon pola sata.
  • "No-shpa" je blago, sigurno antispazmodično sredstvo. Postoji jeftini domaći analog pod nazivom "Drotaverin".

Mnoge žene radije koriste tablete protiv bolova za menstruaciju upravo iz skupine lijekova analgetika. To su sljedeći lijekovi:

  • "Peretin";
  • "Analgin";
  • "Baralgin";
  • "Minalgin".

Ovi lijekovi brzo smanjuju bol djelujući na receptore. Nakon uzimanja tablete, bol prolazi za otprilike petnaest do dvadeset minuta. Kontraindikacija za ove lijekove je malo, ali osobe s kroničnom bolešću jetre i žene sklone alergijskim reakcijama trebaju ih uzimati s oprezom.

  • nanesite toplu podlogu za grijanje na donji dio leđa i donji dio trbuha ili napravite oblog od flanelske tkanine zagrijane na bateriji;
  • pokušajte istegnuti donji dio leđa prema pravilima vježbe vježbanja - to će privremeno odvratiti pozornost od boli i smanjiti njezin intenzitet;
  • topla infuzija metvice, krkavine, nevena također može donekle smanjiti bol (iako ih neće potpuno ukloniti);
  • nije preporučljivo uzimati vruće kupke prije i za vrijeme menstruacije, plivati ​​u prljavim vodama - ove radnje mogu izazvati još veću bol;
  • infuzija koprive može utjecati na količinu iscjetka (smanjiti količinu krvi) i ublažiti bol, za najbolji učinak infuziju biste trebali početi uzimati tri dana prije početka menstruacije, pola čaše prije svakog obroka.

Pomaže li Citramone nekome kod menstrualnih bolova? Nema ničeg drugog ((

Pomaže li citramon kod menstruacije

Citramon je nezamjenjiv lijek u gotovo svim ormarićima s lijekovima. Pomaže kod širokog spektra simptoma, ali najčešće se liječi migrenom i niskim krvnim tlakom. Tijekom menstruacije mogu se pojaviti i ovi i mnogi drugi simptomi, koji negativno utječu na opću dobrobit žene. Ali može li se Citramon koristiti za menstruaciju? Napokon, ovo je daleko od najbezopasnijih sredstava, pa s tim trebate biti oprezni..

Farmakološko djelovanje lijeka

Kao anestetik, Citramon ima dvije glavne komponente: stimulans i protuupalnu komponentu. To stvara uravnotežen i svestran učinak..

Koristi se za:

  • Glavobolja.
  • Migrena.
  • Bol tijekom početka menstruacije.
  • Smanjen pritisak.

Sastav pripravka

Glavne komponente lijeka su kako slijedi:

  1. Kofein. Igra ulogu psihostimulansa, povećava aktivnost mozga, stimulira krvožilni sustav.
  2. Paracetamol. Ublažava bol, smanjuje sintezu prostaglandina, smanjujući time osjetljivost tijela.
  3. Aspirin. Pruža protuupalno i antipiretičko djelovanje.

Ponekad tablete Citramon mogu sadržavati limunsku kiselinu koja ima dodatni protuupalni učinak. Sve su komponente u takvom omjeru da pojačavaju međusobni učinak.

Primjena tijekom menstruacije

Citramon prilično učinkovito pomaže u suočavanju s različitim manifestacijama predmenstrualnog sindroma, često popraćenim nelagodom u različitim dijelovima tijela. Ovaj lijek može ublažiti bol koju često imate tijekom menstruacije..

Pored migrene i VSD-a, koji se očituju u pozadini menstruacije, preporuča se i upotreba Citramon-a za neugodne vuče u donjem dijelu trbuha. Također, zbog stimulativnog učinka može pomoći kod opće slabosti i pospanosti praćene menstrualnim ciklusom..

Kontraindikacije za uporabu

Važno je zapamtiti da, unatoč svojoj popularnosti, lijek nije daleko najbezopasniji. Osim što se ne može uzimati ako imate individualnu netoleranciju na komponente, on ima i veliki broj drugih kontraindikacija i nuspojava, čija je pojava prilično individualna.

Prije svega, ne smiju ga uzimati djeca mlađa od 15 godina. Drugo, strogo je zabranjeno za uporabu tijekom trudnoće. Primjena ovog lijeka potiče razvoj fetalnih defekata. Također, dojilje ga ne smiju piti, jer lijek prelazi u majčino mlijeko, što može dovesti do ozbiljnih posljedica za dijete..

Mišljenje ginekologa

Ne smijemo zaboraviti da može biti opasno koristiti bilo kakve lijekove bez preporuke liječnika. No, s obzirom na činjenicu da je Citramon vrlo popularan lijek koji koriste mnogi ljudi, koristi se bez puno straha..

Ishod

Općenito, Citramon se može koristiti s menstruacijom prilično slobodno, jer učinkovito ublažava mnoge neugodne simptome, ali morate se sjetiti mogućih komplikacija kada premašite dopuštene doze.

Medisorb Citramon P tablete - pregled

U čemu mi pomaže Citramon P. Učinkovitost kod glavobolje, prehlade i menstrualnih grčeva. Utjecaj na temperaturu i tlak.

Dobar dan!

Citramon P, kao povoljno sredstvo za ublažavanje boli i antipiretik, vjerojatno je svima poznat. Stoga neće biti pozadine; primimo se posla.

Trenutno imam ovaj iz tvrtke Medisorb. Zapravo nisam primijetio nikakvu razliku između tableta različitih proizvođača. Prodali su mi ga u ljekarni odmah u žuljevima, bez kutije. Nema uputa, ali možete ih lako pronaći na Internetu (daljnji citati odatle)

OSNOVNE INFORMACIJE

  • Mjesto kupnje: bilo koja ljekarna
  • Cijena: obično do 10 rubalja za jedan blister
  • Proizvođač: JSC "Medisorb", Rusija, Perm
  • Uvjeti skladištenja: na suhom mjestu na temperaturi koja ne prelazi 25 ° C.
  • Datum isteka: 4 godine
  • Pakiranje: blister s 10 tableta. Osnovni podaci na pakiranju:

S druge strane, proziran je, same tablete i rok trajanja su jasno vidljivi:

  • Sastav:

Acetilsalicilna kiselina - 240 mg

Paracetamol - 180 mg

Kofein monohidrat - 30 mg

Pomoćne supstance (na ambalaži nije naznačeno koje, ali ove se informacije mogu naći na Internetu)

(proizvod može sadržavati saharozu)

  • Farmakološka svojstva:

Acetilsalicilna kiselina djeluje antipiretički i protuupalno, ublažava bol, posebno uzrokovanu upalnim procesom, te umjereno inhibira agregaciju trombocita i stvaranje tromba, poboljšava mikrocirkulaciju u žarištu upale.

Paracetamol ima analgetički, antipiretički i slab protuupalni učinak, što je povezano s njegovim učinkom na središte termoregulacije u hipotalamusu i slabo izraženom sposobnošću inhibiranja sinteze prostaglandina (Pg) u perifernim tkivima..

Kofein povećava refleksnu ekscitabilnost leđne moždine, stimulira dišni i vazomotorni centar, širi krvne žile koštanih mišića, mozga, srca, bubrega i smanjuje agregaciju trombocita; smanjuje pospanost, osjećaj umora. U ovoj kombinaciji, mala doza kofeina praktički nema stimulativni učinak na središnji živčani sustav, ali pomaže u regulaciji tona cerebralnih žila.

  • Indikacije:

Bolni sindrom blage i umjerene težine (različitog podrijetla): glavobolja, migrena, zubobolja, neuralgija, mialgija, artralgija, algomenoreja. Febrilni sindrom: kod akutnih respiratornih bolesti, uključujući gripu.

  • Kontraindikacije:
  • preosjetljivost na komponente lijeka;
  • erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta (u akutnoj fazi);
  • gastrointestinalna krvarenja (uključujući anamnezu);
  • potpuna ili nepotpuna kombinacija bronhijalne astme, ponavljajuća polipoza nosa i paranazalnih sinusa i netolerancija na acetilsalicilnu kiselinu ili nesteroidne protuupalne lijekove (uključujući i povijest);
  • ozbiljna disfunkcija jetre i / ili bubrega;
  • hemoragična dijateza, hipokoagulacija, hemofilija, hipoprotrombinemija;
  • trudnoća (I i III tromjesečje); - razdoblje dojenja;
  • kirurške intervencije praćene obilnim krvarenjem;
  • nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • glaukom;
  • teška arterijska hipertenzija;
  • portalna hipertenzija;
  • teški tijek srčane bolesti;
  • avitaminoza K;
  • djeca mlađa od 15 godina (rizik od razvoja Reyevog sindroma u djece s hipertermijom u pozadini virusne bolesti);
  • povećana ekscitabilnost, poremećaj spavanja.
  • Način primjene i doziranje:

Unutra (tijekom ili nakon jela), 1 tableta svaka 4 sata, s boli - 1-2 tablete; prosječna dnevna doza - 3-4 tablete, maksimalna dnevna doza - 8 tableta.
Upotreba lijeka ne više od 7-10 dana. Da biste smanjili nadražujući učinak na gastrointestinalni trakt, uzimajte tabletu s mlijekom ili alkalnom mineralnom vodom..

MOJE ISKUSTVO I REZULTATI

Za početak, o sebi: mršava, astenični tip, težina u rasponu od 42-45 kg., Tlak u prosjeku 100/60 - 110/70, povremeno se javlja tahikardija, iskustvo korištenja citramona p - nekoliko godina, glavobolje su u prosjeku nekoliko puta mjesec.

Citramon p uzimam po potrebi, jednom (po jedna tableta) s malo vode. Ako bol potraje, možete ponoviti, također jednu tabletu. Nema iskustva s tečajem. Obično pomaže s prvom tabletom.

Inače, nisam primijetio nikakav poseban učinak na krvni tlak prilikom uzimanja citramona..

Daljnje informacije iz mog osobnog iskustva, koje nisu relevantne za upute i ne bi se trebale smatrati vodičem za uporabu. Prije uzimanja bilo kakvih lijekova obratite se stručnjaku..

  • Citramon P protiv glavobolje

U početku (od djetinjstva) uzimala je analgin protiv glavobolje. Tada sam prešao na tsitramone p. Koliko znam, manje je štetan. Jedna tableta gotovo uvijek pomogne. Ali za to imam posebne uvjete. Uzmem tabletu i odem u krevet. Ili jednostavno ležite zatvorenih očiju. Poželjno je da nema jakog svjetla i glasnih zvukova (idealno je ako je u potpunoj tišini). Glavobolja prolazi nakon otprilike sat vremena. Ako samo popijete tabletu i nastavite poslovati, mnogo je manja vjerojatnost da će to pomoći. Očito je ovo slabo sredstvo za ublažavanje boli.

  • Citramon P kod menstrualnih bolova

Ako nekoga zanima pitanje pomaže li citramon p kod menstrualnih bolova, tada mogu samo navesti svoje malo iskustvo kao primjer..

Uzrok mojih menstrualnih grčeva nije poznat, nisam s tim otišla ginekologu. Činjenica je da ih nisam imala, ali kad sam živjela 3 godine u toplijoj klimi, ludo jaki bolovi počeli su prvog dana menstruacije. Ali-shpa nije apsolutno pomogao, jesti šakama. I uzimala sam ketorol. Samo je on uklonio bol. Citramon nije ni pomislio probati. Tada sam se vratio u svoje "domaće" podneblje i bolovi su postupno popuštali. Sad prvog dana postoji samo nelagoda, ali malo boli, podnošljivo.

Jednom sam imao nešto poput cistitisa, ali ne izražen. I počele su menstruacije. Možda su se razvile sve neugodne senzacije iz tih procesa, a donji dio trbuha počeo je boljeti, baš kao i prije. Ketorol nije bio u mojoj ormariću s lijekovima i odlučio sam pokušati popiti citramon P. Zatim sam legao u nadi da ću zaspati. Iskreno, ne sjećam se jesam li spavao ili ne, ali nakon nekog vremena bolovi su stvarno prošli.

  • Citramon P za prehladu i gripu

U indikacijama za citramon p naznačeni su slični slučajevi. Trebao bi pomoći u suočavanju s glavoboljom i vrućicom. I tada svatko sam odlučuje hoće li to učiniti ili ne. Radije ne bih obarao temperaturu ako nije viša od 39.

Ali ako me istovremeno boli glava, tada ću naravno piti tsitramon p. Dakle, to je bilo posljednji put kad sam bio bolestan od ARVI-a. Isprva je izdržala temperaturu od 38, ali sutradan me zaboljela glava, a temperatura je već bila oko 37,4. Nakon uzimanja tablete, bol je nestala, a općenito se stanje popravilo, pojavila se snaga i dobro raspoloženje. No, sutradan je temperatura pala na 36 i došlo je do užasne slabosti.

Općenito, prema mom iskustvu, ako jednostavno ne srušite temperaturu i ne provedete ove dane u krevetu, pijući dekocije bilja i čaja s limunom i medom, onda će uskoro sve proći samo od sebe, bez komplikacija, a vi ćete se osjećati bolje, bez slabosti. Ovdje je glavno osjećati se dobro u svom stanju. Ako nešto krene po zlu i neki simptomi traju 3 dana, najbolje je posjetiti liječnika.

  • Citramon P i alkohol

Istodobno (ili u bliskoj budućnosti) nisam uzimao alkohol i citramon.

Bilo je slučajeva nekoliko sati prije pijenja alkohola ili nekoliko sati poslije. Nisam pronašao nikakve nuspojave. Osim nekoliko slučajeva. Nakon alkohola i bilo koje nezdrave hrane (od koje ionako želudac može boljeti), nakon nekoliko sati pio sam citramone p protiv glavobolje. Kao rezultat toga, trbuh je boljeo.

Općenito, ne preporučujem kombiniranje alkohola i citramona p u roku od jednog dana. I sama to priznajem samo ako je glavobolja već posve neizdrživa.

  • Citramon P nuspojave

Nisam imao nuspojava osim bolova u trbuhu. Prvo, nakon alkohola i nezdrave hrane. Drugo, natašte. Stoga je poželjno jesti barem malo prije uzimanja citramona p ili ga piti s mlijekom. Kad niste gladni, možete barem pojesti krišku kruha s maslacem. Također pomaže u sprečavanju negativnih učinaka lijeka na želudac..

IZLAZ

Postoje učinkovitija sredstva protiv bolova od citramona P. No, omjer cijene i učinka, po mom mišljenju, je dobar, nema što smanjiti ocjenu. Gotovo uvijek mi pomaže u suočavanju s glavoboljom i važan je u borbi protiv simptoma akutnih respiratornih virusnih infekcija i gripe. Općenito, prilično bezopasno, ako se ne kombinira s alkoholom i slijedite upute. Ali nije prikladno za osobe sa želučanim problemima, gastritisom / čirom.

I evo još nekoliko mojih recenzija: