Glavni > Komplikacije

Sredstva protiv bolova
ASKOFEN ULTRA I ASKOFEN-P

Bol je poznata senzacija svakoj osobi. Može je pronaći u najnepovoljnijim trenucima, poremetiti sve planove, smanjiti tjelesnu aktivnost i pokvariti joj raspoloženje. Ne podnosite bol. Imajte pri ruci pouzdan lijek koji se može nositi sa širokim rasponom sindroma boli.

Pripravci iz linije Askofen kombinacija su dva pouzdana i vremenski provjerena analgetika (acetilsalicilna kiselina i paracetamol) i kofein. Studije su pokazale da upotreba kofeina može povećati učinkovitost jednostavnih analgetika. 4.5

Askofen-P posebno je dizajniran za one ljude koji povremeno pate od sindroma boli blage i umjerene težine (1-4 puta mjesečno).

Askofen ULTRA sadrži veće doze aktivnih sastojaka u odnosu na Askofen-P i pogodan je za one ljude koji povremeno pate od migrene i njenih simptoma, glavobolje i drugih vrsta boli..


  • Glavobolja

  • Zubobolja

  • Bol u mišićima

  • Bol u zglobovima

  • Lumbago

  • Torakalni radikularni sindrom

  • Neuralgija

  • Menstrualni bolovi

* Askofen-P na tržištu je od 1997. Kombinacija aktivnih sastojaka Askofen Ultra proučava se od 1971..

** Na temelju prosječne maloprodajne cijene za siječanj-svibanj 2019., prema podacima IQVIA (br. 10 = 32 ruble; br. 20 = 57 rubalja)

1. Učinkovitost kombinacije "ASA 250 g + Paracetamol 250 g + kofein 65 mg" potvrđuje 10 studija provedenih od 1988.

2. U usporedbi sa sastavom Askofena-P

3. Goldstein J, Hagen M2, Gold M. Rezultati multicentrične, dvostruko slijepe, randomizirane, paralelne skupine, s placebom kontrolirane studije s jednom dozom koja uspoređuje fiksnu kombinaciju acetaminofena, acetilsalicilne kiseline i kofeina s ibuprofenom za akutne bolesti liječenje bolesnika s teškom migrenom. (Rezultati multicentrične, dvostruko slijepe, randomizirane, paralelne skupine, s placebom kontrolirane, pojedinačne studije koja uspoređuje fiksnu kombinaciju acetaminofena, acetilsalicilne kiseline i kofeina s ibuprofenom za liječenje akutne migrene). Kefalalgija. 2014. studeni; 34 (13): 1070-8. [PubMed]

4. Sawynok J. Kofein i bol. BOL. 152 (2011) 726-729 / Savinok Y. Kofein i bol. BOL. 152 (2011) 726-729

5. Baratloo A. i sur. Uloga kofeina u upravljanju bolovima: kratki pregled literature. Anesth Pain Med. 2016. 26. ožujka; 6 (3): u33193 / Baratloo A. i sur. Uloga kofeina u liječenju boli: kratki pregled literature. Anesteziologija i medicina protiv bolova. 2016, 26. ožujka; 6 (3): y33193

6. U usporedbi s monopreparatima

7. Baratloo A. [i sur.]. Uloga kofeina u upravljanju bolovima: kratki pregled literature. // Anesteziologija i medicina protiv bolova. 2016. broj 3 (6). C. e33193

Askofen-P

Sastav Ascofen-P

Svaka tableta sadrži aktivne sastojke: paracetamol 200 mg, acetilsalicilna kiselina 200 mg, kofein 40 mg.

Pomoćne supstance: stearinska kiselina, povidon, krumpirov škrob, talk, kalcijev stearat, silikonska emulzija i tekući parafin.

Obrazac za puštanje

Askofen-P se proizvodi u obliku tableta svijetle sjene, ravno-cilindričnog oblika bez posebnog mirisa. U ljekarnama se lijek prodaje u pakiranjima od 10 komada.

farmakološki učinak

Lijek ima kombinirani učinak, kombinirajući nesteroidna protuupalna, analgetska, ne-opojna i psihostimulacijska djelovanja.

Farmakodinamika i farmakokinetika

Kombinirani pripravak, čiju učinkovitost osiguravaju sastavni dijelovi.

Acetilsalicilna kiselina ima primjetan analgetski, antipiretički i protuupalni učinak, inhibira agregaciju trombocita.

Paracetamol također djeluje antipiretički i analgetski.

Kofein pomaže povećati refleksnu ekscitabilnost leđne moždine, potiče respiratorne i vazomotorne funkcije, širi krvne žile, mišiće, srce, mozak, bubrege i smanjuje agregaciju trombocita. Uz to, uzimanje kofeina pomaže u smanjenju pospanosti i umora, poboljšanju performansi itd..

Kao rezultat gutanja, apsorbira se gotovo 90% lijeka. U tom se slučaju maksimalna koncentracija tvari u serumu postiže u različito vrijeme: paracetamol - unutar sat vremena, kofein - 2,5 sata, acetilsalicilna kiselina - 1-2 sata.

Gotovo 80% kiseline aktivnih tvari izlučuje se iz tijela uz pomoć bubrega..

Indikacije za uporabu Askofena-P

  • sindrom boli umjerenog stupnja različitih etiologija, na primjer: glavobolja ili zubobolja, migrena, neuralgija, mijalgija, artralgija i tako dalje;
  • grozničava stanja uzrokovana prehladom i reumatskim bolestima.

Askofen-P tijekom trudnoće

Treba imati na umu da se ovaj lijek ne preporučuje za vrijeme trudnoće, posebno u I i III tromjesečju. Dopuštena je jednokratna primjena lijeka u 2. tromjesečju trudnoće, ali ako se točno utvrdi da to neće naštetiti plodu.

Kao što znate, uzimanje lijeka u prvom tromjesečju može izazvati malformacije fetusa u obliku cijepanja gornjeg nepca, uzrokovane teratogenim učinkom acetilsalicilne kiseline.

U trećem tromjesečju ostaje vjerojatnost inhibicije porođaja, zatvaranja ductus arteriosusa u nerođene bebe, što uzrokuje hiperplaziju žila u plućima i hipertenziju u krvnim žilama.

Kontraindikacije za uporabu

  • netolerancija na lijek ili njegove komponente;
  • razne lezije gastrointestinalnog trakta;
  • poremećaji u radu jetre ili bubrega;
  • odstupanja u aktivnosti dišnog sustava, na primjer, kod astme;
  • seciranje aneurizme aorte;
  • neki poremećaji živčanog i kardiovaskularnog sustava;
  • dob mlađa od 15 godina;
  • dojenje, trudnoća i tako dalje.

Nuspojave

Pri liječenju ovim lijekom mogu nastati razni problemi u radu gastrointestinalnog trakta u obliku: anoreksije, mučnine, povraćanja, gastralgije, proljeva, erozivnih i ulcerativnih lezija, krvarenja. Također, nije isključen razvoj: zatajenja jetre ili bubrega, tahikardije i povišenog krvnog tlaka.

Dugotrajna primjena lijeka uzrokuje: vrtoglavicu, zujanje u ušima, glavobolju, hipokoagulaciju, razne neželjene sindrome i disfunkciju jetre.

Askofen tablete, upute za primjenu (način i doziranje)

Kao što uputa za uporabu Askofena-P pokazuje, ove tablete propisane su za uzimanje nakon obroka 2-3 puta dnevno u količini od 1-2 komada. U tom slučaju, maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 6 komada, a stanka treba biti kraća od 4 sata.

S obzirom na indikacije za uporabu Askofena, morate uzeti u obzir neke značajke recepcije:

  • tablete je bolje piti s mlijekom, običnom toplom ili mineralnom vodom;
  • bolesnici s oštećenom funkcijom bubrega ili jetre trebaju povećati interval između uzimanja lijeka - sa 6 sati.

Uz to, tijek anestetičke terapije ne smije biti duži od 5 dana, a liječenje vrućice ne smije biti duže od 3 dana. U ostalim slučajevima trajanje liječenja i doziranje određuje liječnik..

Predozirati

U slučaju predoziranja, može se pojaviti:

  • mučnina, povraćanje, bol u gastrointestinalnom traktu;
  • znojenje, bljedilo kože;
  • tahikardija;
  • zujanje u ušima;
  • pospanost, kolaps, konvulzivno stanje;
  • bronhospazam, problemi s disanjem i tako dalje.

Ako postoji sumnja na trovanje, tada morate hitno pozvati liječnika. Obično se žrtva opere želucem i propisani su adsorbenti.

Interakcija

Istodobno liječenje Askofenom-P dovodi do pojačanog djelovanja heparina, rezerpina, neizravnih antikoagulansa, steroidnih hormona i nekih hipoglikemijskih sredstava. Također je vjerojatno da će smanjiti učinkovitost furosemida, spironolaktona, antihipertenziva i lijekova protiv gihta koji pomažu u uklanjanju mokraćne kiseline iz tijela..

Zabilježen je porast nuspojava glukokortikosteroida, metotreksata, derivata sulfoniluree, kao i nesteroidnih protuupalnih lijekova i ne-opojnih analgetika.

Ne preporučuje se kombiniranje ovog lijeka s barbituratima, antiepileptičkim lijekovima, zidovudinom, rifampicinom i alkoholnim pićima, jer vjerojatnost razvoja hepatotoksičnog učinka ostaje.

Učinak paracetamola povećava razdoblje eliminacije kloramfenikola za gotovo 5 puta. Što se tiče kofeina, on pomaže ubrzati apsorpciju ergotamina.

Kombinirana terapija sa salicilamidom i drugim stimulatorima mikrosomske oksidacije potiče proizvodnju toksičnih metabolita paracetamola, koji negativno utječu na rad jetre.

Istodobna primjena s metoklopramidom pojačava apsorpciju paracetamola. Ponovljena uporaba može povećati učinak antikoagulansa.

posebne upute

Dugotrajno liječenje ovim lijekom zahtijeva praćenje rada periferne krvi i jetre.

Acetilsalicilna kiselina djeluje antitrombocitno, zbog toga bi pacijenti trebali odmah upozoriti liječnike prije nego što se podvrgnu operaciji da uzimaju ovaj lijek. Niske doze acetilsalicilne kiseline smanjuju izlučivanje mokraćne kiseline, što često izaziva napad gihta.

Uvjeti prodaje

Ove se tablete izdaju bez recepta..

Uvjeti skladištenja

Lijek treba čuvati na dovoljno suhom i tamnom mjestu na temperaturama do 25 ° C.

Upute za uporabu lijeka Askofen-P - sastav, indikacije, nuspojave, analozi i cijena

Uz bolove različitog intenziteta, liječnici preporučuju uzimanje lijeka Askofen-P - od kojeg se ove tablete i dalje mogu uzimati, navodi se u uputama. Većina ljudi uzima ovaj lijek ako ih boli glava ili zubobolja što ih čini pospanima i nemirnima. Ascofen-P tablete učinkovito su sredstvo za ublažavanje boli, pružaju sistemski učinak, međutim liječnik ih iz medicinskih razloga treba strogo propisati..

Što je Askofen-P

Ovaj lijek pripada farmakološkoj skupini analgetika-antipiretika kombiniranog sastava, preporučuje se za upotrebu kod sindroma boli različite težine. Askofen-P ima protuupalna, antipiretička, analgetička, analgetička svojstva i djeluje kao nesteroidni protuupalni lijek. Možete ga kupiti u bilo kojoj ljekarni, nije potreban recept, ali svakako slijedite upute liječnika.

Sastav

Ascofen za glavobolju pruža brz terapijski učinak, koji se postiže djelovanjem aktivnih sastojaka, njihovom složenom interakcijom. Ovaj se lijek kombinira po svojim farmakološkim svojstvima, a razlikuje se u sljedećim svojstvima kemijske formule, gdje svaki aktivni sastojak pojačava učinak drugog:

  1. Acetilsalicilna kiselina ublažava upalu, ublažava bol, regulira sintezu prostaglandina i smanjuje rizik od nastanka krvnih ugrušaka.
  2. Kofein širi krvne žile mišića, srca, bubrega i moždane kore, istovremeno povećavajući intenzitet rada tih organa, stimulira terapeutski učinak.
  3. Paracetamol djeluje antipiretički, protuupalno i analgetski, pojačava djelovanje acetilsalicilne kiseline.

farmakološki učinak

Askofen-P tablete imaju izravan učinak na krvne žile, pridonose sužavanju krvožilnih zidova i povećavaju tlak. Primjećuje se produktivna apsorpcija u sustavnu cirkulaciju, dok acetilsalicilna kiselina doseže maksimalnu koncentraciju u plazmi nakon 1-2 sata. Kofein se apsorbira dulje, navedeni vremenski interval je najmanje 2,5 sata. Izlučivanje aktivnih komponenata osiguravaju bubrezi za 80%, metabolizam se opaža u jetri. Sastav Askofena u tabletama je nježan, ali tijek liječenja mora se prethodno dogovoriti s liječnikom.

Indikacije za uporabu

Ljekoviti pripravak Askofen-P u tabletama djeluje poput klasičnog Aspirina, pruža umjereni analgetski učinak, stabilizira temperaturni režim. Vrlo je problematično konačno izliječiti bolest, ali možete značajno smanjiti težinu simptoma anksioznosti. Pogotovo za jak napad boli različite etiologije i upale. Indikacije za upotrebu tableta su sljedeće:

  • češći napadi migrene;
  • neuralgija;
  • bolnost neobjašnjive etiologije;
  • mialgija;
  • reumatski bolovi;
  • artralgija;
  • zubobolja;
  • torakalni radikularni sindrom, lumbago;
  • glavobolja;
  • algodismenoreja.
  • Jagode sa šećerom za zimu bez kuhanja
  • Upala sluznice jezika
  • Aritmija srca - uzroci i znakovi bolesti. Simptomi i liječenje

Obrazac za puštanje

Medicinski proizvod Askofen-P dostupan je u obliku bijelih ili kremastih tableta okruglog oblika. Ima slab miris, mramor nije isključen, druge preinake karakterističnih tableta. Tablete Askofen namijenjene su oralnoj primjeni, a aktivne komponente počinju utjecati na fokus patologije već četvrt sata nakon jedne doze. Prije naručivanja lijeka i kupnje u internetskoj trgovini, morate pažljivo pročitati priložene upute za uporabu, obratite se svom liječniku.

Upute za uporabu Askofena

Ascofen-P tablete podjednako su propisane za odrasle i djecu, dok je na svim kliničkim slikama potrebno poštivanje propisanih dnevnih doza, kako bi se izbjegli opasni slučajevi predoziranja. Budući da postoji velika vjerojatnost oslabljene aktivnosti probavnog trakta nakon uzimanja lijeka, pokazano je da ga uzima nakon obroka, pije puno mlijeka, alkalne ili gazirane vode. Za odrasle je oralna primjena lijeka prikladna za 1-2 tablete tri puta dnevno s razmakom od najmanje 4 sata. Maksimalna doza je 6 tableta na usta.

Za djecu

Ako liječnik u djetinjstvu propisuje tablete Askofen-P, gornja doza dopuštena je za pacijente od 15 godina. U ranijoj dobi karakteristični lijekovi kategorički su kontraindicirani, kao što je detaljno opisano u uputama za uporabu. Bolje je ne davati tablete Askofen-P djeci, jer sastojci lijeka mogu negativno utjecati na rad unutarnjih organa i sustava.

Povećava ili smanjuje tlak Askofena-P

Ovaj lijek ne samo da smanjuje koncentraciju trombocita u krvi, već i kontrolira krvni tlak. Budući da je kofein prisutan u kemijskom sastavu, ovaj prirodni sastojak održava krvožilne zidove u dobroj formi, pridonosi njihovom sužavanju i povećava krvni tlak. Da bi se izbjegle smetnje u radu kardiovaskularnog sustava, tijekom intenzivne terapije potrebno je kontrolirati krvni tlak. Tablete Ascofen-P često se propisuju za hipotenziju i razvoj glavobolje u pozadini niskog krvnog tlaka.

Nuspojave

Tijekom intenzivne terapije nije isključen razvoj neugodnih anomalija povezanih s teškim razdobljem prilagodbe lijeka u oslabljenom tijelu. Nuspojave od uzimanja lijeka nisu lokalne, stoga mogu utjecati na mnoge unutarnje organe i sustave. Ako se pojave, daljnje liječenje mora biti privremeno obustavljeno, uz savjetovanje s liječnikom. Da se opće dobro ne bi naglo pogoršalo, važno je pročitati upute prema kojima mogu postojati sljedeće nuspojave:

  • iz probavnog trakta: znakovi dispepsije, gastrointestinalnog krvarenja, proljeva, povraćanja, zatajenja jetre i bubrega;
  • iz živčanog sustava: vrtoglavica, depresija, zbunjenost, pospanost;
  • od strane kardiovaskularnog sustava: aritmija, tahikardija, mučnina, arterijska hipertenzija;
  • sa kože: lokalno, alergijske reakcije, Quinckeov edem, bronhospazam, anafilaktički šok.

Osim toga, liječnici ne preporučuju dugotrajnu upotrebu tableta Askofen-P, jer su sposobne razviti izuzetno neugodne bolesti u tijelu koje su sklone kroničnom tijeku. Među njima treba razlikovati smanjenje agregacije trombocita, povećano krvarenje zubnog mesa, gluhoću i zujanje u ušima, sljepoću, hemoragijski sindrom, hipokoagulaciju, Stevens-Johnsonov sindrom.

  • Uklanjanje polipa cervikalnog kanala: operacije
  • Koprogram - kakva je to analiza. Što pokazuje koprogram, kako ga ispravno proslijediti i dekodirati rezultate
  • Kako utvrditi prisutnost parazita u ljudskom tijelu

Kontraindikacije

Askofen-P tablete su jeftine, posebno u katalozima internetskih trgovina, tako da ne biste trebali bezumno juriti za njihovom jeftinoćom. Propisivanje lijeka nije prikazano svim pacijentima, a površinsko samoliječenje potpuno je opasno za zdravlje. Upute naznačuju kontraindikacije za uporabu, s kojima se morate upoznati prije početka tečaja, obratite se terapeutu. Dakle, medicinska ograničenja su sljedeća:

  • čir na želucu, sklonost eroziji i krvarenju probavnog trakta;
  • kronične bolesti jetre i bubrega;
  • astma izazvana unosom acetilsalicilne kiseline;
  • aneurizma aorte;
  • portalna hipertenzija;
  • živčani poremećaji;
  • progresivni glaukom;
  • nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • hemoragijska dijateza;
  • srčana ishemija;
  • djeca mlađa od 15 godina;
  • povećana aktivnost aktivnih sastojaka.

Predozirati

Ako sustavno precjenjujete dnevnu dozu lijeka, moguće je predoziranje. To se događa kada se maksimalna doza tableta premaši u količini od 7 ili više. Pacijent osjeća slabost, napadi tahikardije i druge nuspojave patološki pojačavaju njihov intenzitet. Pacijent treba hitno oprati želudac, uzeti sorbense i pridržavati se odmora u krevetu.

Posebno opasno djelovanje acetilsalicilne kiseline je da kada je koncentracija u krvi previsoka, ona truje cijelo tijelo. Pacijent se žali na napadaje mučnine i povraćanja, ne može se nositi s ubrzanim otkucajima srca. Disfunkcija disanja nije isključena. Ublažavanje takvih neugodnih napada također prati ispiranje želuca i unos sorbenata.

Interakcije s lijekovima

Uvijek postoje ograničenja pri propisivanju složenog režima liječenja. Ako govorimo o interakciji drugih lijekova s ​​Askofenom, tada prisutnost njegovih aktivnih komponenata može poremetiti terapijska svojstva određenih farmakoloških skupina. Preporučuje se poseban naglasak staviti na sljedeće kombinacije:

  1. Ascofen-P tablete pojačavaju učinak neizravnih antikoagulansa, heparina, rezerpina, hipoglikemijskih sredstava i steroida.
  2. Navedeni lijek smanjuje terapijski učinak Spironolaktona, antihipertenzivnih lijekova, Furosemida, lijekova protiv gihta.
  3. Tablete Ascofen-P kontraindicirane su u kombinaciji s barbituratima, zidovudinom, lijekovima protiv epilepsije, rifampicinom, alkoholom.
  4. Acetilsalicilna kiselina uzrokuje nuspojave GCS-a, nesteroidnih protuupalnih lijekova, derivata sulfoniluree, ne-opojnih analgetika, metotreksata.
  5. Kofein ubrzava apsorpciju Ergotamina, dok metoklopramid potiče prodor paracetamola u sistemsku cirkulaciju.

posebne upute

Dugotrajno liječenje ovim lijekom ne samo da ne donosi terapijski učinak, već može uzrokovati i nove bolesti u tijelu. Intenzivnom terapijom potrebno je nadzirati krvni tlak, rad bubrega i jetre te koncentraciju mokraćne kiseline (kako bi se izbjegli napadi gihta). Ne preporučuje se primjena tableta Ascofen-P u djetinjstvu, čak ni kod respiratornih bolesti, au svjetlu predstojeće operacije potrebno je privremeno obustaviti oralnu primjenu.

Ascofen za dojenje i trudnoću

Lijek je kategorički kontraindiciran u prvom i trećem tromjesečju trudnoće, jer može izazvati povećani tonus maternice. U drugom tromjesečju takav farmakološki recept nije zabranjen, međutim, tablete Askofen-P možete piti samo ako je korist za majku veća od potencijalne prijetnje zdravlju fetusa. Tijekom dojenja također je bolje suzdržati se od takvog liječenja ili privremeno prekinuti dojenje za vrijeme intenzivne njege.

Analozi Askofena-P

Ako lijek nije prikladan za pacijenta, liječnici mu odabiru zamjenu. Ascofen-P tablete, koje imaju brojne medicinske kontraindikacije, mogu samo naštetiti zdravlju, pa je liječnik vrlo oprezan da ih uvede u režim intenzivne njege. Ako nije bilo primjetnih poboljšanja i nema ih, ali pojavile su se dodatne pritužbe, potreban je analog. Slijede učinkoviti lijekovi sa sličnim učinkom:

  • Aspirin;
  • Acifein;
  • Citramarin;
  • Citrapar;
  • Kofitsil plus;
  • Ekcedrin;
  • Migrenol Extra.

Trošak tableta Askofen-P dostupan je svim kupcima, međutim neovlaštena kupnja i daljnja oralna primjena kategorički su kontraindicirani. Cijene u internetskoj ljekarni redoslijed su niže, dok je dostava brza, isplativa i pouzdana. Evo približnih cijena lijeka u glavnom gradu koje su predstavljene u sljedećoj tablici:

Askofen

Upute za korištenje:

Cijene u mrežnim ljekarnama:

farmakološki učinak

Askofen je kombinirani lijek koji djeluje analgetski i antipiretički.

Jedna tableta Ascofen sadrži 0,2 g acetilsalicilne kiseline i fenacetina, kao i 0,04 g kofeina. Acetilsalicilna kiselina inhibira sintezu prostaglandina koji su odgovorni za pojavu boli i oteklina na mjestu upale, inhibira stvaranje tromba i agregaciju trombocita. Zahvaljujući ovoj komponenti, upotreba Askofena omogućuje vam ublažavanje boli, posebno uzrokovane upalnim procesima, poboljšanje mikrocirkulacije u fokusu upale.

Fenacetin pojačava antipiretička i analgetička svojstva acetilsalicilne kiseline. Kofein, koji je dio Askofena, utječe na refleksnu ekscitabilnost leđne moždine, stimulira vazomotorni i respiratorni centar, smanjuje agregaciju trombocita i širi krvne žile. Također, kofein može povećati tjelesne i mentalne performanse, smanjiti umor i pospanost, normalizirati tonus cerebralnih žila i ubrzati protok krvi..

U Askofenu P fenacetin je zamijenjen paracetamolom (0,2 g), što je dovelo do protuupalnih, antipiretičkih i analgetičkih svojstava ovog lijeka. Prednost ove komponente je u tome što je vjerojatnost stvaranja methemoglobina prilikom njegove upotrebe minimalna..

Indikacije za uporabu Askofena

Ovaj se lijek preporučuje kod glavobolje, prehlade, neuralgije. Treba napomenuti da upotreba Askofena sve više zamjenjuje uporabu Askofena P i Askofena L, što je zbog veće sigurnosti paracetamola u usporedbi s fenacetinom, kao i učinkovitije kombinacije komponenata koje čine ove lijekove.

Askofen P je propisan za:

  • sindrom umjereno jake boli (zubobolja, migrena, glavobolja, artralgija, neuralgija, bolna menstruacija);
  • grozničava stanja uzrokovana reumatskim i prehladnim bolestima.

Upute za uporabu Askofena

Prema uputama, Askofen se propisuje 1 tableta 2-3 puta dnevno. Askofen P preporučuje se u dozi koja je jednaka 1-2 tablete, koja se mora uzimati tri puta dnevno nakon jela, prateći uzimanje lijeka s puno tekućine. Tijek liječenja Askofenom P obično traje 5-7 dana. Da biste ublažili akutnu bol, uzmite 2 tablete jednom.

Nuspojave

Upotreba Askofena i Askofena P može dovesti do takvih nepoželjnih posljedica kao što su alergijske reakcije, dispeptični poremećaji, pogoršanje bronhijalne astme, oštećena funkcija jetre i bubrega, ulcerativno-hemoragijske prirode želudca i dvanaesnika.

Kontraindikacije za uporabu Askofena

Upute za Askofen P ukazuju na bolesti kod kojih upotreba ovog lijeka može naštetiti tijelu:

  • gastrointestinalno krvarenje;
  • peptični čir na želucu i dvanaesniku;
  • bubrežno oštećenje jetre;
  • hipokoagulacija;
  • nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • portalna hipertenzija.

Trudnoća, dojenje i preosjetljivost na komponente Askofena i Askofena P razlozi su odbijanja uzimanja ovih lijekova.

dodatne informacije

Rok trajanja Askofena je 4 godine, Askofena P je 3 godine. Ove pripravke treba čuvati na suhom i tamnom mjestu, na temperaturi koja ne prelazi 25 0 C..

Askofen: cijene u internetskim ljekarnama

Askofen Ultra film tablete 10 kom.

Askofen ultra tablete p.p. 250mg + 65mg + 250mg 10 kom.

Askofen Ultra film tablete 20 kom.

Recenzije Askofen Ultra

Askofen ultra tablete p.p. 250mg + 65mg + 250mg 20 kom.

Podaci o lijeku su uopćeni, dani su samo u informativne svrhe i ne zamjenjuju službene upute. Samoliječenje je opasno po zdravlje!

Četiri kriške tamne čokolade sadrže dvjestotinjak kalorija. Dakle, ako ne želite biti bolji, bolje je ne jesti više od dvije kriške dnevno..

Znanstvenici sa Sveučilišta Oxford proveli su niz studija, tijekom kojih su došli do zaključka da vegetarijanstvo može biti štetno za ljudski mozak, jer dovodi do smanjenja njegove mase. Stoga znanstvenici preporučuju da ribu i meso ne isključujete u potpunosti iz prehrane..

Ljudski mozak teži oko 2% ukupne tjelesne težine, ali troši oko 20% kisika koji ulazi u krv. Ova činjenica čini ljudski mozak izuzetno osjetljivim na oštećenja uzrokovana nedostatkom kisika..

Antidepresiv Clomipramine izaziva orgazam u 5% bolesnika.

Nastojeći izvući pacijenta, liječnici često idu predaleko. Tako je, na primjer, izvjesni Charles Jensen u razdoblju od 1954. do 1994. godine. preživio preko 900 operacija uklanjanja novotvorina.

Čak i ako čovjeku srce ne kuca, još uvijek može živjeti dulje vrijeme, što nam je pokazao norveški ribar Jan Revsdal. Njegov "motor" zaustavio se 4 sata nakon što se ribar izgubio i zaspao u snijegu.

Stomatolozi su se pojavili relativno nedavno. Još u 19. stoljeću vađenje loših zuba bilo je dio dužnosti običnog frizera..

Tijekom rada naš mozak troši količinu energije jednaku žarulji od 10 vata. Dakle, slika žarulje iznad vaše glave u trenutku kad se pojavi zanimljiva misao nije tako daleko od istine..

Ljudski želudac dobro se nosi sa stranim predmetima i bez medicinske intervencije. Poznato je da želučani sok može otopiti čak i novčiće..

Prema mnogim znanstvenicima, vitaminski kompleksi praktički su beskorisni za ljude..

Karijes je najčešća zarazna bolest na svijetu, kojoj se čak ni gripa ne može mjeriti..

Koristimo 72 mišića da izgovorimo i najkraće i najjednostavnije riječi..

Ljudske kosti su četiri puta jače od betona.

Mnogi su se lijekovi u početku prodavali kao lijekovi. Primjerice, heroin se prvotno prodavao kao lijek protiv kašlja. A kokain su liječnici preporučivali kao anesteziju i kao sredstvo za povećanje izdržljivosti..

Obrazovana osoba manje je podložna bolestima mozga. Intelektualna aktivnost pridonosi stvaranju dodatnog tkiva koje nadoknađuje oboljele.

Zdrava leđa dar su sudbine koji se mora vrlo pažljivo čuvati. Ali tko od nas razmišlja o prevenciji kad vam ništa ne smeta! Nismo samo ne.

ASKOFEN-P

  • Način primjene
  • Nuspojave
  • Kontraindikacije
  • Trudnoća
  • Interakcija s drugim lijekovima
  • Predozirati
  • Uvjeti skladištenja
  • Obrazac za puštanje
  • Sastav
  • Dodatno

Askofen-P je kombinirani lijek, čije djelovanje određuju komponente koje čine njegov sastav.
Acetilsalicilna kiselina ima analgetički, antipiretički, protuupalni učinak povezan s suzbijanjem ciklooksigenaza 1 i 2, koje reguliraju sintezu prostaglandina; inhibira agregaciju trombocita.
Kofein povećava refleksnu ekscitabilnost leđne moždine, stimulira dišni i vazomotorni centar, širi krvne žile koštanih mišića, mozga, srca, bubrega i smanjuje agregaciju trombocita; smanjuje pospanost, umor, povećava mentalne i tjelesne performanse.
Paracetamol djeluje antipiretički, analgetski.

Indikacije za uporabu:
Askofen-P se koristi kod odraslih s umjerenim ili blagim sindromom boli (glavobolja, zubobolja, neuralgija, mijalgija, torakalni radikularni sindrom, lumbago, artralgija, algomenoreja, migrena), kod odraslih i djece starije od 15 godina za smanjenje povišene tjelesne temperature, s "Prehlada" i drugih zaraznih i upalnih bolesti.

Način primjene

Lijek Askofen-P koristi se oralno nakon jela, 1-2 tablete 2-3 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza je 6 tableta. Pauza između doza lijeka trebala bi biti najmanje 4 sata. Da bi se smanjio nadražujući učinak na gastrointestinalni trakt, lijek treba uzimati nakon jela s vodom, mlijekom, alkalnom mineralnom vodom.
U slučaju oštećenja funkcije bubrega ili jetre, stanka između doza je najmanje 6 sati.
Lijek se ne smije uzimati dulje od 5 dana kada je propisan kao anestetik i dulje od 3 dana kao antipiretik. Ostale doze i režime određuje liječnik..

Nuspojave

Anoreksija, mučnina, povraćanje, gastralgija, proljev, erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta, gastrointestinalna krvarenja, zatajenje jetre i / ili bubrega, povišeni krvni tlak, tahikardija.
Alergijske reakcije: osip na koži, Quinckeov edem, bronhospazam.
Pri duljoj primjeni - vrtoglavica, glavobolja, oštećenje vida, zujanje u ušima, smanjena agregacija trombocita, hipokoagulacija, hemoragijski sindrom (krvarenje iz nosa, krvarenje desni, purpura, itd.), Oštećenje bubrega s papilarnom nekrozom; gluhoća; Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom), Reyeov sindrom u djece (poremećaji metaboličke acidoze živčanog sustava i psihe, povraćanje, disfunkcija jetre).

Kontraindikacije

Kontraindikacije za uporabu lijeka Askofen-P su:
• preosjetljivost na acetilsalicilnu kiselinu ili druge nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) ili ksantine; preosjetljivost na druge komponente lijeka;
• erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta (u akutnoj fazi), gastrointestinalna krvarenja;
• ozbiljna disfunkcija jetre ili bubrega;
• astma izazvana unosom acetilsalicilne kiseline, salicilata i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova;
• hemoragijska dijateza (von Willebrandova bolest, hemofilija, telangiektazija, hipoprotrombinemija, trombocitopenija, trombocitopenična purpura);
• seciranje aneurizme aorte;
• nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
• portalna hipertenzija, nedostatak vitamina K;
• hiperekscitabilnost, poremećaj spavanja, anksiozni poremećaji (agorafobija, panični poremećaj);
• organske bolesti kardiovaskularnog sustava (akutni infarkt miokarda, teška ishemijska bolest srca, arterijska hipertenzija), paroksizmalna tahikardija, česti ventrikularni prerani otkucaji;
• glaukom;
• kirurške intervencije praćene krvarenjem;
• djeca mlađa od 15 godina.
S oprezom - hiperurikemija, uratna nefrolitijaza, giht, čir na želucu i / ili dvanaesniku (u anamnezi), ozbiljno zatajenje srca.

Trudnoća

Primjena lijeka Askofen-P kontraindicirana je tijekom trudnoće u I i III tromjesečju, u drugom tromjesečju trudnoće moguća je pojedinačna doza lijeka u preporučenim dozama samo ako očekivana korist za majku ne prelazi potencijalni rizik za plod.
Ako je potrebno, upotreba lijeka tijekom laktacije treba zaustaviti dojenje.

Interakcija s drugim lijekovima

Smanjuje učinkovitost spironolaktona, furosemida, antihipertenziva, lijekova protiv gihta koji pospješuju izlučivanje mokraćne kiseline.
Povećava nuspojave glukokortikosteroida, derivata sulfoniluree, metotreksata, ne-narkotičnih analgetika i nesteroidnih protuupalnih lijekova.
Izbjegavajte kombinaciju lijeka s barbituratima, antiepilepticima, zidovudinom, rifampicinom i alkoholnim pićima (povećava rizik od hepatotoksičnog učinka).
Pod utjecajem paracetamola, vrijeme eliminacije kloramfenikola povećava se za 5 puta. Kofein ubrzava apsorpciju ergotamina.
Salicilamid i drugi stimulansi mikrosomske oksidacije potiču stvaranje toksičnih metabolita paracetamola koji utječu na rad jetre. Metoklopramid ubrzava apsorpciju paracetamola. Kad se ponovo uzima, paracetamol može pojačati učinak antikoagulansa (derivati ​​dikumarina).

Predozirati

Simptomi predoziranja lijekom Askofen-P: mučnina, povraćanje, bolovi u trbuhu, znojenje, bljedilo kože, tahikardija.
Uz blagu opijenost - zvoni u ušima; jaka opijenost - pospanost, kolaps, konvulzije, bronhospazam, otežano disanje, anurija, krvarenje. Kako se opijenost pojačava, progresivna paraliza disanja i razdvajanje oksidativne fosforilacije uzrokuju respiratornu acidozu. Ako sumnjate na trovanje, odmah potražite liječničku pomoć..
Liječenje: žrtvi je potrebno isprati želudac i propisati adsorbense (aktivni ugljen).

Uvjeti skladištenja

Na temperaturi koja ne prelazi 25 ° C, na suhom i tamnom mjestu.
Čuvati izvan dohvata djece.

Obrazac za puštanje

Askofen-P - tablete.
10 tableta u konturnom bezćelijskom ili staničnom pakiranju.
1, 2 ili 3 blister pakiranja s uputama za uporabu u kartonskoj kutiji. Konturirana ćelijska ili nećelijska pakiranja s jednakim brojem uputa za uporabu u skupnom pakiranju.

Sastav

1 tableta Ascofen-P sadrži aktivne tvari: acetilsalicilna kiselina 200 mg, paracetamol 200 mg, kofein 40 mg.
Pomoćne supstance: krumpirov škrob, povidon (medicinski polivinilpirolidon niske molekularne težine), stearinska kiselina, talk, kalcijev stearat, silikonska emulzija CE-10-12, vazelinsko ulje VGM-30M.

Askofen

  • Sastav lijeka
  • Oblik doziranja
  • Ime i mjesto proizvođača
  • Farmakološka skupina
  • Indikacije
  • Kontraindikacije
  • Odgovarajuće sigurnosne mjere predostrožnosti za upotrebu
  • Primjena tijekom trudnoće i dojenja
  • Sposobnost utjecaja na brzinu reakcije tijekom upravljanja motornim prijevozom ili drugim mehanizmima
  • Djeco
  • Način primjene i doziranje
  • Predozirati
  • Nuspojave
  • Interakcija s drugim lijekovima i drugi oblici interakcije
  • Rok trajanja
  • Uvjeti skladištenja
  • Ambalaža
  • Kategorija odmora

Sastav lijeka

aktivni sastojci: 1 tableta sadrži acetilsalicilnu kiselinu 200 mg, paracetamol 200 mg, kofein 40 mg

pomoćne tvari: limunska kiselina monohidrat, krumpirov škrob; kalcijev stearat.

Oblik doziranja

Jednodijelni, ispravljeni, okrugli cilindri, čija su gornja i donja površina ravne, rubovi ploha su zakrivljeni, s urezom za razdvajanje na jednoj strani, bijeli. Mramor je dopušten na površini tableta.

Ime i mjesto proizvođača

Sv. Petrovski, Lubny, 16, Poltavska oblast, Ukrajina, 37500.

Farmakološka skupina

Analgetici i antipiretici. Acetilsalicilna kiselina, kombinacije bez psiholeptika. ATC kod N02B A51.

Lijek ima analgetički, antipiretički i protuupalni učinak. Komponente koje čine lijek pojačavaju međusobne učinke.

Antipiretički učinak acetilsalicilne kiseline ostvaruje se kroz središnji živčani sustav inhibiranjem sinteze prostaglandina PGF 2 u hipotalamusu kao odgovor na utjecaj endogenih pirogena. Analgetički učinak ima i periferno i središnje podrijetlo: periferni učinak - suzbijanje sinteze prostaglandina u upaljenim tkivima; središnji je učinak utjecaj na središta hipotalamusa. Acetilsalicilna kiselina također smanjuje agregaciju trombocita.

Paracetamol ima analgetički, antipiretički i vrlo slab protuupalni učinak, što je povezano s njegovim učinkom na središte termoregulacije u hipotalamusu i slabo izraženom sposobnošću inhibiranja sinteze prostaglandina u perifernim tkivima.

Kofein stimulira središnji živčani sustav. Također pojačava pozitivne uvjetovane reflekse, potiče motoričku aktivnost, slabi učinak hipnotika i opojnih tvari, pojačava učinak analgetika i antipiretika.

Indikacije

Terapija za sindrom blage do umjerene boli: za glavobolju ili zubobolju, neuralgiju, mijalgiju, artralgiju, s primarnom dismenorejom, a također i kao antipiretičko sredstvo za bolesti popraćene vrućicom.

Kontraindikacije

Preosjetljivost na komponente lijeka, druge derivate ksantina (teofilin, teobromin), druge salicilate; bronhijalna astma uzrokovana unosom salicilata ili drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova u povijesti urođene hiperbilirubinemije; kongenitalni nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze; bolesti krvi leukopenija anemija akutni gastrointestinalni čir hemoragijska dijateza ozbiljno zatajenje bubrega ozbiljno zatajenje jetre teške kardiovaskularne bolesti, uključujući poremećaje ritma, teška ateroskleroza, teška ishemijska bolest srca, ozbiljno zatajenje srca, teška arterijska hipertenzija; stanja povećanog uzbuđenja; poremećaj spavanja; starija dob; alkoholizam glaukoma.

Odgovarajuće sigurnosne mjere predostrožnosti za upotrebu

Ne koristiti s drugim proizvodima koji sadrže paracetamol, acetilsalicilnu kiselinu.

Prekoračiti naznačene doze lijeka.

Lijek treba koristiti s oprezom u slučaju povijesti gastrointestinalnih čireva, uključujući kroničnu ili rekurentnu peptičnu čir ili gastrointestinalna krvarenja u anamnezi, istodobnu primjenu antikoagulansa.

Potrebno je konzultirati se s liječnikom u vezi s mogućnošću primjene lijeka u bolesnika s oštećenom funkcijom bubrega i jetre..

Prije upotrebe lijeka, trebate se posavjetovati s liječnikom ako pacijent koristi varfarin ili slične lijekove koji djeluju antikoagulantno.

Uzmite u obzir da se u bolesnika s alkoholnim oštećenjem jetre povećava rizik od hepatotoksičnog učinka paracetamola; lijek može utjecati na rezultate laboratorijskih ispitivanja sadržaja glukoze i mokraćne kiseline u krvi.

Tijekom kirurških operacija (uključujući stomatološke), uporaba pripravaka koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu može povećati vjerojatnost / porast krvarenja, što je posljedica inhibicije agregacije trombocita neko vrijeme nakon primjene acetilsalicilne kiseline.

Kada se koristi lijek, izlučivanje mokraćne kiseline može se smanjiti. To može dovesti do gihta kod pacijenata koji imaju smanjeno izlučivanje mokraćne kiseline.

Tijekom liječenja ne preporučuje se konzumacija prekomjerne količine pića koja sadrže kofein (na primjer, kava, čaj). Može izazvati poremećaj spavanja, drhtanje, osjećaj napetosti, razdražljivost, nelagodu iza prsne kosti kroz otkucaje srca.

Ne konzumirajte alkoholna pića tijekom liječenja.

Pacijenti koji svakodnevno uzimaju analgetike za blagi artritis trebaju se obratiti liječniku.

Ako simptomi potraju, potražite liječničku pomoć.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Nemojte koristiti lijek tijekom trudnoće i dojenja..

Sposobnost utjecaja na brzinu reakcije tijekom upravljanja motornim prijevozom ili drugim mehanizmima

Ako se javi vrtoglavica, trebali biste izbjegavati potencijalno opasne aktivnosti, poput vožnje i / ili obavljanja poslova koji zahtijevaju povećanu pažnju i brzinu psihomotornih reakcija.

Lijek se ne smije primjenjivati ​​u djece zbog rizika od razvoja Reyevog sindroma (hiperpireksija, metabolička acidoza, poremećaji živčanog sustava i psihe, povraćanje, poremećaj funkcije jetre) s hipertermijom u pozadini virusnih bolesti.

Način primjene i doziranje

Lijek je namijenjen oralnoj primjeni.

Odrasli uzimaju 1 tabletu 2-3 puta dnevno nakon jela. Maksimalna dnevna doza je 6 tableta (3 podijeljene doze). Trajanje liječenja ovisi o tijeku i težini bolesti i ne smije biti dulje od 5 dana kao anestetik i 3 dana kao antipiretik.

Predozirati

Simptomi predoziranja paracetamolom.

Oštećenje jetre moguće je kod odraslih koji su uzeli 10 g ili više paracetamola i kod djece koja su uzimala lijek u dozi od 150 mg / kg tjelesne težine. U bolesnika s čimbenicima rizika (dugotrajno liječenje karbamazepinom, fenobarbitalom, fenitoinom, primidonom, rifampicinom, gospinom travom ili drugim lijekovima koji induciraju jetrene enzime), redovita primjena prekomjerne količine etanola; glutation kaheksija (probavni poremećaji, cistična fibroza, HIV infekcija, glad, kaheksija) uporaba 5 g ili više paracetamola može dovesti do oštećenja jetre.

Oštećenje jetre može se dogoditi 12-48 sati nakon uzimanja prekomjernih doza lijeka. U prva 24 sata mogu se pojaviti sljedeći simptomi: bljedilo, mučnina, povraćanje, anoreksija, bolovi u trbuhu. U teškim trovanjima, zatajenje jetre može prerasti u encefalopatiju, hipoglikemiju, komu i smrt. Akutno zatajenje bubrega s akutnom tubularnom nekrozom može se pojaviti s jakim bolovima u križima, hematurijom, proteinurijom i razviti se čak i u odsustvu ozbiljnih oštećenja bubrega. Mogu se javiti poremećaji metabolizma glukoze i metaboličke acidoze. Također su zabilježene srčane aritmije i pankreatitis. Dugotrajnom primjenom lijeka u velikim dozama sa strane krvotvornih organa mogu se razviti aplastična anemija, trombocitopenija, pancitopenija, agranulocitoza, neutropenija i leukopenija. Pri uzimanju velikih doza iz središnjeg živčanog sustava - vrtoglavica, psihomotorna agitacija i dezorijentacija; iz mokraćnog sustava - nefrotoksičnost (bubrežna kolika, intersticijski nefritis, kapilarna nekroza).

U slučaju predoziranja potrebna je hitna pomoć. Pacijenta treba odmah odvesti u bolnicu, čak i ako nema ranih simptoma predoziranja. Simptomi se mogu ograničiti na mučninu i povraćanje ili ne odražavaju ozbiljnost predoziranja ili rizik od oštećenja organa. Treba razmotriti liječenje aktivnim ugljenom ako se predoziralo paracetamolom u roku od 1:00. Koncentraciju paracetamola u krvnoj plazmi treba izmjeriti 4:00 ili kasnije nakon uzimanja (ranije koncentracije nisu pouzdane). Liječenje N-acetilcisteinom može se primijeniti u roku od 24 sata nakon uzimanja paracetamola, ali maksimalni zaštitni učinak javlja se kada se koristi unutar 8:00 nakon uzimanja.

Simptomi predoziranja acetilsalicilnom kiselinom.

Predoziranje salicilata moguće je zbog kronične intoksikacije koja je posljedica produljene terapije (upotreba veće od 100 mg / kg / dan duže od 2 dana može izazvati toksične učinke), kao i zbog akutne intoksikacije koja je opasna po život (predoziranje) i razloga zbog kojih može biti slučajna uporaba djece ili neočekivano predoziranje.

Kronično trovanje salicilatima može biti latentno, jer su njegovi simptomi nespecifični. Umjerena kronična opijenost uzrokovana salicilatima ili salicilizmom javlja se u pravilu tek nakon ponovljenih visokih doza. Glavni simptomi su: neravnoteža, vrtoglavica, zujanje u ušima, gluhoća, pojačano znojenje, mučnina i povraćanje, glavobolja, zbunjenost. Ovi se simptomi mogu kontrolirati smanjenjem doze. Zvonjenje u ušima može se primijetiti kada je koncentracija salicilata u krvnoj plazmi veća od 150-300 μg / ml. Ozbiljne nuspojave javljaju se kada su salicilati u plazmi iznad 300 mcg / ml.

O akutnoj opijenosti svjedoči izražena promjena acido-bazne ravnoteže, koja se može razlikovati ovisno o dobi i težini opijenosti. Ozbiljnost stanja ne može se odrediti samo na temelju koncentracije salicilata u krvnoj plazmi.

Simptomi predoziranja kofeinom.

Velike doze kofeina mogu uzrokovati bol u epigastričnom području, povraćanje, diurezu, ubrzano disanje, ekstrasistolu, tahikardiju ili srčanu aritmiju, učinke na središnji živčani sustav (vrtoglavica, nesanica, nervozno uznemirivanje, razdražljivost, strast, tjeskoba, tremor, konvulzije).

Liječenje. U slučaju predoziranja potrebna je hitna pomoć, čak i ako nema simptoma predoziranja. Oralni metionin ili acetilcistein mogu biti korisni u roku od 48 sati od predoziranja. Također je potrebno primijeniti opće mjere podrške, simptomatsku terapiju, uključujući upotrebu antagonista beta-adrenergičkih receptora, koji mogu eliminirati kardiotoksične učinke.

Nuspojave

Prestanite koristiti lijek i odmah se obratite liječniku u slučaju nuspojava.

Kardiovaskularni sustav: tahikardija, lupanje srca, arterijska hipertenzija.

Iz krvi i limfnog sustava: agranulocitoza, anemija, sulfatna hemoglobinemija i methemoglobinemija (cijanoza, otežano disanje, bolovi u srcu), hemolitička anemija, zbog antitrombocitnog učinka na trombocite, acetilsalicilna kiselina može povećati rizik od krvarenja.

Iz živčanog sustava: glavobolja, vrtoglavica, tremor, parestezija, strah, tjeskoba, uznemirenost, razdražljivost, poremećaj spavanja, nesanica, tjeskoba, opća slabost, zujanje u ušima.

Iz probavnog trakta: dispeptični poremećaji, uključujući mučninu, povraćanje, nelagodu i bolove u epigastriju, žgaravicu, bolove u trbuhu; upala gastrointestinalnog trakta, erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta, što u rijetkim slučajevima može prouzročiti gastrointestinalno krvarenje i perforaciju s odgovarajućim laboratorijskim i kliničkim manifestacijama; povećana aktivnost enzima "jetre", obično bez razvoja žutice.

Iz imunološkog sustava: reakcije preosjetljivosti, uključujući anafilaksiju, anafilaktički šok, rinitis, začepljenje nosa, svrbež, osip na koži i sluznici (obično generalizirani osip, eritematozni, urtikarija), angioedem, multiformni sindrom eritema (uključujući sindrom) Stevens-Johnson), toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom).

Od endokrinog sustava: hipoglikemija, pa sve do hipoglikemijske kome.

Iz probavnog sustava: disfunkcija jetre, povećana aktivnost jetrenih enzima, obično bez razvoja žutice, hepatonekroza (učinak ovisan o dozi).

Ostalo: bronhospazam u bolesnika osjetljivih na acetilsalicilnu kiselinu i druge nesteroidne protuupalne lijekove, krvarenje može dovesti do akutne i kronične posthemoragične anemije / anemije s nedostatkom željeza (zbog takozvanog latentnog mikrokrvarenja) s odgovarajućim laboratorijskim manifestacijama i kliničkim simptomima kao što su astenija, bljedilo kože, hipoperfuzija, nekardiogeni plućni edem.

Interakcija s drugim lijekovima i drugi oblici interakcije

Metotreksat - kada se kombinira sa salicilatima u dozi od 15 mg / tjedno ili više, hematološka toksičnost metotreksata povećava se uslijed smanjenja bubrežnog klirensa metotreksata protuupalnim sredstvima i njegovog premještanja iz veze s proteinima plazme, stoga je ova kombinacija kontraindicirana.

MAO inhibitori - u kombinaciji s kofeinom moguće je opasno povišenje krvnog tlaka, pa je ova kombinacija kontraindicirana.

Kombinacije koje treba koristiti s oprezom.

Paracetamol: antidepresivi i drugi stimulansi mikrosomske oksidacije - ovi lijekovi povećavaju proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metabolita koji utječu na rad jetre, uzrokujući mogućnost ozbiljne opijenosti malim predoziranjima lijekovima.

Kofein: cimetidin, hormonski kontraceptivi, izoniazid pojačavaju učinak kofeina. Kofein smanjuje učinak opioidnih analgetika, anksiolitika, hipnotika i sedativa, antagonist je lijekova za anesteziju i drugih lijekova koji depresiraju središnji živčani sustav (CNS), konkurentni antagonist lijekova koji depresiraju središnji živčani sustav, kompetitivni antagonist lijekova adenozin, ATP. Istodobnom primjenom kofeina s ergotaminom poboljšava se apsorpcija ergotamina u gastrointestinalnom traktu, s agensima koji stimuliraju štitnjaču - povećava se učinak štitnjače. Kofein smanjuje koncentraciju litija u krvi. Kofein povećava učinak (poboljšava bioraspoloživost) analgetika-antipiretika, pojačava učinke derivata ksantina, alfa- i beta-adrenergičkih agonista, psihostimulansa.

Aietilsalicilna kiselina istodobna primjena s urikozuričnim agensima, poput benzobromarona, probenecida, smanjuje učinak izlučivanja mokraćne kiseline (zbog konkurencije izlučivanja mokraćne kiseline bubrežnim tubulima). Istodobnom primjenom digoksina, koncentracija potonjeg u krvnoj plazmi raste zbog smanjenja izlučivanja putem bubrega. ACE inhibitori u kombinaciji s visokim dozama acetilsalicilne kiseline uzrokuju smanjenje filtracije u glomerulima zbog inhibicije vazodilatatornih prostaglandina i smanjenog hipotenzivnog učinka. Selektivni inhibitori serotonina povećavaju rizik od krvarenja iz gornjeg probavnog trakta zbog mogućnosti sinergijskog učinka. Kada se koristi istovremeno s valproičnom kiselinom, acetilsalicilna kiselina je istiskuje iz veze s proteinima krvne plazme, povećavajući toksičnost.

Lijek pojačava učinak lijekova koji smanjuju zgrušavanje krvi i agregaciju trombocita, nuspojave kortikosteroida, sulfoniluree, metotreksata.

Izbjegavajte kombinaciju s barbituratima, antikonvulzivima, salicilatima, rifampicinom, alkoholom.

Rok trajanja

Uvjeti skladištenja

Čuvati u originalnom pakiranju na temperaturi koja ne prelazi 25 ° C..