Glavni > Komplikacije

Razlika između paracetamola i acetilsalicilne kiseline

Paracetamol i acetilsalicilna kiselina (aspirin) uključeni su u skupinu nesteroidnih protuupalnih lijekova. Koriste se kao antipiretici kod vrućice. Ili se koriste kao analgetici za ublažavanje sindroma boli.

Antipiretici su skupina antipiretičkih lijekova, princip djelovanja koji se temelji na smanjenju točke termoregulacije u hipotalamusu.

Oba lijeka su propisana:

  • s hipertermijom, koju uzrokuju virusi ili bakterije;
  • kada bol tijekom grlobolje ili zubobolje;
  • zabrinuti zbog glavobolje s mentalnim ili fizičkim umorom;
  • tijekom razdoblja kronične upale.

Oba lijeka pripadaju istoj skupini, ali se razlikuju u djelovanju i nuspojavama.

Karakterizacija paracetamola i acetilsalicilne kiseline

Svojstva acetilsalicilne kiseline

Acetilsalicilna kiselina pomaže kod gripe, prehlade, SARS-a, kao antipiretičko sredstvo. Uklanja bolove u zglobovima, glavobolju.

Aspirin ima izraženo analgetičko svojstvo.

Istodobno, acetilsalicilna kiselina pripada antiagregatima. To su lijekovi koji sprječavaju da se trombociti slijepe i prorijede krv. U preventivne svrhe uzimajte 100 mg dnevno. Posljedično, tečnost krvi se održava i ne stvaraju se krvni ugrušci..

Aspirin je propisan u kliničkim protokolima za prevenciju i liječenje ishemijskih moždanih i srčanih udara. Propisano nakon stentiranja i premosnice koronarne arterije.

Lijek se koristi u slučajevima:

  • reumatoidni artritis;
  • zarazni miokarditis;
  • glavobolje, miozitis, neuralgija;
  • prevencija moždanih i srčanih udara, katarakte.

Nuspojave aspirina

Pri uzimanju acetilsalicilne kiseline pojavljuju se nuspojave:

  • lijek iritira sluznicu želuca. Opasnost je u tome što aspirin može uzrokovati krvarenje;
  • aspirin nije indiciran za trudnice i dojilje. U trudnica je moguće krvarenje sve do pobačaja;
  • lijek je kontraindiciran u djece mlađe od 12 godina. Ovo je posebna rizična skupina. Nekontrolirana uporaba može izazvati Reinov sindrom. Stanje prati
  • groznica i mentalne bolesti. Mogući poremećaji rada jetre i bubrega;
  • u opasnosti da boluju od bronhijalne astme i drugih alergijskih poremećaja dišnog sustava;
  • aspirin se ne preporučuje kod kroničnog rinitisa, svinjske gripe, anemije, problema sa štitnjačom i nedostatka vitamina K.

Svojstva paracetamola

Paracetamol je učinkovito antipiretičko sredstvo. Ako je temperatura visoka, možete popiti ovaj antipiretik prije dolaska hitne pomoći..

Lijek se koristi u slučajevima:

  • povišenje temperature uzrokovano virusima ili bakterijama;
  • angina bol, zubobolja;
  • migrena;
  • kronični upalni procesi.

Brza apsorpcija daje učinak ublažavanja boli za pola sata. Vrućica popušta nakon dva sata.

Paracetamol gotovo da nema kontraindikacija. Lijek se propisuje čak i dojenčadi.

Uzimanje paracetamola s oprezom

S lijekom treba biti oprezan za one koji:

  • problemi s jetrom ili bubrezima;
  • bolesnici s alergijskim reakcijama;
  • za trudnice i dojilje, lijek se preporučuje u posebnim slučajevima uz dopuštenje liječnika.

Zbog odsutnosti očiglednih nuspojava i blagog terapijskog učinka, paracetamol se može smatrati boljim od aspirina.

Sličnost

Vrijedno je naglasiti da su oba lijeka simptomatska. Smanjuje temperaturu, ublažava bol, ali ne liječi uzrok. Ako ne održavate doziranje i učestalost primjene, tada oba lijeka štete jetri i bubrezima..

Razlika

Razlika između paracetamola i acetilsalicilne kiseline u uobičajenim komplikacijama kod upotrebe aspirina.

Aspirin brže smanjuje temperaturu. Paracetamol djeluje blago i indiciran je za dojenčad.

Što je jeftinije

Ako govorimo o cijeni, tada su oba lijeka ruskih proizvođača dostupna u roku od 3-5 rubalja..

Što je bolje - paracetamol ili acetilsalicilna kiselina

Da biste konačno odlučili o izboru lijeka, morate zapamtiti svojstva svakog od njih.

Acetilsalicilna kiselina učinkovito i brzo smanjuje temperaturu. Ali postoje virusi koji negativno utječu na stanice jetre. Aspirin djeluje na iste te stanice. Dakle, događa se snažan poraz važnog organa, sve do uništavanja njegovih stanica..

Razvija se teški Reyeov sindrom, u kojem smrtnost iznosi i do 90%. Reyeov sindrom smatra se komplikacijom aspirina.

Za bolesti koje uzrokuju bakterije, aspirin je prilično učinkovit. Na primjer, kod angine ili pijelonefritisa.

Paracetamol ne kontrolira vrućicu tako brzo, ali je siguran.

Preostaje izbor između brzo djelujućeg, djelotvornog lijeka temeljenog na riziku ili sigurnog, manje djelotvornog, blagog lijeka..

S dijabetesom

Paracetamol

Ako pacijent ima dijabetes melitus, tada se može koristiti paracetamol. Ali s takvom bolesti, zaštitne funkcije su smanjene. I dulja primjena ili predoziranje lijeka šteti jetri i bubrezima.

Stoga je prije upotrebe paracetamola potrebna obavezna konzultacija liječnika..

Acetilsalicilna kiselina

Kod dijabetesa šećer u krvi je povišen, što povećava viskoznost krvi. Aspirin u preventivnim dozama uklanja ovaj problem i normalizira razinu šećera.
S dijabetesom melitusom pojavljuju se poremećaji srčanog ritma, poput angine pektoris, aritmije, tahikardije. Uzimanje lijekova s ​​acetilsalicilnom kiselinom u profilaktičke svrhe pomaže u izbjegavanju ovih problema..

Za prevenciju liječnici propisuju aspirin 100 mg dnevno. Uzimajte lijek nakon obroka s vodom, mineralnom vodom, mlijekom. Doktor medicinskih znanosti, liječnik - terapeut, kardiolog, voditelj TV programa "Živi zdravo!" Elena Malysheva tvrdi da istraživanja pokazuju da je 40 mg aspirina dnevno dovoljno u preventivne svrhe..

Oba lijeka mogu se uzimati kod dijabetesa. Ali svaki se pojedinačni slučaj razmatra zasebno. Kao i obično, mora se poštivati ​​glavno pravilo - savjet liječnika.

Na temperaturi

Paracetamol

Paracetamol i acetilsalicilna kiselina propisuju se na temperaturi.

Ali prilikom uzimanja paracetamola morate uzeti u obzir kontraindikacije:

  • netolerancija na lijekove;
  • patologija bubrega i jetre;
  • s oprezom i prema preporukama liječnika za trudnice i dojilje.

Paracetamol snižava temperaturu nakon 2 sata. Dnevna doza podijeljena je u 3 doze. Uzimajte lijek 1-1,5 sata nakon jela.

Doziranje ovisi o liječničkom receptu i obliku puštanja.

Tablete od 200 mg i 500 mg:

  • djeca od 3 do 12 godina 2 g dnevno;
  • odrasli 4 g dnevno.
  • djeca od tri mjeseca do 1 godine do 5 ml dnevno;
  • djeca od 1 do 5 godina do 10 ml dnevno;
  • djeca od 5 do 12 godina do 20 ml dnevno;
  • odrasli do 40 ml dnevno.

Supozitoriji se oslobađaju u 100, 250, 500 mg aktivnog sastojka.

Primijeniti 3-4 puta 60 mg / kg tjelesne težine dnevno:

  • djeca od 1 mjeseca do tri godine 15 mg / kg;
  • djeca od tri do 12 godina do 2 g dnevno;
  • odrasli i djeca težine preko 60 kg do 4 g dnevno.

Acetilsalicilna kiselina

Acetilsalicilna kiselina na povišenim temperaturama djeluje učinkovito i brzo. Jedna doza je 500 mg. Usput se bolovi u zglobovima povlače, poboljšava se zdravstveno stanje.

Šumeće tablete aspirina, koje sadrže 400 mg acetilsalicilne kiseline i 240 mg askorbinske kiseline ili vitamina C, dobro su se pokazale. 1 ili 2 tablete otope se u 200 ml vode i odmah popiju. Uzimati svaka 4 sata, 3 dana.

Mogu li piti zajedno

Paracetamol, acetilsalicilna kiselina i kofein dio su citramona. Stoga je moguće istodobno koristiti ova dva lijeka. Ali zajedno iritiraju sluznicu želuca, štete jetri i bubrezima..

Ako govorimo o kritikama, tada liječnici pozitivno govore o aspirinu njemačkog proizvođača Bayer.

Recenzije liječnika o aspirinu

Ivanov O.O. flebolog, kandidat znanosti, 12 godina iskustva
Izvorni lijek iz Bayera. Prikladan oblik izdanja, primjerena cijena. Postoje nuspojave u bolesnika s gastrointestinalnim bolestima. Nezamjenjiv u smislu prevencije akutnih SS događaja. Prikladno i svijetlo pakiranje. Blister ima dizajn koji minimalizira propuštenu dozu lijeka, posebno za starije osobe.

Melnikova O.A. zubar, 23 godine iskustva
Izvrsna priprema. Vrlo prikladan i fiziološki (s najmanje nuspojava za tijelo) topivi oblik oslobađanja. Bayer je poznata marka s izvrsnom reputacijom. Sličan lijek (Aspirin s vitaminom C) koristim za cijelu obitelj da bih se osjećala bolje kad se pojave prvi simptomi prehlade i ublažila umjerenu glavobolju. Lijek se dobro podnosi, djeluje brzo, zbog razrjeđivanja krvi, u najkraćem mogućem roku značajno poboljšava opće stanje tijela. Doziranje se mora poštivati.

Tsyganok S.A. oftalmolog, 9 godina iskustva
Izvrsni lijek, izvrsna djelotvornost u simptomima odvikavanja!
Veliki rizik od krvarenja iz želuca. Nekontrolirani prijem pacijentima s visokim rizikom od kardiovaskularnih komplikacija.
Općenito, lijek stoljeća ima i snage i mnoge nuspojave za one koji ga smatraju srodnim vitaminima.

Recenzije pacijenata o aspirinu

Andrey V.
Svaka osoba je uzimala Aspirin. Lijek je učinkovit i koristi se kod raznih bolesti. Koristi se kao antipiretik, analgetik, prevencija kardiovaskularnih bolesti. Nedavne studije pokazale su da se "aspirin" može koristiti kao prevencija raka. Jednom kad sam ozlijedio ruku, započela je upala, bolovi su bili jaki, lijekovi protiv bolova nisu pomogli. Uzela sam 2 tablete aspirina, bol je popustila, bila sam jako iznenađena da me je jednostavna aspirin ublažila i spasila dok nisam stigla u bolnicu.

Elena I.
Dobra večer! Odlučio sam podijeliti svoje povratne informacije o farmaceutskom proizvodu "Aspirin". Ovaj je lijek barem legenda sovjetske medicine, budući da se, koliko se sjećam, neprestano koristio za teške prehlade, obično se u tim slučajevima uzima u kombinaciji s paracetamolom. Zbog financijske krize u zemlji, "Aspirin" je posebno relevantan, budući da ima širok spektar djelovanja, ima nisku cijenu i svi ga čuju, a koristi se i u svakodnevnom životu. Vrlo često, kada smo, hvala Bogu, svi u obitelji zdravi, koristimo Aspirin u svim vrstama soljenja kao konzervans.

Olga B.
Aspirin je lijek koji osobno pijem svakodnevno već dugi niz godina. U osnovi, za sebe vidim njegovu glavnu funkciju kao jeftin i bezopasan lijek za razrjeđivanje krvi. Imam dijabetes tipa 1, pa mi je krv gušća od prosječne osobe zbog prisutnosti povišenog šećera. Ta se gustoća posebno osjeća ljeti, kada pod utjecajem vrućine postaje teže disati, hodati, raditi, glavobolja i krvni tlak raste. Stoga su mi potrebni antikoagulanti i to kontinuirano. Na tržištu ih je mnogo, to su Detralex i Phlebodia, te tablete Heparin, ali čak i ako uzmete jednu tabletu dnevno, možete propasti. Tako uzimam 1/4 šumeće tablete za svoju težinu na dan u čaši vode i osjećam se dobro zbog toga. S ovom dozom moj želudac ne pati. Prirodno, budući da je glavna komponenta acetilsalicilna kiselina, a sam lijek je iz skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova, lijek se ne smije uzimati na prazan želudac..

Recenzije liječnika o paracetamolu

Gorshenina Yu.A. zubar, 10 godina iskustva
Provjereni lijek. I mene su tretirali kao dijete. Često je potrebno dati 1/2 tablete djeci kada se moderni lijekovi ne mogu nositi. Alergijske reakcije nisu primijećene. Počinje djelovati prilično brzo i učinkovito, dugo vremena. Gorak. Preporučujem da ga kupite pored ormarića za automobil zajedno s analginom.

Merzlyakov O.E. zubar, 13 godina iskustva
Relativno brzo djelovanje. Djeluje nježno i gotovo odmah nakon uzimanja trideset minuta sigurno. Ima najmanje nuspojava. Nije baš ukusan proizvod. Gorak. Pravi "bradati" lijek u dobrom smislu te riječi i provjeren vremenom. Ne postoji takav liječnik koji nikada nije propisao "Paracetamol".

A.V.Zinčenko ORL, kandidat znanosti, 10 godina iskustva
Paracetamol se u ENT praksi također prilično često koristi kod djece na visokim temperaturama i u svrhu blagog ublažavanja boli, te u postoperativnom razdoblju. Cijena je smiješna, a kvaliteta je visoka već desetljećima.
Za uporabu paracetamola, strogo slijedeći upute, u slučaju predoziranja moguće su nuspojave u obliku mučnine i hipotermije.

Recenzije pacijenata o paracetamolu

Ekaterina V.
Dugo sam čula za ovaj lijek, ali nekako nisam obraćala pažnju na njega dok ga liječnik nije propisao u bolnici. Bio je carski rez, šavovi su prvih dana vrlo bolni, a budući da dojite bebu, ne možete koristiti jaka sredstva protiv bolova. I liječnik mi je savjetovao da pijem paracetamol. Što reći, zapravo vrlo dobar lijek, bolovi su postali manje, a zdravstveno stanje poboljšalo. Sad uvijek u mojoj ormariću s lijekovima. Lijek je zapravo vrlo pristojan, pomaže i kod glavobolje i zubobolje. Ako iznenada osjetim da sam bolestan, uzimam i drogu. Pogodno i za djecu. Dobar alat za malo novca!

Ekaterina A.
Već dvadesetak godina koristim "Paracetamol", uvijek je u mojoj torbici. Njegove najvažnije prednosti su cijena i učinkovitost. Svaki put kad ljekarna ponudi kupnju lijeka pet puta skupljeg, ali glavni aktivni sastojak je paracetamol. Temperatura se brzo smanjuje, nema nuspojava, ne težim spavanju nakon nje. Kad je zatrudnjela, propisalo joj se da ga pije tijekom glavobolje, prije trudnoće uvijek je uzimala drugi lijek. Nakon uzimanja tablete, glava odlazi za 10-15 minuta. U pakiranju je nekoliko blistera, prikladno ga je ponijeti sa sobom.

Svjatoslav S.
"Paracetamol" je lijek koji je dokazan uvijek iznova. Osobno sam se uvjerio u djelotvornost antipiretskog djelovanja. Uz to, Paracetamol je dobro sredstvo za ublažavanje boli. Ovaj lijek je pogodan i za odrasle i za djecu, adolescente. Cijena nije skuplja od aktivnog ugljena, zato ne brinite. Uvijek ga uzmem kad se sezona ili vrijeme promijene zbog pritiska, i puno mi pomaže. Od minusa, može se samo primijetiti da "Paracetamol" uzrokuje obilne količine znoja, možda bi to trebalo biti tako, ali ipak. Savjetujem vam da uzmete ovaj lijek ako se prehladite.

Paracetamol i acetilsalicilna kiselina: što je bolje

Primjena paracetamola za respiratorne virusne bolesti

Paracetamol koji se koristi kao antipiretik povoljniji je za ozbiljnu hipertermiju (od 38 i više godina), budući da se njegova antipiretička svojstva sasvim jasno izražavaju među ostalim predstavnicima farmakoloških sredstava iz skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova. Ako se temperatura sigurno mora smanjiti na adekvatnije razine koje ne prijete životu pacijenta, paracetamol će najbolje pomoći prije dolaska hitne pomoći..

Oblici izdavanja na suvremenom farmakološkom tržištu:

  • Tablete, pakirane u blistere od 6 ili 10 komada u dozi od 500 mg ili 300 mg (dječje doziranje), pakirane su u kartonske kutije
  • Sirup 2,5% za djecu, 50 ml u pakiranju
  • Suspenzija 2,5%, 100 ml u pakiranju
  • Rektalne supozitorije također imaju sistemski učinak, ali je manja vjerojatnost da iritiraju gastrointestinalni trakt, svoj terapeutski učinak pokazuju mnogo brže zbog bržeg prodora u sistemsku cirkulaciju.

Postoje i kombinirani oblici oslobađanja koji sadrže nekoliko aktivnih sastojaka, poput citramona. Uz paracetamol, ovaj lijek sadrži i acetilsalicilnu kiselinu i kofein. Zajedno, ove komponente pokazuju sinergijski učinak. Također će biti zanimljivo znati da je u takvim proizvodima doza tvari niža nego u monopreparatima. U tabletama kombiniranog paracetamola i aspirina, otprilike upola manje nego u konvencionalnim mono-lijekovima, ali to ne znači da ih treba piti više nego obično, inače će postojati rizik od predoziranja, pa ne biste trebali dvostruko opteretiti jetru.

Upotreba acetilsalicilne kiseline

Uzimanje paracetamola i aspirina ima slične indikacije, kao i druga sredstva za snižavanje temperature, ali ipak postoje jasne razlike u tim lijekovima. Acetilsalicilna kiselina djeluje analgetski, izraženije, a istodobno povećava rizik od krvarenja. Činjenica je da je aspirin klasično sredstvo protiv trombocita, u malim količinama (do 150 mg dnevno), pomaže u sprječavanju slijepljenja trombocita i razrjeđuje gustu krv, a u dozama od 300 mg dnevno učinkovito ublažava bol i smanjuje manifestacije akutne virusne bolesti. Aspirin u većim dozama, oko 500 mg, dobro srušuje groznicu, ali paracetamol se i dalje smatra učinkovitijim u ovoj situaciji, jer je mnogo sigurniji, iako je nešto slabiji u snazi.

Mogu li se ovi lijekovi uzimati zajedno? Mogu se uzimati zajedno, posebno kao dio istog citramona, ali nepridržavanje režima doziranja može uzrokovati nuspojave u obliku bolova u želucu i promjena u pokazateljima zgrušavanja krvi. Inače, paracetamol ne utječe na reološka svojstva krvi, stoga je za potrebe ARVI terapije sigurniji. Koji još lijekovi postoje za snižavanje temperature bez izraženih nuspojava? Pored acetilsalicilne kiseline i paracetamola, antiburetici imaju i ibuprofen i mefenaminska kiselina..

Oba lijeka ne inhibiraju niti potiču sustav zgrušavanja krvi, nemaju tako izražen negativan učinak na želudac kao aspirin i nemaju toksični učinak na jetru kao paracetamol. Postoje dokazi da se ibuprofen može uzimati dugim tečajevima, gdje spada u najblaže nesteroidne protuupalne lijekove. Mefenaminska kiselina, između ostalog, također ima imunomodulatorna svojstva, potiče proizvodnju interferona.

Paracetamol ili Aspirin: što je bolje?

Mnogi se ljudi pitaju što je bolje poduzeti za normalizaciju temperature - Paracetamol ili Aspirin. Kada se uzmu oba lijeka, opaža se izražen hipotermički i protuupalni učinak, stoga se koriste u borbi protiv prehlade. Istodobno imaju različite učinke na tijelo, imaju različite kontraindikacije i nuspojave..

Paracetamol ili Aspirin koriste se u borbi protiv prehlade.

Karakteristike lijekova

Unatoč sličnom terapijskom učinku, Aspirin i Paracetamol nisu ista stvar. Lijekovi se razlikuju po kemijskom sastavu, farmakološkim svojstvima i stupnju učinkovitosti za različite patologije.

Paracetamol

Lijek je propisan za virusne i zarazne bolesti, koje karakteriziraju vrućica i zimica. Paracetamol je potpuno siguran za upotrebu. Jedine kontraindikacije za uzimanje tableta su:

  • kronični alkoholizam,
  • I tromjesečje trudnoće,
  • povećana osjetljivost tkiva na strukturne komponente,
  • ozbiljno oštećenje funkcije jetre i bubrega.

Lijek je dostupan u obliku okrugle bijele tablete. Aktivni spoj je 500 mg paracetamola. Da bi se povećala bioraspoloživost, razdoblje djelovanja i brzina apsorpcije, kemijski sastav tableta nadopunjuje se pomoćnim komponentama:

  • magnezijev stearat,
  • povidon,
  • mliječni šećer,
  • natrijeva kroskarmeloza.

Terapijski učinak pojavljuje se u roku od 15-60 minuta. U tom razdoblju aktivna tvar ima izravan učinak na mozak i inhibira sintezu prostaglandina u hipotalamusu.

Aspirin

Lijek spada u skupinu nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) i antiagregacijskih sredstava. Sastav bijelih okruglih bikonveksnih tableta sadrži 100 mg acetilsalicilne kiseline, koja je aktivna tvar. Za brzu apsorpciju agensa u tankom crijevu, sastav lijeka je nadopunjen kukuruznim škrobom i mikrokristalnom celulozom.

Aspirin se uzima za ublažavanje bolova i snižavanje temperature u slučaju prehlade.

Lijek se uzima za ublažavanje bolova i snižavanje temperature u slučaju prehlade. U ovom slučaju postoje sljedeće kontraindikacije za uzimanje lijeka:

  • peptični čir gastrointestinalnog trakta,
  • bronhijalna astma izazvana unosom salicilata,
  • dijateza,
  • individualna netolerancija na aktivne i pomoćne tvari,
  • trudnoća.

Nemojte kombinirati lijek s Metotreksatom.

Usporedba paracetamola i aspirina

Oba su lijeka vrlo učinkovita, što potvrđuju postmarketinške studije. OTC lijekovi se smiju koristiti za samoterapiju za ublažavanje boli, vrućice i upale.

Sličnost

Aspirin i Paracetamol imaju antipiretička, analgetička i protuupalna svojstva. Zbog sličnog terapijskog učinka, lijekovi imaju iste indikacije za uporabu:

  • prehlade virusne bolesti,
  • toplina,
  • sindrom boli različite etiologije blage i umjerene težine: glavobolja i zubobolja, opekline, traume, mijalgija, migrena,
  • groznica u pozadini bolesti zarazne i upalne prirode.

Koja je razlika

Lijekovi se razlikuju u kemijskoj strukturi ne samo pomoćnih, već i aktivnih spojeva. Djelovanje aspirina temelji se na svojstvima acetilsalicilne kiseline (ASA). Terapijski učinak paracetamola ovisi o istoimenoj djelatnoj tvari. Lijekovi se razlikuju po mehanizmu djelovanja:

  • ASA pokazuje farmakološka svojstva u fokusu upale,
  • Paracetamol ima antipiretičko i analgetsko djelovanje zbog učinka na središnji živčani sustav.

Kao protuupalno sredstvo za ublažavanje boli, Aspirin je učinkovitiji od paracetamola. Terapeutski učinak acetilsalicilne kiseline traje dulje. Istodobno, Paracetamol nema negativan učinak na želučanu sluznicu i ne uzrokuje krvarenje.

Aspirin pripada kategoriji NSAID. Uz antipiretički učinak, ASA razrjeđuje krv, zbog čega se aktivno koristi u kardiologiji i flebologiji. Lijek je propisan za terapiju lijekovima s visokim zgrušavanjem krvi, kao mjera prevencije kardiovaskularnih patologija.

Paracetamol pripada skupini anilida. Za razliku od Aspirina, lijek ne utječe na krvožilni sustav..

Paracetamol ne utječe nepovoljno na sluznicu želuca i ne uzrokuje krvarenje.

Što je jeftinije

Trošak pakiranja za 10 tableta Aspirina u dozi od 500 mg iznosi 10 rubalja. Cijena šumećeg lijeka koji nema nuspojave na gastrointestinalni trakt doseže 300 rubalja.

10 tableta Paracetamola košta 40-50 rubalja.

Što je bolje Paracetamol ili Aspirin

Lijekovi se prodaju bez recepta, no preporuča se da se prije upotrebe posavjetujete sa svojim liječnikom. Specijalist će odabrati lijek ovisno o težini bolesti, individualnim karakteristikama pacijenta i prisutnosti kontraindikacija. Pri samoliječenju tablete se moraju uzimati strogo prema priloženim uputama kako ne bi naškodile tijelu.

S gljivičnim bolestima

Oba lijeka nemaju fungicidna svojstva, stoga nisu u stanju eliminirati gljivičnu infekciju. Aspirin i Paracetamol mogu se uzimati zajedno s antifungalnim lijekovima kao protuupalno sredstvo i sredstvo za ublažavanje boli. Prije uzimanja bilo kakvih lijekova trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom..

Uz prehladu

Za virusne bolesti, praćene visokom temperaturom i upalom, paracetamol je učinkovitiji. Da biste postigli antipiretički učinak, trebali biste popiti 1 tabletu s pauzom od 2-3 sata. Odrasli pacijenti i djeca starija od 12 godina mogu lijek zamijeniti Aspirinom.

Za glavobolju

Za blage do umjerene glavobolje treba uzimati Aspirin. Paracetamol nema izražen analgetski učinak. Odrasli pacijenti trebaju uzeti 1 tabletu acetilsalicilne kiseline.

Lijek treba uzimati s alkalnim tekućinama kako bi se minimalizirao učinak Aspirina na želučanu sluznicu.

S mamurlukom

Paracetamol nije učinkovit protiv simptoma mamurluka. Uzimanje 2 tablete Aspirina pomoći će kod jake glavobolje. Terapijski učinak trajat će 1-3 sata zbog visoke koncentracije etanola u krvi. Alkohol smanjuje analgetički učinak lijeka. Važno je zapamtiti da će lijek jako opteretiti stanice jetre. Hepatociti nemaju vremena za neutraliziranje i uklanjanje etilnog alkohola.

Lijekovi neće pomoći riješiti se mučnine, suhoće usta.

Mogu li uzeti zajedno

Aspirin ima dobru kompatibilnost s paracetamolom. Potonji ima učinak na središte termoregulacije u mozgu, ali praktički ne smanjuje upalu. Taj se nedostatak može nadoknaditi acetilsalicilnom kiselinom koja ima izražen protuupalni učinak. Istodobna primjena lijekova u malim dozama pomaže u suočavanju s visokom temperaturom, umjerenom boli. Djelatne tvari oba lijeka međusobno pojačavaju terapijski učinak.

Istodobno, liječnici ne preporučuju uzimanje lijekova zajedno, jer se povećava rizik od nuspojava. Važno je zapamtiti da Aspirin destruktivno djeluje na sluznicu probavnog sustava i snažno razrjeđuje krv. Paracetamol može pojačati ovaj učinak, što može dovesti do unutarnjeg krvarenja. Uz to, uzimanje oba lijeka dodatno opterećuje bubrege i jetru..

Režim doziranja

Tablete aspirina namijenjene su oralnoj primjeni nakon jela. Da biste ublažili bol i ublažili simptome vrućice, morat ćete uzimati lijek u jednoj dozi od 500-1000 mg. Vremenski razmak između primjene lijeka trebao bi biti najmanje 4 sata. Najveća dopuštena doza dnevno je 3000 mg ili 6 tableta. Lijek možete koristiti kao anestetik u roku od 1 tjedna, za snižavanje temperature - ne više od 3 dana.

Paracetamol za pacijente starije od 12 godina s tjelesnom težinom manjom od 60 kg propisuje se u jednoj dozi od 500 mg. Za djecu mlađu od 3 mjeseca doza za 1 dozu određuje se u iznosu od 10 mg na 1 kg tjelesne težine. Bebe od 3 do 12 mjeseci propisuju se 60-120 mg. Djeca od 1 do 5 godina trebaju uzimati 120-250 mg, od 6 do 1 godine 250-500 mg. Tablete treba uzimati 4 puta dnevno. Trajanje liječenja je 5-7 dana. Maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 4 g.

Recenzije liječnika o paracetamolu i aspirinu

Aleksej Sorokov, terapeut, Ryazan

Aspirin i Paracetamol smatraju se najsigurnijim antipiretičkim lijekovima. Za zarazne bolesti preporučujem uzimanje acetilsalicilne kiseline strogo prema uputama. Tablete se ne smiju pretjerivati. U velikim dozama lijek nadražuje sluznicu želuca, povećava rizik od krvarenja. Kada se pravilno koristi, brzo i učinkovito ublažava bol, smanjuje vrućicu i uklanja simptome vrućice. Paracetamol ima sličan učinak. Smatram sigurnim za liječenje djece..

Sergey Karaschenko, ORL liječnik, Ufa

Paracetamol se dobro nosi s vrućicom, ima najmanje nuspojava i siguran je za djecu. Terapeutski učinak postiže se za 10-15 minuta: osoba se počinje obilno znojiti, temperatura se smanjuje. Ne preporučujem uzimanje aspirina zbog visokog rizika od nuspojava. Njegove tablete proizvode se bez enteričke prevlake, stoga, ako se nepravilno koristi, lijek ima negativan učinak na zidove želuca. U velikim dozama moguće je krvarenje. Aspirin može ublažiti blage glavobolje.

Mišljenje pacijenta

Daniil Burov, 26 godina, Saransk

Oba lijeka koristim, samo na različite načine. Aspirin pomaže u ublažavanju bolnih i akutnih bolova. Uzimam paracetamol na visokoj temperaturi, ne bojim se davati tablete djetetu od 5 godina. Acetilsalicilnu kiselinu ne koristim kao antipiretik, jer negativno utječe na stanje želuca. Smatram da su oba lijeka učinkovita i jeftina..

Polina Kravchenko, 35 godina, Moskva

Uzimam aspirin za prehladu. Tablete dobro snižavaju temperaturu i smanjuju upalu grla. Primjećujem antipiretički učinak u roku od sat vremena. Sviđa mi se pristupačna cijena - trošak 1 paketa iznosi 10 rubalja. Dobro pomaže 14-godišnjem djetetu s anginom, ali djeca mlađa od 10 godina ne bi trebala piti Aspirin. Nije bilo nuspojava. Paracetamol smatram manje učinkovitim. Traje 2-3 sata, nakon čega se vraća visoka temperatura.

Paracetamol ili Aspirin: što je bolje i koja je razlika, razlika između sastava i recenzija liječnika

Postoji osnovni set lijekova koji trebate imati u svojoj kućnoj ambulanti. Ti lijekovi uključuju paracetamol i acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin). Često se koriste kao antipiretički ili protuupalni lijekovi, međutim, razlikuju se u farmakološkom djelovanju i indikacijama za prijem.

Karakteristike lijekova

Oba lijeka blokiraju sindrom boli, olakšavajući stanje. Smanjuje tjelesnu temperaturu. Međutim, njihovo se djelovanje događa u različitim organskim sustavima, što objašnjava razliku u dodatnim svojstvima.

Paracetamol je metabolit fenacetina, koji nije narkotični analgetik iz skupine anilida.

Paracetamol

To je metabolit fenacetina, ne-narkotičnog analgetika iz skupine anilida. Djeluje antipiretički. Protuupalna svojstva su slabo izražena.

Blokira enzime ciklooksigenaze, usporavajući time sintezu prostaglandina. Ovo ublažava bol. U stanicama perifernih tkiva paracetamol se neutralizira, što je povezano sa slabim protuupalnim učinkom.

Farmakodinamika je koncentrirana uglavnom u središnjem živčanom sustavu, gdje se nalaze centri termoregulacije i boli.

Imenovan u sljedećim slučajevima:

  • grozničavo stanje;
  • sindrom blage do umjerene boli;
  • artralgija;
  • neuralgija;
  • mialgija;
  • glavobolja i zubobolja;
  • algodismenoreja.

Koristi se za simptomatsko liječenje, ne utječe na razvoj bolesti.

Paracetamol je propisan za febrilna stanja. Paracetamol je učinkovit za artralgiju. Liječnici često propisuju Paracetamol za neuralgiju. Paracetamol pomaže u ublažavanju glavobolje i zubobolje. Mijalgija je indikacija za uporabu paracetamola.

Acetilsalicilna kiselina

To je salicilni ester octene kiseline, pripada skupini salicilata. Djeluje analgetički, antipiretički i protuupalno. Široko se koristi kao antireumatsko sredstvo.

Imenovan:

  • s sindromom boli, uključujući glavobolju;
  • za ublažavanje vrućice;
  • s reumatizmom i reumatoidnim artritisom, neuralgijom;
  • kao profilaktičko sredstvo protiv tromboze i embolije;
  • za sprečavanje infarkta miokarda;
  • kao prevencija poremećaja cirkulacije u mozgu ishemijskog tipa.

Lijek se koristi u postoperativnoj reanimaciji i za prevenciju raka.

Farmakodinamika je posljedica blokiranja enzima koji sudjeluju u sintezi prostaglandina i tromboksana. Djeluje kao nesteroidni protuupalni lijek. Djelatna tvar smanjuje propusnost kapilara, smanjuje aktivnost hijaluronidaze.

Inhibira stvaranje adenozin trifosforne kiseline, što dovodi do usporavanja upalnog procesa. Djeluje antipiretički zbog učinka na središta termoregulacije, smanjuje osjetljivost na bol. Djeluje na razrjeđivanje krvi.

Usporedba paracetamola i acetilsalicilne kiseline

Djelatne tvari razlikuju se po kemijskoj strukturi i mehanizmu djelovanja. Brzina nastanka učinka, priroda i vjerojatnost razvoja nuspojava razlikuju se..

Lijekovi se mogu kombinirati kako je propisao liječnik.

Ne preporučuje se to raditi samostalno, jer povećava se rizik od pojave i težina nuspojava. Postoje lijekovi koji sadrže oba aktivna sastojka u malim dozama..

Sličnost

Oba lijeka u različitom stupnju inhibiraju medijatore upale, blokiraju sindrom boli. Postoji učinak na središte termoregulacije, zbog čega postoji snažan hipotermički učinak.

Koja je razlika

Paracetamol je aktivan na razini središnjeg živčanog sustava, Aspirin djeluje izravno u žarištu upale.

Glavne razlike između aktivnih sastojaka:

  1. Zbog svoje niske protuupalne funkcije, paracetamol se ne nosi s upalnim procesima, ali kao antipiretik ima manje kontraindikacija.
  2. Aspirin ima snažno protuupalno djelovanje, ali ima širi popis nuspojava.
  3. Paracetamol ne utječe na krvožilni sustav i metabolizam, stoga se koristi u djetinjstvu, a propisuje se i trudnicama i dojiljama. Međutim, u slučaju bakterijskih infekcija, liječnik koji je prisutan može propisati Aspirin.
  4. Kao antipiretički lijek, Aspirin djeluje brže, ali utječe na stanice jetre. Uz to je povezan rizik od Reyeova sindroma..
  5. Acetilsalicilna kiselina ozbiljnije utječe na gastrointestinalni trakt, stoga, prilikom uzimanja, postoji veliki rizik od razvoja čira na želucu.
  6. Aspirin razrjeđuje krv koja se koristi za sprečavanje trombolitičkih komplikacija.

Acetilsalicilna kiselina djeluje analgetski, antipiretički i protuupalno.

Lijekovi na bazi aspirina propisani su samo za odrasle pacijente. djetinjstvo je kontraindikacija.

Što je jeftinije

Pakiranje paracetamola od 20 tableta i acetilsalicilne kiseline u istoj količini košta od 15 do 50 rubalja. Oba lijeka su jeftina i imaju isti cjenovni rang.

Ljekarne nude farmaceutske proizvode domaćih i stranih proizvođača čija cijena može biti veća zbog dodatnih komponenata. Na primjer, kompleks aspirina s magnezijem ili kombinacija paracetamola s askorbinskom kiselinom, antivirusna sredstva. Takvi lijekovi mogu koštati 200-400 rubalja, cijena niza lijekova prelazi 1000 rubalja.

Trošak također ovisi o obliku puštanja.

Paracetamol kao antipiretik ima manje kontraindikacija.Paracetamol ne utječe na krvožilni sustav, stoga se koristi u djetinjstvu.

Aspirin djeluje na stanice jetre i pri uzimanju acetilsalicilne kiseline postoji visok rizik od čira na želucu..

Aspirin razrjeđuje krv koja se koristi za sprečavanje trombolitičkih komplikacija.

Što je bolje Paracetamol ili Acetilsalicilna kiselina

Svaki od lijekova ima svoje prednosti i nedostatke. Što je bolje, ovisi o individualnoj kliničkoj slici..

Treba uzeti u obzir kontraindikacije. Pacijentima s tendencijom krvarenja nije propisan Aspirin.

Također, lijekovi s ovom tvari nisu prikladni za ljude s patologijama sluznice želuca i crijeva. Međutim, ovaj je lijek učinkovitiji u prisutnosti žarišta upale..

Samo liječnik koji odabere lijek može odabrati pravi lijek i dozu tvari..

S dijabetesom

Kako bi se spriječile komplikacije dijabetesa tipa 2, često se propisuje Aspirin. To pomaže smanjiti vjerojatnost kardiovaskularnih komplikacija, vaskularnih blokada. Održava se optimalna gustoća krvi. Potrebu za prijemom procjenjuje ljekar koji dolazi.

Dijabetes melitus nije kontraindikacija za uporabu Paracetamola kao antipiretika ili ublaživača boli. Treba imati na umu da takvi ljudi imaju smanjene zaštitne funkcije tijela, stoga se povećava rizik od nuspojava. Potreban je oprez pri duljoj uporabi ove tvari.

Pripravci s ovom tvari nisu prikladni za ljude s patologijama sluznice želuca i crijeva. Međutim, ovaj je lijek učinkovitiji u prisutnosti žarišta upale..

Na temperaturi

Oba lijeka mogu brzo sniziti tjelesnu temperaturu.

Aspirin se brže nosi s tim zadatkom, ali njegova upotreba ima visok rizik od komplikacija kod virusnih bolesti. Brojni patogeni imaju toksični učinak na iste stanice jetre kao i aktivna tvar. Uz anginu, pijelonefritis i druge bakterijske infekcije, na pozadini kojih se razvija hipertermija, ovaj je lijek dokazao svoju učinkovitost.

Recenzije liječnika

Galina Vasilievna, 50 godina, terapeut, Moskva: „Važno je uzeti u obzir osobitosti učinka paracetamola i aspirina na tijelo. Prva se smatra najsigurnijim antipiretičkim sredstvom. Međutim, u nekim slučajevima, u nedostatku kontraindikacija, prednost se daje drugom lijeku ".

Vladimir Konstantinovič, 48 godina, neurokirurg, Nižnji Novgorod: „Aspirin se često koristi tijekom operacija na karotidnim arterijama i cerebralnim žilama. U svim slučajevima uzimaju se u obzir stanje sluznice i prisutnost drugih kontraindikacija. Ovaj se lijek ne smije uzimati bez nadzora stručnjaka, sa svim pozitivnim svojstvima postoji rizik od opasnih komplikacija ".

Fedor Stepanovič, 53 godine, terapeut, Sankt Peterburg: „Aspirin je najpovoljniji lijek za artritis. U složenoj terapiji omogućuje vam postizanje pozitivne dinamike. Salicilati učinkovito smanjuju algogeni učinak bradikinina ".

Aspirin se često propisuje za sprečavanje komplikacija povezanih s dijabetesom tipa 2.

Recenzije pacijenata o paracetamolu i acetilsalicilnoj kiselini

Maryana, 39 godina, Krasnojarsk: „Pedijatar ne dopušta davanje djeteta Aspirina zbog vrućice. Kupujem antipiretičke sirupe s paracetamolom, prikladnog oblika ".

Nikolay, 27 godina, Kursk: „Tablete paracetamola pomažu kod prehlade i gripe. Nikad nisam primijetio nikakve nuspojave. Prije sam mislio da su ovaj lijek i Aspirin jedno te isto, zahvaljujući objašnjenju terapeuta razumio sam razliku. Pijem acetilsalicilnu kiselinu protiv glavobolje i bolova u zglobovima, puno pomaže ".

Antonina, 55 godina, Moskva: „U lijeku uvijek držim oba lijeka. Koristim ih u različitim slučajevima. U slučaju virusnih bolesti zimi, Paracetamol pomaže u ublažavanju vrućice, jer srce uzimam Aspirin u malim dozama ".

Što je bolje: Aspirin ili Paracetamol? Znate li dovoljno o tim lijekovima??

Aspirin i Paracetamol dva su protuupalna lijeka koja su na prvi pogled vrlo slična po svojim indikacijama. Međutim, to su daleko od iste stvari. Razlika između lijekova prilično je značajna, što vrijedi razumjeti i odrediti koji je od lijekova bolji od temperature: Aspirin ili Paracetamol.

Sastav

  • U Paracetamolu, aktivni sastojak se ne razlikuje od samog naziva lijeka. Jedna doza za odraslu osobu je 500 mg, dnevna do 4 g.
  • Aspirin sadrži acetilsalicilnu kiselinu. Doziranje za odrasle: 500 mg odjednom, do 3 grama dnevno.

Mehanizam djelovanja

  • Aspirin inhibira aktivnost enzima ciklooksigenaze-2 (COX-2). Ovaj spoj sudjeluje u stvaranju biološki aktivnih tvari u žarištu upale, što u konačnici dovodi do povećanja temperature, boli i drugih simptoma. Također, lijek smanjuje sposobnost trombocita da se "lijepe", što čini krv manje viskoznom i sprječava razvoj krvnih ugrušaka. Nedostatak Aspirina je što također blokira "dobar" COX-1, koji je uključen u stvaranje zaštitnog sloja želučane sluznice. Dugotrajnom primjenom lijeka to može izazvati razvoj gastritisa, čira.
  • Paracetamol je jedini lijek koji blokira COX-3. Ovaj enzim obavlja svoj rad u centrima termoregulacije mozga. Smanjenje aktivnosti COX-3 dovodi do činjenice da središnji živčani sustav prestaje slati signale o porastu tjelesne temperature jednako kao i tijekom bolesti. Nedostatak lijeka je toksični učinak na jetru duljom uporabom..

Indikacije

Indikacije za uporabu paracetamola:

  • Bolovi na bilo kojem mjestu;
  • Simptomatski tretman prehlade;
  • Tjelesna temperatura preko 38 ° C.

Indikacije za uporabu Aspirina:

  • Sve bolesti srca i krvnih žila - kao dio složene terapije kako bi se spriječilo da krvni ugrušci blokiraju lumen žile;
  • Povećana tjelesna temperatura u zaraznim i upalnim procesima;
  • Bol bilo kojeg podrijetla i mjesta;
  • Za autoimune bolesti - kao dio složene terapije za suzbijanje upale i sprečavanje komplikacija.

Kontraindikacije

Aspirin se ne smije koristiti u sljedećim situacijama:

  • Individualna netolerancija;
  • Dob do 15 godina;
  • Astma "Asprin" (razvoj napadaja astme nakon uzimanja bilo kakvih protuupalnih lijekova);
  • Akutna i kronična krvarenja ili prijetnja njihovim razvojem;
  • Gastritis i čir na želucu;
  • Kršenje normalnog zgrušavanja krvi;
  • Teško oštećenje funkcije jetre ili bubrega;
  • Trudnoća;
  • Dojenje.

Kontraindikacije za paracetamol:

  • Pojedinačna netolerancija na lijek;
  • Teško oštećenje bubrega ili jetre;
  • Alkoholizam;
  • Dob do 6 godina (osim u slučajevima visoke tjelesne temperature otporne na uporabu drugih lijekova).

Paracetamol je odobren za uporabu u trudnica i dojilja.

Nuspojave

Nuspojave na uzimanje Aspirina:

  • Poremećaj zgrušavanja krvi;
  • Poremećaji probavnog sustava;
  • Alergijske reakcije, uklj. Astma "Aspirin";
  • Kada se koristi kod djece mlađe od 15 godina u pozadini virusnih bolesti - Reyeov sindrom (teško akutno oštećenje jetre, često dovodi do smrti).

Nuspojave paracetamola:

  • Alergijska reakcija;
  • Oštećenje jetre ili bubrega;
  • Smanjenje broja stanica u krvi.

Oblici puštanja i cijena

Trošak aspirina:

  • Tablete 100 mg, 28 kom. - 130 - 140 rubalja;
  • Tablete 300 mg, 20 kom. - 80 - 100 rubalja;
  • Tablete topive u vodi 500 mg, 12 kom. - 240 - 260 RUR.

Cijena paracetamola jako ovisi o proizvođaču:

  • Suspenzija ili sirup za oralnu primjenu za djecu 120 mg / 5 ml, 100 ml - 45 - 90 r;
  • Rektalne supozitorije (za djecu) 100 mg, 10 kom. - 20 - 30 rubalja;
  • Tablete 500 mg, 20 kom. - 14 - 53 rubalja.

Što je bolje: Aspirin ili Paracetamol?

Oba lijeka mogu dobro ukloniti simptome prehlade i pomoć u glavi..

Aspirin se danas češće koristi kod bolesti srca i krvnih žila za sprečavanje nastanka krvnih ugrušaka, jer kao protuupalno sredstvo može uzrokovati čir na želucu.

Paracetamol je u tom pogledu apsolutno siguran, međutim, također se ne preporučuje za dugotrajnu uporabu zbog štetnih učinaka na jetru. Također, paracetamol se može davati djeci starijoj od 6 godina, dok je Aspirin strogo zabranjen mlađoj od 15 godina..

Što je bolje za temperaturu: Aspirin ili Paracetamol?

Na visokim temperaturama oba lijeka mogu biti jednako učinkovita. Paracetamol, iako je u stanju jače smanjiti očitanja termometra, ne poboljšava toliko opće stanje. Prednost Aspirina je njegova sposobnost „razrjeđivanja“ krvi, što pozitivno djeluje tijekom bilo kakvih upalnih procesa.

Aspirin i paracetamol zajedno

Oba lijeka imaju dobru kompatibilnost i pojačavaju analgetički i antipiretički učinak. Postoje čak i kombinirani lijekovi koji uključuju paracetamol, acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin) i kofein - Citramon. Ova kombinacija tvari dobra je za snižavanje tjelesne temperature i uklanjanje većine simptoma prehlade..

Što je bolje: Paracetamol ili Aspirin?

Svaki od ova dva lijeka ima svoje prednosti i nedostatke, pa prije početka liječenja jednim od njih, trebali biste pažljivo izvagati prednosti i nedostatke. Kada koristite protuupalne lijekove, također je vrlo važno poštivati ​​točnu dozu i strogo se pridržavati pravila primjene..

Kako lijekovi djeluju na tijelo

Acetaminofen i acetilsalicilna kiselina najstariji su i najčešće korišteni nesteroidni protuupalni lijekovi..

Mehanizam njihovog djelovanja je inhibiranje medijatora upale, međutim, Paracetamol djeluje uglavnom na razini središnjeg živčanog sustava, a Aspirin djeluje lokalno u žarištu upale.

Paracetamol i Aspirin dobro smanjuju tjelesnu temperaturu, ali ostali učinci ovih lijekova su različiti..

Protuupalno djelovanje paracetamola, za razliku od Ibuprofena ili Aspirina, smatra se prilično niskim, stoga ovaj lijek sam po sebi nije dovoljan za liječenje ozbiljnih upalnih procesa.

Najčešće se uzima kao antipiretik kod prehlade, jer brzo i pouzdano smanjuje visoke temperature..

Stoga je kod hipertermije sigurnije uzimati Paracetamol, jer ima manje kontraindikacija i nuspojava..

Acetilsalicilna kiselina značajno nadmašuje acetaminofen u protuupalnom učinku.

Djelatna tvar djeluje izravno u žarištu upale, što uzrokuje dobar terapeutski učinak. Međutim, ovaj je lijek također otrovniji i ima mnogo nuspojava i kontraindikacija za uporabu. U nekim slučajevima Aspirin bolje obara temperaturu, ali mora se koristiti s velikom pažnjom..

Karakteristike paracetamola

Glavna indikacija za imenovanje ovog lijeka je vrućica u zaraznim i upalnim bolestima. Razlika između paracetamola i aspirina je u tome što je acetaminofen mnogo sigurniji. Također, njegove prednosti uključuju:

  • nedostatak utjecaja na krvni sustav i metabolizam;
  • nedostatak štetnih učinaka na organe probavnog sustava;
  • mogućnost korištenja od najranije dobi (dijete mlađe od 3 mjeseca propisuje isključivo liječnik);
  • rijetka pojava nuspojava;
  • može se kombinirati s drugim lijekovima (Analgin, Papaverin).

Niska protuupalna aktivnost smatra se značajnim nedostatkom, pa lijek ponekad ne pomaže u uklanjanju simptoma bolesti. U takvim je slučajevima potrebno odlučiti hoće li paracetamol ili aspirin, uzimajući u obzir ozbiljnost stanja pacijenta, dob i prisutnost kontraindikacija.

indikacije za uporabu paracetamola

Karakteristika aspirina

Glavna razlika između Aspirina i Paracetamola je u tome što acetilsalicilna kiselina ima niz nuspojava:

  • povećava rizik od čira na želucu i dvanaesniku;
  • ima svojstva razrjeđivanja krvi, što može dovesti do krvarenja;
  • posljedica predoziranja je ozbiljno toksično oštećenje jetre i bubrega;
  • duljom uporabom može dovesti do anemije.

Lijek mogu koristiti odrasle osobe ako postoje jasne medicinske indikacije. Neophodno je uzeti u obzir sve rizike uzimanja lijeka i odrediti što je učinkovitije za pacijenta - paracetamol ili acetilsalicilna kiselina. Liječenje se nužno mora odvijati pod nadzorom liječnika..

Što je bolje: Aspirin ili Paracetamol? Znate li dovoljno o tim lijekovima??

Opis lijekova

Aspirin i Paracetamol dva su protuupalna lijeka koja su na prvi pogled vrlo slična po svojim indikacijama. Međutim, to su daleko od iste stvari. Razlika između lijekova prilično je značajna, što vrijedi razumjeti i odrediti koji je od lijekova bolji od temperature: Aspirin ili Paracetamol.

Sastav

  • U Paracetamolu, aktivni sastojak se ne razlikuje od samog naziva lijeka. Jedna doza za odraslu osobu je 500 mg, dnevna do 4 g.
  • Aspirin sadrži acetilsalicilnu kiselinu. Doziranje za odrasle: 500 mg odjednom, do 3 grama dnevno.

Mehanizam djelovanja

  • Aspirin inhibira aktivnost enzima ciklooksigenaze-2 (COX-2). Ovaj spoj sudjeluje u stvaranju biološki aktivnih tvari u žarištu upale, što u konačnici dovodi do povećanja temperature, boli i drugih simptoma. Također, lijek smanjuje sposobnost trombocita da se "lijepe", što čini krv manje viskoznom i sprječava razvoj krvnih ugrušaka. Nedostatak Aspirina je što također blokira "dobar" COX-1, koji je uključen u stvaranje zaštitnog sloja želučane sluznice. Dugotrajnom primjenom lijeka to može izazvati razvoj gastritisa, čira.
  • Paracetamol je jedini lijek koji blokira COX-3. Ovaj enzim obavlja svoj rad u centrima termoregulacije mozga. Smanjenje aktivnosti COX-3 dovodi do činjenice da središnji živčani sustav prestaje slati signale o porastu tjelesne temperature jednako kao i tijekom bolesti. Nedostatak lijeka je toksični učinak na jetru duljom uporabom..

Indikacije

Indikacije za uporabu paracetamola:

  • Bolovi na bilo kojem mjestu;
  • Simptomatski tretman prehlade;
  • Tjelesna temperatura preko 38 ° C.

Indikacije za uporabu Aspirina:

  • Sve bolesti srca i krvnih žila - kao dio složene terapije kako bi se spriječilo da krvni ugrušci blokiraju lumen žile;
  • Povećana tjelesna temperatura u zaraznim i upalnim procesima;
  • Bol bilo kojeg podrijetla i mjesta;
  • Za autoimune bolesti - kao dio složene terapije za suzbijanje upale i sprečavanje komplikacija.

Kontraindikacije

Aspirin se ne smije koristiti u sljedećim situacijama:

  • Individualna netolerancija;
  • Dob do 15 godina;
  • Astma "Asprin" (razvoj napadaja astme nakon uzimanja bilo kakvih protuupalnih lijekova);
  • Akutna i kronična krvarenja ili prijetnja njihovim razvojem;
  • Gastritis i čir na želucu;
  • Kršenje normalnog zgrušavanja krvi;
  • Teško oštećenje funkcije jetre ili bubrega;
  • Trudnoća;
  • Dojenje.

Što odabrati: Aspirin ili Paracetamol? Što je bolje

Zajedno s aspirinom, ovo su možda najpopularniji lijekovi s analgetskim, antipiretičkim i protuupalnim učincima. Barem jedan od ovih lijekova vjerojatno je prisutan u vašoj kućnoj ambulanti u ovom ili onom obliku..

Ako ste si ikad pripremili napitak od praha poput Teraflua, Coldrexa ili Fervexa, budite sigurni da je 95% učinka od njih postignuto zahvaljujući paracetamolu. Inače, na zapadu se paracetamol, naravno, također široko koristi, ali tamo je njegovo drugo ime češće - acetaminofen, sjetite se za svaki slučaj.

Mnoga sredstva za ublažavanje boli uključuju paracetamol ili ibuprofen. Nisu u pitanju samo tablete za ublažavanje boli poput Novigana, vjerojatno ste morali koristiti jeftinu mast protiv modrica i uganuća, najvjerojatnije je pomogao ibuprofen uključen u njegov sastav.

Vrijeme je da saznate, ibuprofen ili paracetamol - koji će vam pomoći u različitim situacijama, na što biste trebali obratiti pažnju, kada biti oprezni.

Ibuprofen i Paracetamol - razlika

Radi lakše usporedbe, kako se ibuprofen razlikuje od paracetamola, razmotrit će se prednosti i nedostaci u obliku male tablice.

Kao što se može vidjeti iz ove usporedbe, ibuprofen je jači od paracetamola u borbi protiv vrućice, bolova i upala te od paracetamola u smislu zglobova i glavobolje (iako ne zaostaje po antipiretičkom učinku). Međutim, u većini slučajeva paracetamol je sigurniji od ibuprofena ako ga ne uzimate previše..

Usput, koliko je previše? Najveća dopuštena dnevna doza je približno 3-4 grama, a maksimalna pojedinačna doza je 1 g (2 tablete od 500 mg). Samo imajte na umu da je ovo za zdravu odraslu osobu s idealnom jetrom, pogotovo jer je obično potrebno manje da bi se postigao željeni učinak.

Zapamtite, uvijek je najbolje uzeti najmanju učinkovitu dozu, čak i samo na kratko..

Istodobno, rizik od oštećenja jetre prilikom uzimanja paracetamola, čak i u najvećoj dopuštenoj dozi, povećava se mnogo puta ako ste konzumirali alkoholna pića tijekom dana prije ili poslije. To se također odnosi na ibuprofen, jer može povećati alergijsku reakciju..

Ne uzimajte ibuprofen i paracetamol ako ste alergični na aspirin ili druge NSAID

Uglavnom zbog vjerojatnosti izazivanja alergija, kao i mogućeg negativnog učinka na stijenke želuca i crijeva, ibuprofen se smatra manje sigurnim. Rizik od potonjeg povećava se ako imate više od 60 godina, imate kronične gastrointestinalne čireve, uzimate li steroide ili druge nesteroidne protuupalne lijekove.

Ako trebate dugotrajnu uporabu, svakako se posavjetujte sa svojim liječnikom. S obzirom na činjenicu da se ti lijekovi u tijelu metaboliziraju na različite načine, u slučaju nuspojava kod jednog od njih, liječnik može savjetovati zamjenu ili zamjenu.

Paracetamol je aspirin

Što je bolje piti od temperature? Aspirin ili paracetamol?

Strogo govoreći, ne postoje čisto antipiretički lijekovi i ne postoji takva farmakološka skupina. Svi su ti lijekovi klasificirani kao nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID). Ukupno postoji 15 skupina nesteroidnih protuupalnih lijekova, izvorni lijekovi - oko 150. Gotovo svi oni imaju tri glavna terapijska učinka: protuupalni, analgetički (analgetik) i antipiretik (antipiretik). Najmoćniji antipiretik je nimesulid i njegovi sinonimi (aponil, aulin, kokstral, nise, mezulid, nimesil itd.). To su lijekovi druge generacije. Nuspojave uključuju kardiotoksičnost i mogućnost stvaranja tromba. Međutim, s jednom primjenom, toga se ne biste trebali bojati. Ako odaberete između onih koji su navedeni u pitanju, ja bih odabrao paracetomol (derivat para-aminofenola), jer nema mnogo nuspojava NSAID-a. Primjećuju njegovu hepato- i nefrotoksičnost (šteti jetri i bubrezima), ali to je moguće samo uz velike doze ili dugotrajnu uporabu (na primjer, ako odmah popijete 20 tableta od po 0,5 g).

Aspirin (acetilsalicilna kiselina) jedan je od najstarijih lijekova (koristi se od 1889. godine). Stariji samo antipirin (od 1884.), ali sada se rijetko koristi. Aspirin se ne smije uzimati protiv gripe i SARS-a. To može oštetiti središnji živčani sustav i jetru. Također, lijek morate uzimati vrlo pažljivo onima koji imaju problema s gastrointestinalnim traktom..

Moguće nuspojave: obilno znojenje, zujanje u ušima i gubitak sluha, angioedem, koža i druge alergijske reakcije.

Uz produljeni (bez liječničkog nadzora) uzimanje acetilsalicilne kiseline, nuspojave poput dispeptičkih poremećaja i želučanog krvarenja, oštećenja sluznice ne samo želuca, već i duodenuma, intersticijski nefritis, azotemija, akutno zatajenje bubrega, nefrotski sindrom i simptomi kongestivnog zatajenja srca.

Da bi se smanjilo ulcerogeno djelovanje (tj. Što dovodi do ulceracije) i

acetilsalicilnu kiselinu iz želučanog krvarenja treba uzimati tek nakon obroka, tablete se preporučuje temeljito zdrobiti i oprati s puno tekućine (po mogućnosti mlijeka).

Da bi se smanjio njezin nadražujući učinak na želudac, preporučuje se, nakon uzimanja acetilsalicilne kiseline, koristiti mineralne alkalne vode ili otopinu natrijevog bikarbonata (soda bikarbona), koja ubrzava oslobađanje salicilata iz tijela.

Prema svojoj analgetskoj i antipiretičkoj učinkovitosti paracetomol i aspirin su približno jednaki.

Do 39. godine ne možete ništa piti. I tako. Isto sranje. Nema ništa gore od njih. Nurofen ili ibuprofen je bolje piti. Još bolje, analgin je najjeftiniji i najpouzdaniji, ali ne slušajte priče oglašivača o njegovim nuspojavama jer vam uopće ne prijete. Kao antipiretik u pogledu učinkovitosti: analgin gt; indometacin gt; ibuprofen gt; paracetamol gt; aspirin

Koja je razlika između aspirina i paracetamola?

I aspirin i paracetamol djeluju na ublažavanje boli i snižavanje vrućice, no aktivni su u različitim dijelovima tijela i imaju razne dodatne prednosti.

Aspirin također smanjuje upalu i pruža antikoagulantni učinak, dok paracetamol ne proizvodi te blagotvorne učinke. Koji je lijek učinkovitiji ovisi o pacijentu i situaciji..

Oba lijeka lako je pronaći u bilo kojoj ljekarni, a pacijenti se mogu posavjetovati s liječnikom o najprikladnijem lijeku u određenoj situaciji..

Poznat i kao acetaminofen, paracetamol je inhibitor prostaglandina koji djeluje ograničavajući proizvodnju ciklooksigenaze, kemikalije koju tijelo koristi za slanje signala boli. Aspirin je također inhibitor prostaglandina, no djeluje na druge tvari poput tromboksana.

I aspirin i paracetamol blokiraju signale boli i čine pacijente ugodnijima.

Paracetamol djeluje prvenstveno na receptore boli u središnjem živčanom sustavu i blokira signale prije nego što dođu do mozga. Aspirin djeluje lokalno na mjestu boli, sprečavajući stvaranje signala boli. Također smanjuje upalu, ako postoji. Oba lijeka smanjuju temperaturu u bolesnika s vrućicom.

Aspirin je često ozbiljniji od paracetamola u gastrointestinalnom traktu, što može biti razlog za zabrinutost kod pacijenata s želučanim poremećajem.

I aspirin i paracetamol mogu biti potencijalno štetni za jetru ako se uzimaju u velikim količinama. Pacijenti trebaju biti oprezni s doziranjem i vremenskim rasporedom ovih lijekova kako bi bili sigurni da uzimaju lijek u dovoljnim količinama, a da pri tome ne ugrožavaju jetru. U slučaju predoziranja potrebna je liječnička pomoć u bolničkim uvjetima.

Kada se pojave problemi poput glavobolje, paracetamol može biti bolja opcija liječenja jer blokira bol i čini pacijentu ugodnijim bez izazivanja gastrointestinalnih nuspojava.

Aspirin može biti najbolja opcija ako pacijent također ima upalu, jer se ovaj lijek istovremeno bavi uzrokom boli i blokira signale.

Stoga bi pacijenti koji biraju između aspirina i paracetamola trebali razmisliti trebaju li lijek protuupalno ili ne..

Aspirin se može uzimati dulje vrijeme kao mjera za sprečavanje nastanka krvnih ugrušaka.

Takva terapija aspirinom smije se provoditi samo pod liječničkim nadzorom. Uz to, važno je uzeti u obzir da lijek neće utjecati na bol ili upalu, već će samo smanjiti vjerojatnost stvaranja krvnih ugrušaka. Za ublažavanje boli bit će potrebne veće doze lijeka.

Prilikom ponovnog ispisa materijala s web mjesta potrebna je hiperveza na web mjesto.